Portugal ramt af skræk-statistik inden returopgør

Portugal er, på trods af stjerner som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes i landsholdstruppen, inde i en stor scoringskrise.



De kan nærmest ikke sparke sig frem for offensiv kvalitet.

Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes er bare nogle af de kæmpe stjerner, Portugal har til at besætte deres offensive pladser. Men selvom det vrimler med store navne, har de et stort problem – de scorer ikke nok mål.

Torsdag aften forlod de græstæppet i Parken uden at lave mål, og det er ikke en enkeltstående oplevelse, hvis man kigger på portugisernes seneste 10 landskampe.

Jojo, Portugal bankede Polen i 2024 med 5-1, men ser man på de seneste 10 kampe, landsholdet har spillet under Roberto Martínez, er de i halvdelen af kampene gået fra banen uden at score – hvilket må siges at være god læsning for Brian Riemer og co.

Presset er derfor blevet stort på Roberto Martínez i den portugisiske presse, hvor han bliver sammenlignet med Fernando Santos, som han overtog trænerposten fra.

Begge trænere imponerede ikke i deres første 27 kampe i spidsen for nationen, hvis man udelukkende ser på pointhøsten, men Fernando Santos har dog et særligt trumfkort i ærmet.

– Vi skal stadigvæk huske, hvad Fernando Santos præsterede i sine første 27 kampe som landstræner? Den store (eller katastrofale…) forskel mellem portugiseren og spanieren, når det kommer til resultater, er, at Santos undervejs sikrede Portugal den største titel i landsholdets historie: EM 2016 i Frankrig.

– I denne periode opnåede han færre sejre, led flere nederlag og scorede færre mål sammenlignet med Martínez’ første 27 kampe, men i sidste ende er det trofæerne, der tæller, skriver A Bola i deres analyse af Roberto Martínez første to år som landstræner for Portugal.

Fernando Santos vandt også Nations League-trofæet for Portugal i sin tid som landstræner. Den 70-årige portugiser har, efter sin ansættelse hos sit lands fodboldforbund, været et smut forbi Polens landshold og Besiktas og er aktuelt ansat som landstræner for Aserbajdsjan.



Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Det har man nok aldrig set før

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her kan du se VM-lodtrækningen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Det var vanvittigt brutalt!

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Stor derby-bøde til FC København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Griner af AaB-rygte

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Froholdt får kæmpe hæder

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Manchester United dummede sig mod West Ham

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar