Planen uændret: Drømmebesked til Brøndby

Selvom Christian Nørgaard lavede et højst overraskende skifte til Arsenal denne sommer er planen om et Brøndby-comeback uændret.



HELSINGØR (Tipsbladet): Christian Nørgaard er fit og med for det danske landshold igen.

Her venter to kampe mod Belarus og Grækenland i VM-kvalifikationen for den nyklækkede Arsenal-spiller.

Skiftet til Nordlondon fyldte selvsagt en hel masse ved dagens mixed zone på Hotel Marienlyst.

Christian Nørgaard hørte første gang om interessen fra Arsenal før Brentfords sidste kamp i sæsonen.

– Jeg sad sammen med en kammerat og kunne se, at min agent havde ringet. Jeg tænkte, at det måtte vente. Så skrev han, og jeg svarede: “Jeg har lige en kammerat på besøg.” “Arsenal har ringet.” Så måtte jeg lige ud og ringe alligevel, siger en storsmilende Christian Nørgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Christian Nørgaard fortæller, at han ønskede at gøre alt for at få det til at lykkes. “Muligheden var for stor,” som han selv udtrykker det.

– Jeg var egentlig så afklaret med, at jeg havde skrevet en toårig aftale med Brentford. Det var det, jeg ville og havde accepteret. Det var en kæmpe overraskelse for mig, da Arsenal blev en mulighed, og det var det også, da det lykkedes.

Arsenal betalte angiveligt omkring 86 millioner kroner for den danske landsholdsspiller.

Plan om Brøndby uændret

Arsenal var imidlertid lidt påpasselige med at skulle smide en transfersum efter 31-årige Christian Nørgaard, men Mikel Arteta bankede i bordet.

– Det var meget drevet af træneren, som synes, at jeg havde vist mig rigtig flot frem i kampene mod dem, men også generelt for Brentford. Han manglede en type som mig i sit omklædningsrum, som kunne gøre bredden endnu større, siger Christian Nørgaard, der er afklaret med sin rolle.

– Jeg har spillet en pokalkamp og nogle få minutter i Bilbao (i Champions League, red.), hvilket var fantastisk for mig. De andre kiggede næsten lidt skævt til mig, fordi jeg var så glad for at få fem minutter, mens alle de andre kæmper om at starte inde. Det drive skal man også have, men jeg havde aldrig spillet Champions League før og hørt hymnen.

Skiftet gav på alle måneder mening, da familien, der kort inden skiftet blev en søn rigere, kan blive boende i London. Planen om at vende hjem til Danmark i fremtiden er dog uændret.

– For mit synspunkt har planen ikke ændret sig. Det (Arsenal, red.) er den sidste klub, jeg er i i udlandet. Det tør jeg næsten godt garantere. Der er en option for et år mere, og jeg vil blive glad for et år mere, men hvis matchet ikke er der, så tager vi hjem efter de to år.

Og her er kun én klub en mulighed for midtbanespilleren.

– Det kunne sagtens være Brøndby næste gang. Det er det, jeg har mest lyst til, sagde Christian Nørgaard efter forlængelsen med Brentford og før skiftet til Arsenal til Tipsbladet.

Der skal som bekendt to til en tango, men den ene part har i hvert fald kridtet danseskoene.

Vil du gerne se Nørgaard retur i Brøndby?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Christian Nørgaards kontrakt med Brentford stod til at udløbe i sommeren 2027. Det samme gør hans Arsenal-kontrakt, hvis ikke optionen for et år mere indløses.

Til den tid vil midtbanespilleren, der tilbragte fem år i Brøndby IF, være 33 år.



Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Raser over Rasmus Højlund-episode

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Bach Bak i svime over Uhre

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Liverpool-træner er ked af prædikat

Roony Bardghji med drømmekamp

Schmedes roser ny transfer

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

– Så kan det ikke være et svært valg

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter