Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Dommer: Daniel Siebert, Tyskland
På TV: DR1 og Viaplay
Hashtag: #waldan #emdk
Holdnyt:
Wales:
Waliserne behøvede kun at spille én rigtig god kamp i det indledende gruppespil for at sikre sig andenpladsen bag et suverænt italiensk mandskab. En flok tandløse tyrkere tabte 0-2 til Wales, der i åbningskampen fik reddet et enkelt point i land mod Schweiz, der var bedst i det opgør.
Når man ser på de lande, der er tilbage ved EM, er Wales bestemt en fornuftig modstander for Danmark at møde i en ottendedelsfinale, men waliserne skal naturligvis ikke undervurderes.
Holdet består nærmest udelukkende af spillere fra de to bedste rækker i England. Kun stjerneduoen Aaron Ramsey og Gareth Bale er ejet af klubber i andre lande.
Den danske landstræner Kasper Hjulmand har kaldt Wales for et “fleksibelt mandskab”, og fleksibiliteten kommer blandt andet til udtryk i bagkæden, hvor landstræner Robert Page både kan spille med tre og fire mand.
Wales nåede helt til semifinalen ved EM i 2016, og dengang var den store stjerne også Gareth Bale. Hans holdkammerater var dog en tand bedre dengang.
Waliserne må undvære midtstopperen Ethan Ampadu, der ragede et rødt kort til sig mod Italien.
Danmark:
Den danske EM-slutrunde har været emotionel og chokerende, men også fantastisk. Fantastisk var det i hvert fald, som de hårdtprøvede landsholdsspillere samlede sig og tævede Rusland med 4-1 i den afgørende kamp mandag aften.
Traumekampen mod Finland og det ærgerlige nederlag mod Belgien var gemt væk, og det hele kulminerede med en røvfuld til russerne. Og en plads i ottendedelsfinalen.
Danmark har spillet de første tre kampe i et feststemt Parken, og det har givet landsholdet et enormt rygstød. Nu skal de vænne sig til en ny græsplæne og knap så mange rød-hvide fans på lægterne.
Danmark indledte EM med at spille 4-3-3 mod Finland, men Kasper Hjulmand gik over til 3-4-3 mod Belgien og Rusland. Spørgsmålet er selvfølgelig, hvad der venter mod Wales? Buddet herfra er, at Danmark går tilbage til en 4-3-3. Selv om resultatet mod Rusland var blændende, er sandheden også, at 3-4-3-formationen især i første halvleg ikke fungerede helt efter planen. Danmark havde svært ved at finde pladsen i det opbyggende spil. I anden halvleg blev Andreas Christensen da også skubbet frem på midtbanen.
Danmark har alle mand klar til ottendedelsfinalen – naturligvis bortset fra Christian Eriksen, der fortsat må nøjes med at være med i tankerne og i hjerterne.
Karantæner:
Wales: Ethan Ampadu
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Wales (4-2-3-1): Ward – Roberts, Rodon, Mepham, Davies – Allen, Morrell – Bale, Ramsey, James – Moore
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Christensen, Kjær, Mæhle – Delaney, Jensen, Højbjerg – Braithwaite, Poulsen, Damsgaard
Profilen:
Wales-keeper Danny Ward får mange splinter i bagdelen til dagligt. Det kan han takke Kasper Schmeichel for. Ward er til dagligt reserve for Schmeichel i Leicester City, og i den forgangne sæson spillede han blot fem kampe – ingen af dem i Premier League. Man tør roligt konstatere, at Danmark i hvert fald er bedre besat på målmandsposten end Wales, men mon ikke, at Danny Ward rigtig gerne vil overstråle Kasper Schmeichel lørdag aften i Amsterdam.
Vidste du, at…:
Ben Davies, der dækker venstrebacken for Wales, boede to år i Viborg som barn. Som 11-årig flyttede han til domkirkebyen med sin familie, fordi hans far havde fået arbejde på Grundfos i Holstebro. Ben Davies spiller til dagligt sammen med Pierre-Emile Højbjerg i Tottenham.
Dom:
Lad os bare sige det, som det er; Danmark kunne ikke have ønsket sig en bedre modstander i en EM-ottendedelsfinale. Det danske landshold er favoritter i Amsterdam, og de kommer til at have bolden mest lørdag aften, mens waliserne vil lure på at stikke kontrakniven ind.
Gareth Bale og co. skal nok komme frem til chancer, og på en dårlig dag taber Danmark. Vi tror dog, at Danmark rammer dagen i den hollandske hovedstad, vinder 2-1 og avancerer til kvartfinalen.
Tidligere indbyrdes kampe:
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Stjernetransfer på plads alligevel
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
