Optakt: Armenien – Danmark

Danmark har brug for en sejr i Armenien for at holde VM-håbet i live. 



Status:
Det er ikke let at blive klog på UEFA’s VM-kvalifikationsgruppe B, hvor alle kan slå alle – og gør det på kryds og på tværs. Den danske Superliga fremstår som en forudsigelig B-film i forhold til de mange overraskende resultater i gruppen, og Armeniens fodboldlandshold er vel nok det bedste eksempel. 

Det ene øjeblik kan det tabe 0-1 til Malta, hvorefter man vinder 4-0 ude over Danmark samt 2-1 over Tjekkiet. Man kan ganske enkelt ikke vide sig sikker på noget – og det bliver næppe nemmere at forudsige resultatet, nu hvor Armenien må undvære målmandsprofilen Berezovsky samt målmaskinen med Randers-rødderne Yura Movsisyan. 

Ét er dog sikkert: Danmark har brug for en sejr og et selvtillidsboost, der kan vække gløden i spillernes øjne samt opbakningen fra fodboldfolket, mediemenneskerne og Familien Jensen med slumretæppet i tv-stuerne. 

Man behøver ikke den store Texas TI84-lommregner for at knække den danske kvalifikationskode: Der skal lutter sejre til for at VM-håbet kan holdes i live, og derfor bliver det en spændende test af Morten Olsens tapre mænd i Jerevan tirsdag aften. 

Landstræneren må se bort fra Nicklas Pedersen, og der bliver sandsynligvis også rokeret rundt på et par andre pladser. Lars Jacobsen meldes småskadet, Rasmus Falk glider sandsynligvis ud af startopstillingen til fordel for Michael Krohn-Dehli og så er der spørgsmålstegn i midterforsvaret, på den centrale midtbane og i angrebet. Simon Kjær er truet i bagerste geled, Niki Zimling banker på til midtbanen, og i angrebet står valget mellem Simon Makienok, Nicki Bille og Nicklas Helenius – foruden diverse angribere, der bærer det moderne begreb ‘falske niere.’ 

Form (VM-kval):
Armenien: T-T-T-V-V
Danmark: T-V-U-T-V  

Dom:
Det danske landshold har før leveret, når det har haft ryggen mod muren, og det kan det sagtens gøre igen. Der tales også om stolte vikingebegreber som revanchetørst og hævngerrighed efter det ynkværdige 0-4-nederlag i Parken hin juniaften, da sommeren atter var foran os. Nu er solen på vej ned, men det danske landshold kan sørge for lyse septemberstunder med en arbejdssejr i Armenien, der jo må undvære et par profiler. Vi tror på endnu en dansk 2-1-sejr.

Bud på startopstillinger:
Armenien: Berezovski – Hovsepyan, Edigaryan, Haroyan, Mkoyan – Özbiliz, Mkrtchyan, Chazaryan, Hovhannisyan – Mkhitaryan, Sarkisov
Skader: Berezovsky
Karantæner: Movsisyan, Arzumanyan

Danmark (4-3-3): Andersen – Ankersen, Bjelland, Agger, Boilesen – Zimling, Kvist, Eriksen – Braithwaite, Bille, Krohn-Dehli
Skader: N. Pedersen, N. Jørgensen, Cornelius
Karantæner: Ingen 

På tv: Tirsdag klokken 18.00 på 6’eren



Tidligere Superliga-stjerne gratis om få uger

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Nu drømmer de stort i AGF

Spanske medier i ekstase

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Han kommer til at have mareridt i nat

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!