Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Istvan Vad, Ungarn
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dangib #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Så er det nu, det skal afgøres, om Danmark kommer med til EM.
En sejr fredag mod Gibraltar og et point i Dublin mod Irland mandag vil være nok for de rød-hvide, og lad det være slået fast med det samme; de tre point mod Gibraltar bør komme i hus uden skyggen af problemer.
Danmark vandt senest 1-0 over Schweiz og har dermed bragt sig i en meget god position i gruppen, men ikke bedre end, at EM kan kikse. Sejren mod Schweiz var en meriterende af slagsen for det danske landshold, der først og fremmest kunne takke Kasper Schmeichel. Den danske landsholdsmålmand stod sit livs landskamp.
Landstræner Åge Hareide har understreget, at det er vigtigt, at opgaven mod Gibraltar tages alvorligt, men han har samtidig fastslået, at startopstillingen mod Gibraltar næppe er den samme som den, han sender på banen mod Irland.
Hareide vil gerne spare spillere af fysiske hensyn, og det kan meget vel være, at spillere som Andreas Cornelius og Jens Stryger Larsen står over mod Gibraltar for at være helt klar mod Irland. Pierre Emile Højbjerg er ifølge landstræneren klar oven på en hjernerystelse, men Hareide kan meget vel vælge at spare ham alligevel. Yussuf Poulsen har talt om mange kampe på få dage, og derfor giver det også mening, at han får et hvil, så han er helt klar til mødet med Irland på mandag.
Danmark har ingen karantæner.
Gibraltar:
Der var vild jubel i Gibraltar i seneste runde, hvor det lykkedes lilleputnationen at score to mål mod Georgien – de første to af slagsen i den igangværende EM-kvalifikation. Kort før tid lå Gibraltar også til at få point, men til syvende og sidst endte det med en 3-2-sejr til Georgien.
Dermed har Gibraltar tabt alle kampe i EM-kvalifikationen.
Gibraltar er sammen med Letland og San Marino et af tre hold, der ikke har fået et point i EM-kvalifikationen, og det er med til at understrege, at der er tale om én af Europas dårligste fodboldnationer.
Stort set hele Gibraltar-truppen spiller til dagligt i hjemlandet. Én af undtagelserne er angriberen Tjay De Barr, der spiller i spansk fodbold for Real Oviedo Vetusta i den tredjebedste række.
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, “Zanka”, Kjær, Knudsen – Delaney, Eriksen, Schöne – Skov, Gytkjær, Braithwaite
Gibraltar (4-2-3-1): Goldwin – Sergeant, J. Chipolina, R. Chipolina, Olivero – Badr Hassan, Mouelhi – Casciaro, Walker, Pons – De Barr
Profilen:
Danmark vil stå over for et hold, der pakker sig, og derfor er der brug for folk, der kan sparke fra distancen. Den kvalitet besidder Robert Skov om nogen, og han ligner en sikker starter fredag aften. Robert Skov vil formentlig starte i højre angrebsside, og det er også i den rolle, man husker ham fra FC København, men på klubholdet Hoffenheim bliver Skov brugt som venstre wingback. Det bliver en god lejlighed for Robert Skov til at bevise, at han ikke har glemt, hvordan man skal begå sig i offensiven.
Vidste du, at..:
Med placeringen som nummer 196 på FIFA’s verdensrangliste er Gibraltar det næstlavest rangerende mandskab i EM-kvalifikationen. Kun San Marino er dårligere placeret som nummer 209.
Læs også:Schmeichel om Hareide-fyring: Hvorfor ændre på noget, der ikke er gået i stykker
Dom:
Danmark vinder – spørgsmålet er bare hvor stort. For landstræneren handler det om at få tre sikre point på kontoen og slippe fra kampen uden skader, så alle mand er klar til braget i Dublin. Man vil helt sikkert se Åge Hareide spare spillere fra kampens start og formentlig også undervejs. Mon ikke, at Christian Eriksen eskempelvis bliver pillet ud, når sejren er sikret?
Danmark vandt det modsatte opgør med 6-0, og vi skal formentlig op omkring samme cifre i fredagens kamp. Buddet herfra er, at Danmark slår Gibraltar med 5-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
