De kan nærmest ikke sparke sig frem for offensiv kvalitet.
Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes er bare nogle af de kæmpe stjerner, Portugal har til at besætte deres offensive pladser. Men selvom det vrimler med store navne, har de et stort problem – de scorer ikke nok mål.
Torsdag aften forlod de græstæppet i Parken uden at lave mål, og det er ikke en enkeltstående oplevelse, hvis man kigger på portugisernes seneste 10 landskampe.
Jojo, Portugal bankede Polen i 2024 med 5-1, men ser man på de seneste 10 kampe, landsholdet har spillet under Roberto Martínez, er de i halvdelen af kampene gået fra banen uden at score – hvilket må siges at være god læsning for Brian Riemer og co.
Presset er derfor blevet stort på Roberto Martínez i den portugisiske presse, hvor han bliver sammenlignet med Fernando Santos, som han overtog trænerposten fra.
Begge trænere imponerede ikke i deres første 27 kampe i spidsen for nationen, hvis man udelukkende ser på pointhøsten, men Fernando Santos har dog et særligt trumfkort i ærmet.
– Vi skal stadigvæk huske, hvad Fernando Santos præsterede i sine første 27 kampe som landstræner? Den store (eller katastrofale…) forskel mellem portugiseren og spanieren, når det kommer til resultater, er, at Santos undervejs sikrede Portugal den største titel i landsholdets historie: EM 2016 i Frankrig.
– I denne periode opnåede han færre sejre, led flere nederlag og scorede færre mål sammenlignet med Martínez’ første 27 kampe, men i sidste ende er det trofæerne, der tæller, skriver A Bola i deres analyse af Roberto Martínez første to år som landstræner for Portugal.
Fernando Santos vandt også Nations League-trofæet for Portugal i sin tid som landstræner. Den 70-årige portugiser har, efter sin ansættelse hos sit lands fodboldforbund, været et smut forbi Polens landshold og Besiktas og er aktuelt ansat som landstræner for Aserbajdsjan.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL