Portugisisk stjerne frygter Danmark

Der er stor respekt i den portugisiske trup for Danmark.



De har en frygtindgydende trup.

Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes, Nuno Mendes og Rafael Leão er bare nogle af de store stjerner, der torsdag indtager Parken med ambitionen om at tage et godt resultat med tilbage til Portugal i den første kamp i slutspillet af Nations League.

Forud for kampen er Danmark ramt af et par skader, hvor særligt fraværet af anfører Pierre-Emile Højbjerg formentlig vil kunne mærkes, men alligevel har portugiserne enorm respekt for Danmark.

– Det bliver to svære kampe mod et stærkt hold med dygtige spillere, siger Nuno Mendes på en pressekonference inden opgøret.

Det er efterhånden ved at være ni år siden, at Portugal, gennem en flot kavalkade af uafgjorte resultater og en enkelt sejr, blev europamestre. Tre år efter sikrede de sig Nations League-trofæet for første gang, og det agter de at genvinde denne sommer.

– Der er to vigtige opgør foran os. For at nå finalen og opnå vores mål skal vi holde fokus og spille en god kamp. Den første kamp er en udebanekamp, og den er vigtig. Vi spiller ikke hjemme, selvfølgelig, og vi skal være så fokuserede som muligt for at kunne tage derfra med en sejr i baggagen, siger PSG-profilen.

Det seneste møde mellem Danmark og Portugal fandt sted helt tilbage i 2015, hvor portugiserne vandt 1-0 på en scoring af João Moutinho. I den kamp var der flere spillere med, som kan blive gengangere i denne omgang, heriblandt Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Schmeichel, som alle startede for Danmark, mens Cristiano Ronaldo og Bernardo Silva spillede for Portugal.

Danmarks seneste sejr over Portugal var i 2011, hvor Nicklas Bendtner og Michael Krohn-Dehli sørgede for en festaften i Parken.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!