På tirsdag udtager Kasper Hjulmand sin trup til de to testkampe mod Schweiz og Færøerne, og her bør landstræneren finde plads til en mulig debutant.
Gustav Isaksen bør nemlig få chancen på A-landsholdet nu, lyder vurderingen fra TV 2 Sport-kommentator Mads Junker.
– Jeg mener nok, at han i første omgang bør være med her i landskampene om to uger. For jeg synes, at når man kan være starter i Serie A, og når man har noget af det, man måske kan savne på landsholdet, bør man få chancen, siger Mads Junker til Tipsbladet.
Den tidligere landsholdsangriber understreger dog samtidig, at konkurrencen er stor på Gustav Isaksens position.
– Som type kan han jo godt minde lidt om Andreas Skov Olsen, i forhold til at kunne udfordre og have et godt spark. Så det er ikke sådan, at vi i voldsom grad lige mangler den der venstrebenede højre kant. Men en spiller, der starter inde for Lazio, vil jo i hvert fald være inde i overvejelserne, lyder det fra Mads Junker.
Især siden nytår har Gustav Isaksen haft succes i Lazio, og med en EM-slutrunde lige om hjørnet peger Mads Junker på, at det vil give mening for Kasper Hjulmand at få set den tidligere FC Midtjylland-stjerne an her i marts.
– Nogle gange handler det også om timing. Nu har han haft den her gode halvanden måned. For mig at se er han en klar kandidat til EM-truppen, men ikke som et af de første 12-14 navne. Han vil være en af de kandidater, vi taler om som nummer 18 til 23 måske, afhængig af form.
– Med Anders Dreyer har du også en type, der kan lidt af det samme. Så det er to-tre af de der venstrebenede højre kantspillere, hvor vi på venstrekanten måske har lidt færre spillere, som kan det, lyder det afslutningsvist fra Mads Junker.
Gustav Isaksen er på U21-landsholdet noteret for syv mål i 18 kampe.
Tipsbladet har også talt mere generelt med Mads Junker om Gustav Isaksens debutsæson i Serie A. Det kan du læse om HER.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED