Peter Møller om Hjulmand og Ajax: Det kræver vi

Det er som udgangspunkt en uopsigelig kontrakt, der er blevet indgået mellem DBU og landstræner Kasper Hjulmand.



Den hollandske storklub Ajax har torsdag meldt ud, at John Heitinga træder tilbage fra rollen som cheftræner efter et lille halvt år som midlertidig mand på posten. Nu peger klubben selv på, at de er på jagt efter en erfaren cheftræner.

Forud for dette er den danske landstræner Kasper Hjulmand blevet sat i forbindelse med jobbet, men her kræver det en hel del, hvis Ajax skal have ham fri af den kontrakt, som han har med DBU. Det fortæller fodbolddirektør Peter Møller i et interview med Ekstra Bladet.

I første omgang er der nemlig tale om, at det er en uopsigelig kontrakt, så hverken DBU eller Kasper Hjulmand selv kan bryde den. Der er dog den udvej, at Ajax køber Hjulmand fri, som han bliver spurgt ind til muligheden for.

– Jo, det kunne de da godt, men det kræver, at vi går med til, at den bliver brudt. Det vil sige, at jeg går med til, at vi skifter landstræner midt i en kvalifikation. Jeg ved ikke, hvordan det lyder for dig, men for mig lyder det lidt underligt, lyder det fra Peter Møller.

Han fortæller endvidere, at det nu kræver, at Ajax kontakter DBU, og det er ikke noget, som hollænderne har gjort – ligesom han slår fast, at DBU ikke selv er interesserede i at slippe Kasper Hjulmand – og at han ikke er interesseret i at komme væk. 

Det sidste vurderer Peter Møller udfra de samtaler, som de har haft med hinanden.

Kontrakten mellem Hjulmand og DBU gælder frem til sommeren 2024, hvor der er EM.

Den tidligere danske landstræner Morten Olsen, der selv har været cheftræner i Ajax, mener, at rygterne om Hjulmand til Amsterdam-klubben er indlysende. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Liverpool – Chelsea

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG er i Champions League-finalen efter drama

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’