De kan nærmest ikke sparke sig frem for offensiv kvalitet.
Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes er bare nogle af de kæmpe stjerner, Portugal har til at besætte deres offensive pladser. Men selvom det vrimler med store navne, har de et stort problem – de scorer ikke nok mål.
Torsdag aften forlod de græstæppet i Parken uden at lave mål, og det er ikke en enkeltstående oplevelse, hvis man kigger på portugisernes seneste 10 landskampe.
Jojo, Portugal bankede Polen i 2024 med 5-1, men ser man på de seneste 10 kampe, landsholdet har spillet under Roberto Martínez, er de i halvdelen af kampene gået fra banen uden at score – hvilket må siges at være god læsning for Brian Riemer og co.
Presset er derfor blevet stort på Roberto Martínez i den portugisiske presse, hvor han bliver sammenlignet med Fernando Santos, som han overtog trænerposten fra.
Begge trænere imponerede ikke i deres første 27 kampe i spidsen for nationen, hvis man udelukkende ser på pointhøsten, men Fernando Santos har dog et særligt trumfkort i ærmet.
– Vi skal stadigvæk huske, hvad Fernando Santos præsterede i sine første 27 kampe som landstræner? Den store (eller katastrofale…) forskel mellem portugiseren og spanieren, når det kommer til resultater, er, at Santos undervejs sikrede Portugal den største titel i landsholdets historie: EM 2016 i Frankrig.
– I denne periode opnåede han færre sejre, led flere nederlag og scorede færre mål sammenlignet med Martínez’ første 27 kampe, men i sidste ende er det trofæerne, der tæller, skriver A Bola i deres analyse af Roberto Martínez første to år som landstræner for Portugal.
Fernando Santos vandt også Nations League-trofæet for Portugal i sin tid som landstræner. Den 70-årige portugiser har, efter sin ansættelse hos sit lands fodboldforbund, været et smut forbi Polens landshold og Besiktas og er aktuelt ansat som landstræner for Aserbajdsjan.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
OPTAKT
PSG – Bayern München
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED