De har en frygtindgydende trup.
Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes, Nuno Mendes og Rafael Leão er bare nogle af de store stjerner, der torsdag indtager Parken med ambitionen om at tage et godt resultat med tilbage til Portugal i den første kamp i slutspillet af Nations League.
Forud for kampen er Danmark ramt af et par skader, hvor særligt fraværet af anfører Pierre-Emile Højbjerg formentlig vil kunne mærkes, men alligevel har portugiserne enorm respekt for Danmark.
– Det bliver to svære kampe mod et stærkt hold med dygtige spillere, siger Nuno Mendes på en pressekonference inden opgøret.
Det er efterhånden ved at være ni år siden, at Portugal, gennem en flot kavalkade af uafgjorte resultater og en enkelt sejr, blev europamestre. Tre år efter sikrede de sig Nations League-trofæet for første gang, og det agter de at genvinde denne sommer.
– Der er to vigtige opgør foran os. For at nå finalen og opnå vores mål skal vi holde fokus og spille en god kamp. Den første kamp er en udebanekamp, og den er vigtig. Vi spiller ikke hjemme, selvfølgelig, og vi skal være så fokuserede som muligt for at kunne tage derfra med en sejr i baggagen, siger PSG-profilen.
Det seneste møde mellem Danmark og Portugal fandt sted helt tilbage i 2015, hvor portugiserne vandt 1-0 på en scoring af João Moutinho. I den kamp var der flere spillere med, som kan blive gengangere i denne omgang, heriblandt Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Schmeichel, som alle startede for Danmark, mens Cristiano Ronaldo og Bernardo Silva spillede for Portugal.
Danmarks seneste sejr over Portugal var i 2011, hvor Nicklas Bendtner og Michael Krohn-Dehli sørgede for en festaften i Parken.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
HELT VILDT