HELSINGØR (Tipsbladet): Christian Nørgaard er fit og med for det danske landshold igen.
Her venter to kampe mod Belarus og Grækenland i VM-kvalifikationen for den nyklækkede Arsenal-spiller.
Skiftet til Nordlondon fyldte selvsagt en hel masse ved dagens mixed zone på Hotel Marienlyst.
Christian Nørgaard hørte første gang om interessen fra Arsenal før Brentfords sidste kamp i sæsonen.
– Jeg sad sammen med en kammerat og kunne se, at min agent havde ringet. Jeg tænkte, at det måtte vente. Så skrev han, og jeg svarede: “Jeg har lige en kammerat på besøg.” “Arsenal har ringet.” Så måtte jeg lige ud og ringe alligevel, siger en storsmilende Christian Nørgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Christian Nørgaard fortæller, at han ønskede at gøre alt for at få det til at lykkes. “Muligheden var for stor,” som han selv udtrykker det.
– Jeg var egentlig så afklaret med, at jeg havde skrevet en toårig aftale med Brentford. Det var det, jeg ville og havde accepteret. Det var en kæmpe overraskelse for mig, da Arsenal blev en mulighed, og det var det også, da det lykkedes.
Arsenal betalte angiveligt omkring 86 millioner kroner for den danske landsholdsspiller.

Plan om Brøndby uændret
Arsenal var imidlertid lidt påpasselige med at skulle smide en transfersum efter 31-årige Christian Nørgaard, men Mikel Arteta bankede i bordet.
– Det var meget drevet af træneren, som synes, at jeg havde vist mig rigtig flot frem i kampene mod dem, men også generelt for Brentford. Han manglede en type som mig i sit omklædningsrum, som kunne gøre bredden endnu større, siger Christian Nørgaard, der er afklaret med sin rolle.
– Jeg har spillet en pokalkamp og nogle få minutter i Bilbao (i Champions League, red.), hvilket var fantastisk for mig. De andre kiggede næsten lidt skævt til mig, fordi jeg var så glad for at få fem minutter, mens alle de andre kæmper om at starte inde. Det drive skal man også have, men jeg havde aldrig spillet Champions League før og hørt hymnen.
Skiftet gav på alle måneder mening, da familien, der kort inden skiftet blev en søn rigere, kan blive boende i London. Planen om at vende hjem til Danmark i fremtiden er dog uændret.
– For mit synspunkt har planen ikke ændret sig. Det (Arsenal, red.) er den sidste klub, jeg er i i udlandet. Det tør jeg næsten godt garantere. Der er en option for et år mere, og jeg vil blive glad for et år mere, men hvis matchet ikke er der, så tager vi hjem efter de to år.
Og her er kun én klub en mulighed for midtbanespilleren.
– Det kunne sagtens være Brøndby næste gang. Det er det, jeg har mest lyst til, sagde Christian Nørgaard efter forlængelsen med Brentford og før skiftet til Arsenal til Tipsbladet.
Der skal som bekendt to til en tango, men den ene part har i hvert fald kridtet danseskoene.
Vil du gerne se Nørgaard retur i Brøndby?
0 Votes
Christian Nørgaards kontrakt med Brentford stod til at udløbe i sommeren 2027. Det samme gør hans Arsenal-kontrakt, hvis ikke optionen for et år mere indløses.
Til den tid vil midtbanespilleren, der tilbragte fem år i Brøndby IF, være 33 år.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED