Optakt: Armenien – Danmark

Danmark har brug for en sejr i Armenien for at holde VM-håbet i live. 



Status:
Det er ikke let at blive klog på UEFA’s VM-kvalifikationsgruppe B, hvor alle kan slå alle – og gør det på kryds og på tværs. Den danske Superliga fremstår som en forudsigelig B-film i forhold til de mange overraskende resultater i gruppen, og Armeniens fodboldlandshold er vel nok det bedste eksempel. 

Det ene øjeblik kan det tabe 0-1 til Malta, hvorefter man vinder 4-0 ude over Danmark samt 2-1 over Tjekkiet. Man kan ganske enkelt ikke vide sig sikker på noget – og det bliver næppe nemmere at forudsige resultatet, nu hvor Armenien må undvære målmandsprofilen Berezovsky samt målmaskinen med Randers-rødderne Yura Movsisyan. 

Ét er dog sikkert: Danmark har brug for en sejr og et selvtillidsboost, der kan vække gløden i spillernes øjne samt opbakningen fra fodboldfolket, mediemenneskerne og Familien Jensen med slumretæppet i tv-stuerne. 

Man behøver ikke den store Texas TI84-lommregner for at knække den danske kvalifikationskode: Der skal lutter sejre til for at VM-håbet kan holdes i live, og derfor bliver det en spændende test af Morten Olsens tapre mænd i Jerevan tirsdag aften. 

Landstræneren må se bort fra Nicklas Pedersen, og der bliver sandsynligvis også rokeret rundt på et par andre pladser. Lars Jacobsen meldes småskadet, Rasmus Falk glider sandsynligvis ud af startopstillingen til fordel for Michael Krohn-Dehli og så er der spørgsmålstegn i midterforsvaret, på den centrale midtbane og i angrebet. Simon Kjær er truet i bagerste geled, Niki Zimling banker på til midtbanen, og i angrebet står valget mellem Simon Makienok, Nicki Bille og Nicklas Helenius – foruden diverse angribere, der bærer det moderne begreb ‘falske niere.’ 

Form (VM-kval):
Armenien: T-T-T-V-V
Danmark: T-V-U-T-V  

Dom:
Det danske landshold har før leveret, når det har haft ryggen mod muren, og det kan det sagtens gøre igen. Der tales også om stolte vikingebegreber som revanchetørst og hævngerrighed efter det ynkværdige 0-4-nederlag i Parken hin juniaften, da sommeren atter var foran os. Nu er solen på vej ned, men det danske landshold kan sørge for lyse septemberstunder med en arbejdssejr i Armenien, der jo må undvære et par profiler. Vi tror på endnu en dansk 2-1-sejr.

Bud på startopstillinger:
Armenien: Berezovski – Hovsepyan, Edigaryan, Haroyan, Mkoyan – Özbiliz, Mkrtchyan, Chazaryan, Hovhannisyan – Mkhitaryan, Sarkisov
Skader: Berezovsky
Karantæner: Movsisyan, Arzumanyan

Danmark (4-3-3): Andersen – Ankersen, Bjelland, Agger, Boilesen – Zimling, Kvist, Eriksen – Braithwaite, Bille, Krohn-Dehli
Skader: N. Pedersen, N. Jørgensen, Cornelius
Karantæner: Ingen 

På tv: Tirsdag klokken 18.00 på 6’eren







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Superliga-klub bedst i hele verden

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Han er Superligaens ringeste målmand!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’

Nu åbner Wind op for fremtiden



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Glem det, Leicester!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Gift Links hylder FCK-legende

Thomas Frank er favorit til jobbet

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Mathias Zanka går viralt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har været uenig med Steve Cooper

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Sporting CP – Arsenal

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Real Madrid – Bayern

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’