De kan nærmest ikke sparke sig frem for offensiv kvalitet.
Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes er bare nogle af de kæmpe stjerner, Portugal har til at besætte deres offensive pladser. Men selvom det vrimler med store navne, har de et stort problem – de scorer ikke nok mål.
Torsdag aften forlod de græstæppet i Parken uden at lave mål, og det er ikke en enkeltstående oplevelse, hvis man kigger på portugisernes seneste 10 landskampe.
Jojo, Portugal bankede Polen i 2024 med 5-1, men ser man på de seneste 10 kampe, landsholdet har spillet under Roberto Martínez, er de i halvdelen af kampene gået fra banen uden at score – hvilket må siges at være god læsning for Brian Riemer og co.
Presset er derfor blevet stort på Roberto Martínez i den portugisiske presse, hvor han bliver sammenlignet med Fernando Santos, som han overtog trænerposten fra.
Begge trænere imponerede ikke i deres første 27 kampe i spidsen for nationen, hvis man udelukkende ser på pointhøsten, men Fernando Santos har dog et særligt trumfkort i ærmet.
– Vi skal stadigvæk huske, hvad Fernando Santos præsterede i sine første 27 kampe som landstræner? Den store (eller katastrofale…) forskel mellem portugiseren og spanieren, når det kommer til resultater, er, at Santos undervejs sikrede Portugal den største titel i landsholdets historie: EM 2016 i Frankrig.
– I denne periode opnåede han færre sejre, led flere nederlag og scorede færre mål sammenlignet med Martínez’ første 27 kampe, men i sidste ende er det trofæerne, der tæller, skriver A Bola i deres analyse af Roberto Martínez første to år som landstræner for Portugal.
Fernando Santos vandt også Nations League-trofæet for Portugal i sin tid som landstræner. Den 70-årige portugiser har, efter sin ansættelse hos sit lands fodboldforbund, været et smut forbi Polens landshold og Besiktas og er aktuelt ansat som landstræner for Aserbajdsjan.
LIVE
TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE