Portugal ramt af skræk-statistik inden returopgør

Portugal er, på trods af stjerner som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes i landsholdstruppen, inde i en stor scoringskrise.



De kan nærmest ikke sparke sig frem for offensiv kvalitet.

Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes er bare nogle af de kæmpe stjerner, Portugal har til at besætte deres offensive pladser. Men selvom det vrimler med store navne, har de et stort problem – de scorer ikke nok mål.

Torsdag aften forlod de græstæppet i Parken uden at lave mål, og det er ikke en enkeltstående oplevelse, hvis man kigger på portugisernes seneste 10 landskampe.

Jojo, Portugal bankede Polen i 2024 med 5-1, men ser man på de seneste 10 kampe, landsholdet har spillet under Roberto Martínez, er de i halvdelen af kampene gået fra banen uden at score – hvilket må siges at være god læsning for Brian Riemer og co.

Presset er derfor blevet stort på Roberto Martínez i den portugisiske presse, hvor han bliver sammenlignet med Fernando Santos, som han overtog trænerposten fra.

Begge trænere imponerede ikke i deres første 27 kampe i spidsen for nationen, hvis man udelukkende ser på pointhøsten, men Fernando Santos har dog et særligt trumfkort i ærmet.

– Vi skal stadigvæk huske, hvad Fernando Santos præsterede i sine første 27 kampe som landstræner? Den store (eller katastrofale…) forskel mellem portugiseren og spanieren, når det kommer til resultater, er, at Santos undervejs sikrede Portugal den største titel i landsholdets historie: EM 2016 i Frankrig.

– I denne periode opnåede han færre sejre, led flere nederlag og scorede færre mål sammenlignet med Martínez’ første 27 kampe, men i sidste ende er det trofæerne, der tæller, skriver A Bola i deres analyse af Roberto Martínez første to år som landstræner for Portugal.

Fernando Santos vandt også Nations League-trofæet for Portugal i sin tid som landstræner. Den 70-årige portugiser har, efter sin ansættelse hos sit lands fodboldforbund, været et smut forbi Polens landshold og Besiktas og er aktuelt ansat som landstræner for Aserbajdsjan.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’