De har en frygtindgydende trup.
Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes, Nuno Mendes og Rafael Leão er bare nogle af de store stjerner, der torsdag indtager Parken med ambitionen om at tage et godt resultat med tilbage til Portugal i den første kamp i slutspillet af Nations League.
Forud for kampen er Danmark ramt af et par skader, hvor særligt fraværet af anfører Pierre-Emile Højbjerg formentlig vil kunne mærkes, men alligevel har portugiserne enorm respekt for Danmark.
– Det bliver to svære kampe mod et stærkt hold med dygtige spillere, siger Nuno Mendes på en pressekonference inden opgøret.
Det er efterhånden ved at være ni år siden, at Portugal, gennem en flot kavalkade af uafgjorte resultater og en enkelt sejr, blev europamestre. Tre år efter sikrede de sig Nations League-trofæet for første gang, og det agter de at genvinde denne sommer.
– Der er to vigtige opgør foran os. For at nå finalen og opnå vores mål skal vi holde fokus og spille en god kamp. Den første kamp er en udebanekamp, og den er vigtig. Vi spiller ikke hjemme, selvfølgelig, og vi skal være så fokuserede som muligt for at kunne tage derfra med en sejr i baggagen, siger PSG-profilen.
Det seneste møde mellem Danmark og Portugal fandt sted helt tilbage i 2015, hvor portugiserne vandt 1-0 på en scoring af João Moutinho. I den kamp var der flere spillere med, som kan blive gengangere i denne omgang, heriblandt Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Schmeichel, som alle startede for Danmark, mens Cristiano Ronaldo og Bernardo Silva spillede for Portugal.
Danmarks seneste sejr over Portugal var i 2011, hvor Nicklas Bendtner og Michael Krohn-Dehli sørgede for en festaften i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
EKSKLUSIVT