De har en frygtindgydende trup.
Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes, Nuno Mendes og Rafael Leão er bare nogle af de store stjerner, der torsdag indtager Parken med ambitionen om at tage et godt resultat med tilbage til Portugal i den første kamp i slutspillet af Nations League.
Forud for kampen er Danmark ramt af et par skader, hvor særligt fraværet af anfører Pierre-Emile Højbjerg formentlig vil kunne mærkes, men alligevel har portugiserne enorm respekt for Danmark.
– Det bliver to svære kampe mod et stærkt hold med dygtige spillere, siger Nuno Mendes på en pressekonference inden opgøret.
Det er efterhånden ved at være ni år siden, at Portugal, gennem en flot kavalkade af uafgjorte resultater og en enkelt sejr, blev europamestre. Tre år efter sikrede de sig Nations League-trofæet for første gang, og det agter de at genvinde denne sommer.
– Der er to vigtige opgør foran os. For at nå finalen og opnå vores mål skal vi holde fokus og spille en god kamp. Den første kamp er en udebanekamp, og den er vigtig. Vi spiller ikke hjemme, selvfølgelig, og vi skal være så fokuserede som muligt for at kunne tage derfra med en sejr i baggagen, siger PSG-profilen.
Det seneste møde mellem Danmark og Portugal fandt sted helt tilbage i 2015, hvor portugiserne vandt 1-0 på en scoring af João Moutinho. I den kamp var der flere spillere med, som kan blive gengangere i denne omgang, heriblandt Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Schmeichel, som alle startede for Danmark, mens Cristiano Ronaldo og Bernardo Silva spillede for Portugal.
Danmarks seneste sejr over Portugal var i 2011, hvor Nicklas Bendtner og Michael Krohn-Dehli sørgede for en festaften i Parken.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
Neymar er tilbage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE