Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Istvan Vad, Ungarn
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dangib #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Så er det nu, det skal afgøres, om Danmark kommer med til EM.
En sejr fredag mod Gibraltar og et point i Dublin mod Irland mandag vil være nok for de rød-hvide, og lad det være slået fast med det samme; de tre point mod Gibraltar bør komme i hus uden skyggen af problemer.
Danmark vandt senest 1-0 over Schweiz og har dermed bragt sig i en meget god position i gruppen, men ikke bedre end, at EM kan kikse. Sejren mod Schweiz var en meriterende af slagsen for det danske landshold, der først og fremmest kunne takke Kasper Schmeichel. Den danske landsholdsmålmand stod sit livs landskamp.
Landstræner Åge Hareide har understreget, at det er vigtigt, at opgaven mod Gibraltar tages alvorligt, men han har samtidig fastslået, at startopstillingen mod Gibraltar næppe er den samme som den, han sender på banen mod Irland.
Hareide vil gerne spare spillere af fysiske hensyn, og det kan meget vel være, at spillere som Andreas Cornelius og Jens Stryger Larsen står over mod Gibraltar for at være helt klar mod Irland. Pierre Emile Højbjerg er ifølge landstræneren klar oven på en hjernerystelse, men Hareide kan meget vel vælge at spare ham alligevel. Yussuf Poulsen har talt om mange kampe på få dage, og derfor giver det også mening, at han får et hvil, så han er helt klar til mødet med Irland på mandag.
Danmark har ingen karantæner.
Gibraltar:
Der var vild jubel i Gibraltar i seneste runde, hvor det lykkedes lilleputnationen at score to mål mod Georgien – de første to af slagsen i den igangværende EM-kvalifikation. Kort før tid lå Gibraltar også til at få point, men til syvende og sidst endte det med en 3-2-sejr til Georgien.
Dermed har Gibraltar tabt alle kampe i EM-kvalifikationen.
Gibraltar er sammen med Letland og San Marino et af tre hold, der ikke har fået et point i EM-kvalifikationen, og det er med til at understrege, at der er tale om én af Europas dårligste fodboldnationer.
Stort set hele Gibraltar-truppen spiller til dagligt i hjemlandet. Én af undtagelserne er angriberen Tjay De Barr, der spiller i spansk fodbold for Real Oviedo Vetusta i den tredjebedste række.
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, “Zanka”, Kjær, Knudsen – Delaney, Eriksen, Schöne – Skov, Gytkjær, Braithwaite
Gibraltar (4-2-3-1): Goldwin – Sergeant, J. Chipolina, R. Chipolina, Olivero – Badr Hassan, Mouelhi – Casciaro, Walker, Pons – De Barr
Profilen:
Danmark vil stå over for et hold, der pakker sig, og derfor er der brug for folk, der kan sparke fra distancen. Den kvalitet besidder Robert Skov om nogen, og han ligner en sikker starter fredag aften. Robert Skov vil formentlig starte i højre angrebsside, og det er også i den rolle, man husker ham fra FC København, men på klubholdet Hoffenheim bliver Skov brugt som venstre wingback. Det bliver en god lejlighed for Robert Skov til at bevise, at han ikke har glemt, hvordan man skal begå sig i offensiven.
Vidste du, at..:
Med placeringen som nummer 196 på FIFA’s verdensrangliste er Gibraltar det næstlavest rangerende mandskab i EM-kvalifikationen. Kun San Marino er dårligere placeret som nummer 209.
Læs også:Schmeichel om Hareide-fyring: Hvorfor ændre på noget, der ikke er gået i stykker
Dom:
Danmark vinder – spørgsmålet er bare hvor stort. For landstræneren handler det om at få tre sikre point på kontoen og slippe fra kampen uden skader, så alle mand er klar til braget i Dublin. Man vil helt sikkert se Åge Hareide spare spillere fra kampens start og formentlig også undervejs. Mon ikke, at Christian Eriksen eskempelvis bliver pillet ud, når sejren er sikret?
Danmark vandt det modsatte opgør med 6-0, og vi skal formentlig op omkring samme cifre i fredagens kamp. Buddet herfra er, at Danmark slår Gibraltar med 5-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Bo Henriksen fyret
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
FC København-profil ude med sygdom
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
