Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Ola Hobber Nilsen (Norge)
På TV: Kanal 5
Hashtag: #danøst #denaus
Holdnyt:
Danmark:
Det var ikke berusende at se Danmark spille 0-0 mod Irland lørdag aften, men resultatet var mere konstruktivt for landsholdet, end kampens to timer var for landets seere.
Dels holdt det liv i den lidt kunstige antagelse, at landsholdet (fraset straffesparkskonkurrence og vikarerne i Slovakiet) ikke har tabt i nu 21 kampe, dels ligger Danmark nummer ét i sin Nations League-pulje.
Der er ét point ned til Wales, og tre til Irland. Dermed kan landsholdet nøjes med endnu en sejr og en uafgjort, og så vil førstepladsen i gruppen være sikret. Det betyder i så fald oprykning til League A og kampe mod lande som Spanien, Tyskland og Frankrig.
Til kampen mod Østrig må landstræner Åge Hareide selvsagt fortsat se bort fra Christian Eriksen og Viktor Fischer, der er skadet og ikke udtaget til truppen. Desuden har Thomas Delaney, Andreas Cornelius og Lasse Schöne forladt landsholdslejren efter Irland-kampen og er blevet erstattet af Christian Nørgaard og Kenneth Zohore.
Hareide har desuden lovet spilletid til folk som Pierre Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og Lukas Lerager. De to førstnævnte er endda blevet varslet en startplads af landstræneren.
Østrig:
Det har været et udmærket 2018 for Østrig, der har vundet seks kampe og kun tabt til Brasiliens stjerner og, lidt mere skuffende, til Bosnien-Hercegovina. Blandt de besejrede modstandere er VM-kvartfinalisterne Sverige og Rusland samt ikke mindst den store nabo Tyskland.
Senest lykkedes østrigerne i fredags med noget, Danmark ikke formåede lørdag: at slå et hold fra den irske ø. Nordirland måtte tage hjem fra Wien med et 0-1-nederlag på anfører Marko Arnautovic’ mål.
Netop Arnautovic er faktisk lidt af en sjældenhed i den østrigske trup, idet han til daglig er på kontrakt i Premier League. Langt de fleste af hans holdkammerater spiller i en af Bundesliga’erne i Tyskland eller Østrig.
Til gengæld behøver Danmark ikke bekymre sig om West Ham-angriberen, da han har trukket sig fra truppen forud for testkampen i Herning. Det samme gælder profiler som David Alaba og Julian Baumgartlinger.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Østrig: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, Vestergaard, Stryger – Højbjerg, Christensen, Lerager – Poulsen, Dolberg, Sisto
Østrig (4-4-2): Lindner – Lainer, Hinteregger, Prödl, Ulmer – Lazaro, Zulj, Ilsanker, Kainz – Sabitzer, Burgstaller
Profilen:
Det er to år, siden Pierre Emile Højbjerg senest spillede for det danske landshold, men nu er han ifølge Åge Hareide klar til at starte inde igen. Han har trænet godt i den seneste uge, mener landstræneren, og med Christian Eriksens og Thomas Delaneys fravær er der en plads fri på midtbanen.
Vidste du, at..:
Christian Eriksen landsholdsdebuterede i 2010 mod Østrig. Han var Danmarks eneste debutant, men til gengæld spillede flere spillere deres (foreløbig) sidste landskamp: Leon Jessen, Michael Lumb, Søren Rieks, Rajko Lekic og Peter Nymann.
Dom:
Begge hold er ramt af flere afbud fra normale profiler, så vi skal måske forvente, at niveauet og det indbyrdes sammenspil kommer til at lide. Til gengæld kan det være, at holdenes forsvar heller ikke forsvarer sig så godt, så der kommer flere scoringer end i Dublin lørdag aften.
Herfra er forventningen, at Danmark vinder 1-0 i en til tider rodet venskabskamp med mange marginalspillere på banen.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
22 millioner kroner!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
