Optakt: Armenien – Danmark

Danmark har brug for en sejr i Armenien for at holde VM-håbet i live. 



Status:
Det er ikke let at blive klog på UEFA’s VM-kvalifikationsgruppe B, hvor alle kan slå alle – og gør det på kryds og på tværs. Den danske Superliga fremstår som en forudsigelig B-film i forhold til de mange overraskende resultater i gruppen, og Armeniens fodboldlandshold er vel nok det bedste eksempel. 

Det ene øjeblik kan det tabe 0-1 til Malta, hvorefter man vinder 4-0 ude over Danmark samt 2-1 over Tjekkiet. Man kan ganske enkelt ikke vide sig sikker på noget – og det bliver næppe nemmere at forudsige resultatet, nu hvor Armenien må undvære målmandsprofilen Berezovsky samt målmaskinen med Randers-rødderne Yura Movsisyan. 

Ét er dog sikkert: Danmark har brug for en sejr og et selvtillidsboost, der kan vække gløden i spillernes øjne samt opbakningen fra fodboldfolket, mediemenneskerne og Familien Jensen med slumretæppet i tv-stuerne. 

Man behøver ikke den store Texas TI84-lommregner for at knække den danske kvalifikationskode: Der skal lutter sejre til for at VM-håbet kan holdes i live, og derfor bliver det en spændende test af Morten Olsens tapre mænd i Jerevan tirsdag aften. 

Landstræneren må se bort fra Nicklas Pedersen, og der bliver sandsynligvis også rokeret rundt på et par andre pladser. Lars Jacobsen meldes småskadet, Rasmus Falk glider sandsynligvis ud af startopstillingen til fordel for Michael Krohn-Dehli og så er der spørgsmålstegn i midterforsvaret, på den centrale midtbane og i angrebet. Simon Kjær er truet i bagerste geled, Niki Zimling banker på til midtbanen, og i angrebet står valget mellem Simon Makienok, Nicki Bille og Nicklas Helenius – foruden diverse angribere, der bærer det moderne begreb ‘falske niere.’ 

Form (VM-kval):
Armenien: T-T-T-V-V
Danmark: T-V-U-T-V  

Dom:
Det danske landshold har før leveret, når det har haft ryggen mod muren, og det kan det sagtens gøre igen. Der tales også om stolte vikingebegreber som revanchetørst og hævngerrighed efter det ynkværdige 0-4-nederlag i Parken hin juniaften, da sommeren atter var foran os. Nu er solen på vej ned, men det danske landshold kan sørge for lyse septemberstunder med en arbejdssejr i Armenien, der jo må undvære et par profiler. Vi tror på endnu en dansk 2-1-sejr.

Bud på startopstillinger:
Armenien: Berezovski – Hovsepyan, Edigaryan, Haroyan, Mkoyan – Özbiliz, Mkrtchyan, Chazaryan, Hovhannisyan – Mkhitaryan, Sarkisov
Skader: Berezovsky
Karantæner: Movsisyan, Arzumanyan

Danmark (4-3-3): Andersen – Ankersen, Bjelland, Agger, Boilesen – Zimling, Kvist, Eriksen – Braithwaite, Bille, Krohn-Dehli
Skader: N. Pedersen, N. Jørgensen, Cornelius
Karantæner: Ingen 

På tv: Tirsdag klokken 18.00 på 6’eren







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Protesterer efter dansk drømmekamp

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers