Portugal ramt af skræk-statistik inden returopgør

Portugal er, på trods af stjerner som Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes i landsholdstruppen, inde i en stor scoringskrise.



De kan nærmest ikke sparke sig frem for offensiv kvalitet.

Cristiano Ronaldo, Rafael Leão, Pedro Neto og Bruno Fernandes er bare nogle af de kæmpe stjerner, Portugal har til at besætte deres offensive pladser. Men selvom det vrimler med store navne, har de et stort problem – de scorer ikke nok mål.

Torsdag aften forlod de græstæppet i Parken uden at lave mål, og det er ikke en enkeltstående oplevelse, hvis man kigger på portugisernes seneste 10 landskampe.

Jojo, Portugal bankede Polen i 2024 med 5-1, men ser man på de seneste 10 kampe, landsholdet har spillet under Roberto Martínez, er de i halvdelen af kampene gået fra banen uden at score – hvilket må siges at være god læsning for Brian Riemer og co.

Presset er derfor blevet stort på Roberto Martínez i den portugisiske presse, hvor han bliver sammenlignet med Fernando Santos, som han overtog trænerposten fra.

Begge trænere imponerede ikke i deres første 27 kampe i spidsen for nationen, hvis man udelukkende ser på pointhøsten, men Fernando Santos har dog et særligt trumfkort i ærmet.

– Vi skal stadigvæk huske, hvad Fernando Santos præsterede i sine første 27 kampe som landstræner? Den store (eller katastrofale…) forskel mellem portugiseren og spanieren, når det kommer til resultater, er, at Santos undervejs sikrede Portugal den største titel i landsholdets historie: EM 2016 i Frankrig.

– I denne periode opnåede han færre sejre, led flere nederlag og scorede færre mål sammenlignet med Martínez’ første 27 kampe, men i sidste ende er det trofæerne, der tæller, skriver A Bola i deres analyse af Roberto Martínez første to år som landstræner for Portugal.

Fernando Santos vandt også Nations League-trofæet for Portugal i sin tid som landstræner. Den 70-årige portugiser har, efter sin ansættelse hos sit lands fodboldforbund, været et smut forbi Polens landshold og Besiktas og er aktuelt ansat som landstræner for Aserbajdsjan.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper

Uruguay – Spanien

Forbereder bud på 970 mio.

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Ecuador – Tyskland

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

FC Barcelona køber VM-angriber

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage