Status:
Det er ikke let at blive klog på UEFA’s VM-kvalifikationsgruppe B, hvor alle kan slå alle – og gør det på kryds og på tværs. Den danske Superliga fremstår som en forudsigelig B-film i forhold til de mange overraskende resultater i gruppen, og Armeniens fodboldlandshold er vel nok det bedste eksempel.
Det ene øjeblik kan det tabe 0-1 til Malta, hvorefter man vinder 4-0 ude over Danmark samt 2-1 over Tjekkiet. Man kan ganske enkelt ikke vide sig sikker på noget – og det bliver næppe nemmere at forudsige resultatet, nu hvor Armenien må undvære målmandsprofilen Berezovsky samt målmaskinen med Randers-rødderne Yura Movsisyan.
Ét er dog sikkert: Danmark har brug for en sejr og et selvtillidsboost, der kan vække gløden i spillernes øjne samt opbakningen fra fodboldfolket, mediemenneskerne og Familien Jensen med slumretæppet i tv-stuerne.
Man behøver ikke den store Texas TI84-lommregner for at knække den danske kvalifikationskode: Der skal lutter sejre til for at VM-håbet kan holdes i live, og derfor bliver det en spændende test af Morten Olsens tapre mænd i Jerevan tirsdag aften.
Landstræneren må se bort fra Nicklas Pedersen, og der bliver sandsynligvis også rokeret rundt på et par andre pladser. Lars Jacobsen meldes småskadet, Rasmus Falk glider sandsynligvis ud af startopstillingen til fordel for Michael Krohn-Dehli og så er der spørgsmålstegn i midterforsvaret, på den centrale midtbane og i angrebet. Simon Kjær er truet i bagerste geled, Niki Zimling banker på til midtbanen, og i angrebet står valget mellem Simon Makienok, Nicki Bille og Nicklas Helenius – foruden diverse angribere, der bærer det moderne begreb ‘falske niere.’
Form (VM-kval):
Armenien: T-T-T-V-V
Danmark: T-V-U-T-V
Dom:
Det danske landshold har før leveret, når det har haft ryggen mod muren, og det kan det sagtens gøre igen. Der tales også om stolte vikingebegreber som revanchetørst og hævngerrighed efter det ynkværdige 0-4-nederlag i Parken hin juniaften, da sommeren atter var foran os. Nu er solen på vej ned, men det danske landshold kan sørge for lyse septemberstunder med en arbejdssejr i Armenien, der jo må undvære et par profiler. Vi tror på endnu en dansk 2-1-sejr.
Bud på startopstillinger:
Armenien: Berezovski – Hovsepyan, Edigaryan, Haroyan, Mkoyan – Özbiliz, Mkrtchyan, Chazaryan, Hovhannisyan – Mkhitaryan, Sarkisov
Skader: Berezovsky
Karantæner: Movsisyan, Arzumanyan
Danmark (4-3-3): Andersen – Ankersen, Bjelland, Agger, Boilesen – Zimling, Kvist, Eriksen – Braithwaite, Bille, Krohn-Dehli
Skader: N. Pedersen, N. Jørgensen, Cornelius
Karantæner: Ingen
På tv: Tirsdag klokken 18.00 på 6’eren
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Neestrup chokerer med sin startopstilling
Højlund står til at slå personlige rekorder
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
