Portugisisk stjerne frygter Danmark

Der er stor respekt i den portugisiske trup for Danmark.



De har en frygtindgydende trup.

Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes, Nuno Mendes og Rafael Leão er bare nogle af de store stjerner, der torsdag indtager Parken med ambitionen om at tage et godt resultat med tilbage til Portugal i den første kamp i slutspillet af Nations League.

Forud for kampen er Danmark ramt af et par skader, hvor særligt fraværet af anfører Pierre-Emile Højbjerg formentlig vil kunne mærkes, men alligevel har portugiserne enorm respekt for Danmark.

– Det bliver to svære kampe mod et stærkt hold med dygtige spillere, siger Nuno Mendes på en pressekonference inden opgøret.

Det er efterhånden ved at være ni år siden, at Portugal, gennem en flot kavalkade af uafgjorte resultater og en enkelt sejr, blev europamestre. Tre år efter sikrede de sig Nations League-trofæet for første gang, og det agter de at genvinde denne sommer.

– Der er to vigtige opgør foran os. For at nå finalen og opnå vores mål skal vi holde fokus og spille en god kamp. Den første kamp er en udebanekamp, og den er vigtig. Vi spiller ikke hjemme, selvfølgelig, og vi skal være så fokuserede som muligt for at kunne tage derfra med en sejr i baggagen, siger PSG-profilen.

Det seneste møde mellem Danmark og Portugal fandt sted helt tilbage i 2015, hvor portugiserne vandt 1-0 på en scoring af João Moutinho. I den kamp var der flere spillere med, som kan blive gengangere i denne omgang, heriblandt Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Schmeichel, som alle startede for Danmark, mens Cristiano Ronaldo og Bernardo Silva spillede for Portugal.

Danmarks seneste sejr over Portugal var i 2011, hvor Nicklas Bendtner og Michael Krohn-Dehli sørgede for en festaften i Parken.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen