En kæmpe nyhed er tikket ind denne fredag.
Kasper Hjulmand har nemlig valgt at stoppe som dansk landstræner efter fire år på posten.
Tipsbladet har taget en snak med Tipsbladets nu tidligere EM-ekspert Thomas Gravesen om Hjulmands beslutning, og den tidligere landholdsspiller mener, at Hjulmand har gjort det rigtige.
– Jeg tror, at det er et godt skridt at tage nu. Som jeg har snakket om mange gange i Tipsbladet, er Kasper Hjulmand kørt tør for idéer og tanker angående det danske A-landshold. Hjulmand siger selv, at det er brug for et nyt ansigt og nye idéer.
– Jeg synes, at det kommer som ventet, at Kasper Hjulmand har nået det med det danske landshold, som han kan. Jeg er ikke enig i det, som Peter Møller og DBU melder ud, at Kasper Hjulmand har taget det danske landshold til nye højder angående fodboldens udvikling. Jeg synes, at det er gået i stå under Kasper Hjulmand.
– Vi har i lang tid været vidne til en Kasper Hjulmand, der har famlet og forsøgt at søge efter løsninger, men han har slet ikke kunne finde dem. For mig at se er det den rigtige løsning, at det bliver gjort nu før Nations League. Det er på sin plads, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet.
Utroværdigt
DBU har i længere haft vist fuld tiltro til Kasper Hjulmand som landstræner på trods af kritik udefra, men det er Gravesen rasende over. Han synes, at DBU burde have fyret Kasper Hjulmand for længe side.
– Jeg er ikke overrasket over, at Kasper Hjulmand tager valget nu, men jeg synes, at DBU fremstår utroværdigt. Når de siger, at vi har en landstræner på 100 procent. Hvor er den der daglige kommunikation med en landstræner.
– Man må da kunne mærke, at en landstræner er nået til vejs ende. Så melder man ud, at han er den rigtige mand. Det er utroværdigt af DBU at blive ved med at sige sådan. Vi ser alle sammen Kasper Hjulmands udvikling med landsholdet, og den er gået i stå. Der har været så meget spekulation om Kasper Hjulmand, og DBU melder ud: ‘Det er fint, og alt er, som det skal være. Vi er perfekte’.
– Det er ikke en gang en uge siden, at man har sagt, at Kasper Hjulmand er den rigtige person. Så bliver det utroværdigt, og det irriterer mig, at man ikke kan stå ved det. Man startede med at have en periode med Kasper Hjulmand, der startede som lyn og torden, og hele Danmark blev taget med storm under EM i 2021.
– Efter det har der været for meget, der ikke har været med fodbold at gøre med Kasper Hjulmand og den måde, som han har fremstået. Det har gået ud over fodboldens spil. Det kan vi alle sammen se. Det er det samme, når han trækker et dataskema frem og siger, at Slovenien-kampen var fantastisk under EM. Så bliver det bare:
– ‘Hvad er det for nogle floskler, der bliver kastet rundt. Hvad er det for noget?’ De fleste kan da se, at det var noget underligt noget, og man gik ned på mental styrke i anden halvleg. Så bliver der trukket data frem, og så har vi spillet godt. Det er irriterende og utroværdigt.
– Jeg synes, at det er utroligt, at man ikke kan sige: ‘Jeg har lavet en fejl, og det var ikke i orden’. Hvorfor tør man ikke at indrømme fejl og lægge sig fladt ned. Hvis man gjorde det, ville jeg have respekt for det. At man som træner og organisation bliver ved med at finde undskyldninger. Det irriterer mig. Det er ikke værdigt at prøve at finde undskyldning og lade som om, at vi ikke kan se, hvad der foregår.
Så du mener, at DBU skulle have fyret Kasper Hjulmand?
– De skulle have fyret Kasper Hjulmand efter Qatar, fordi der så man en Kasper Hjulmand, der viste tydelige tegn på, at han ikke var et sted, hvor man kunne tage det danske landshold til nye højder. Vi var fremad indtil 2022, og nu er vi bare blevet braget ud til middelmådige hold. Man kunne ikke ønske sig et bedre sted at holde EM i Tyskland, og man så man et uinspireret landshold. Det har ikke givet en eneste begejstring og sejr. Efter Qatar ville det have været på sin plads at skifte Kasper Hjulmand ud.
Artiklen fortæstter under billedet.

'Jeg kunne slynge Pep Guardiola ud'
Når Gravesen skal kigge frem mod den næste landstræner, så han har ikke et navn i tankerne. Han mener dog, at det danske landshold skal spille noget anderledes end under EM i Tyskland.
– Jeg kan se, at Morten Wieghorst er blevet sat ind som midlertidig landstræner, og det ved jeg ikke, om jeg har en holdning til lige nu. Jeg synes, at det er meget af det samme som Kasper Hjulmand, men det er op til Morten at bevise, at han er den rigtige.
– Jeg tror, at det danske landshold skal finde tilbage til noget af det, der var i sommeren 2021. Jeg kunne godt tænke mig at se et dansk landshold i 2021, så man kan få troen på, at man kan spille offensiv fodbold og kan skabe noget fremad.
– Den måde, som Kasper Hjulmand blev ansat på, efter Åge Hareide havde været der, hvor Hjulmands filosofi var at være offensivt minded. Det skal det danske landshold stå for. Man ser, hvor mange fans der er bag landsholdet. Når man har så stor en fanbase, skal man levere noget, så de kommer op af sæderne og blive inspireret.
– Vi skal have glæden tilbage. Er der et navn på en træner? Jeg har ikke et navn lige nu. Jeg kunne slynge Pep Guardiola ud, men det vil DBU ikke have penge til. Jeg vil gerne have en nytænkende træner, der stoler på sig selv og hviler i sig selv. Der er mange af de unge, der skal have en cheftræner, der kan vise vejen, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet.
Danmark røg ud i ottendedelsfinalen ved EM i Tyskland efter nederlaget til Tyskland. I Qatar i 2022 røg Danmark allerede ud af gruppespillet.
LIVE
LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Tottenham under stregen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano