Planen uændret: Drømmebesked til Brøndby

Selvom Christian Nørgaard lavede et højst overraskende skifte til Arsenal denne sommer er planen om et Brøndby-comeback uændret.



HELSINGØR (Tipsbladet): Christian Nørgaard er fit og med for det danske landshold igen.

Her venter to kampe mod Belarus og Grækenland i VM-kvalifikationen for den nyklækkede Arsenal-spiller.

Skiftet til Nordlondon fyldte selvsagt en hel masse ved dagens mixed zone på Hotel Marienlyst.

Christian Nørgaard hørte første gang om interessen fra Arsenal før Brentfords sidste kamp i sæsonen.

– Jeg sad sammen med en kammerat og kunne se, at min agent havde ringet. Jeg tænkte, at det måtte vente. Så skrev han, og jeg svarede: “Jeg har lige en kammerat på besøg.” “Arsenal har ringet.” Så måtte jeg lige ud og ringe alligevel, siger en storsmilende Christian Nørgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Christian Nørgaard fortæller, at han ønskede at gøre alt for at få det til at lykkes. “Muligheden var for stor,” som han selv udtrykker det.

– Jeg var egentlig så afklaret med, at jeg havde skrevet en toårig aftale med Brentford. Det var det, jeg ville og havde accepteret. Det var en kæmpe overraskelse for mig, da Arsenal blev en mulighed, og det var det også, da det lykkedes.

Arsenal betalte angiveligt omkring 86 millioner kroner for den danske landsholdsspiller.

Plan om Brøndby uændret

Arsenal var imidlertid lidt påpasselige med at skulle smide en transfersum efter 31-årige Christian Nørgaard, men Mikel Arteta bankede i bordet.

– Det var meget drevet af træneren, som synes, at jeg havde vist mig rigtig flot frem i kampene mod dem, men også generelt for Brentford. Han manglede en type som mig i sit omklædningsrum, som kunne gøre bredden endnu større, siger Christian Nørgaard, der er afklaret med sin rolle.

– Jeg har spillet en pokalkamp og nogle få minutter i Bilbao (i Champions League, red.), hvilket var fantastisk for mig. De andre kiggede næsten lidt skævt til mig, fordi jeg var så glad for at få fem minutter, mens alle de andre kæmper om at starte inde. Det drive skal man også have, men jeg havde aldrig spillet Champions League før og hørt hymnen.

Skiftet gav på alle måneder mening, da familien, der kort inden skiftet blev en søn rigere, kan blive boende i London. Planen om at vende hjem til Danmark i fremtiden er dog uændret.

– For mit synspunkt har planen ikke ændret sig. Det (Arsenal, red.) er den sidste klub, jeg er i i udlandet. Det tør jeg næsten godt garantere. Der er en option for et år mere, og jeg vil blive glad for et år mere, men hvis matchet ikke er der, så tager vi hjem efter de to år.

Og her er kun én klub en mulighed for midtbanespilleren.

– Det kunne sagtens være Brøndby næste gang. Det er det, jeg har mest lyst til, sagde Christian Nørgaard efter forlængelsen med Brentford og før skiftet til Arsenal til Tipsbladet.

Der skal som bekendt to til en tango, men den ene part har i hvert fald kridtet danseskoene.

Vil du gerne se Nørgaard retur i Brøndby?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Christian Nørgaards kontrakt med Brentford stod til at udløbe i sommeren 2027. Det samme gør hans Arsenal-kontrakt, hvis ikke optionen for et år mere indløses.

Til den tid vil midtbanespilleren, der tilbragte fem år i Brøndby IF, være 33 år.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Afslører: Dolberg sat til salg