Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Ola Hobber Nilsen (Norge)
På TV: Kanal 5
Hashtag: #danøst #denaus
Holdnyt:
Danmark:
Det var ikke berusende at se Danmark spille 0-0 mod Irland lørdag aften, men resultatet var mere konstruktivt for landsholdet, end kampens to timer var for landets seere.
Dels holdt det liv i den lidt kunstige antagelse, at landsholdet (fraset straffesparkskonkurrence og vikarerne i Slovakiet) ikke har tabt i nu 21 kampe, dels ligger Danmark nummer ét i sin Nations League-pulje.
Der er ét point ned til Wales, og tre til Irland. Dermed kan landsholdet nøjes med endnu en sejr og en uafgjort, og så vil førstepladsen i gruppen være sikret. Det betyder i så fald oprykning til League A og kampe mod lande som Spanien, Tyskland og Frankrig.
Til kampen mod Østrig må landstræner Åge Hareide selvsagt fortsat se bort fra Christian Eriksen og Viktor Fischer, der er skadet og ikke udtaget til truppen. Desuden har Thomas Delaney, Andreas Cornelius og Lasse Schöne forladt landsholdslejren efter Irland-kampen og er blevet erstattet af Christian Nørgaard og Kenneth Zohore.
Hareide har desuden lovet spilletid til folk som Pierre Emile Højbjerg, Jannik Vestergaard og Lukas Lerager. De to førstnævnte er endda blevet varslet en startplads af landstræneren.
Østrig:
Det har været et udmærket 2018 for Østrig, der har vundet seks kampe og kun tabt til Brasiliens stjerner og, lidt mere skuffende, til Bosnien-Hercegovina. Blandt de besejrede modstandere er VM-kvartfinalisterne Sverige og Rusland samt ikke mindst den store nabo Tyskland.
Senest lykkedes østrigerne i fredags med noget, Danmark ikke formåede lørdag: at slå et hold fra den irske ø. Nordirland måtte tage hjem fra Wien med et 0-1-nederlag på anfører Marko Arnautovic’ mål.
Netop Arnautovic er faktisk lidt af en sjældenhed i den østrigske trup, idet han til daglig er på kontrakt i Premier League. Langt de fleste af hans holdkammerater spiller i en af Bundesliga’erne i Tyskland eller Østrig.
Til gengæld behøver Danmark ikke bekymre sig om West Ham-angriberen, da han har trukket sig fra truppen forud for testkampen i Herning. Det samme gælder profiler som David Alaba og Julian Baumgartlinger.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Østrig: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, Vestergaard, Stryger – Højbjerg, Christensen, Lerager – Poulsen, Dolberg, Sisto
Østrig (4-4-2): Lindner – Lainer, Hinteregger, Prödl, Ulmer – Lazaro, Zulj, Ilsanker, Kainz – Sabitzer, Burgstaller
Profilen:
Det er to år, siden Pierre Emile Højbjerg senest spillede for det danske landshold, men nu er han ifølge Åge Hareide klar til at starte inde igen. Han har trænet godt i den seneste uge, mener landstræneren, og med Christian Eriksens og Thomas Delaneys fravær er der en plads fri på midtbanen.
Vidste du, at..:
Christian Eriksen landsholdsdebuterede i 2010 mod Østrig. Han var Danmarks eneste debutant, men til gengæld spillede flere spillere deres (foreløbig) sidste landskamp: Leon Jessen, Michael Lumb, Søren Rieks, Rajko Lekic og Peter Nymann.
Dom:
Begge hold er ramt af flere afbud fra normale profiler, så vi skal måske forvente, at niveauet og det indbyrdes sammenspil kommer til at lide. Til gengæld kan det være, at holdenes forsvar heller ikke forsvarer sig så godt, så der kommer flere scoringer end i Dublin lørdag aften.
Herfra er forventningen, at Danmark vinder 1-0 i en til tider rodet venskabskamp med mange marginalspillere på banen.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Storklub har taget kontakt
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Choktransfer på vej?
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
