Rasende Gravesen: Det er utroværdigt!

Kasper Hjulmand er færdig som dansk landstræner, og det er på sin plads, hvis man spørger Thomas Gravesen. Gravesen siger dog til Tipsbladet, at DBU burde have fyret Kasper Hjulmand for flere år siden.



En kæmpe nyhed er tikket ind denne fredag. 

Kasper Hjulmand har nemlig valgt at stoppe som dansk landstræner efter fire år på posten.

Tipsbladet har taget en snak med Tipsbladets nu tidligere EM-ekspert Thomas Gravesen om Hjulmands beslutning, og den tidligere landholdsspiller mener, at Hjulmand har gjort det rigtige.

– Jeg tror, at det er et godt skridt at tage nu. Som jeg har snakket om mange gange i Tipsbladet, er Kasper Hjulmand kørt tør for idéer og tanker angående det danske A-landshold. Hjulmand siger selv, at det er brug for et nyt ansigt og nye idéer.

– Jeg synes, at det kommer som ventet, at Kasper Hjulmand har nået det med det danske landshold, som han kan. Jeg er ikke enig i det, som Peter Møller og DBU melder ud, at Kasper Hjulmand har taget det danske landshold til nye højder angående fodboldens udvikling. Jeg synes, at det er gået i stå under Kasper Hjulmand.

– Vi har i lang tid været vidne til en Kasper Hjulmand, der har famlet og forsøgt at søge efter løsninger, men han har slet ikke kunne finde dem. For mig at se er det den rigtige løsning, at det bliver gjort nu før Nations League. Det er på sin plads, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

Utroværdigt
DBU har i længere haft vist fuld tiltro til Kasper Hjulmand som landstræner på trods af kritik udefra, men det er Gravesen rasende over. Han synes, at DBU burde have fyret Kasper Hjulmand for længe side.

– Jeg er ikke overrasket over, at Kasper Hjulmand tager valget nu, men jeg synes, at DBU fremstår utroværdigt. Når de siger, at vi har en landstræner på 100 procent. Hvor er den der daglige kommunikation med en landstræner.

– Man må da kunne mærke, at en landstræner er nået til vejs ende. Så melder man ud, at han er den rigtige mand. Det er utroværdigt af DBU at blive ved med at sige sådan. Vi ser alle sammen Kasper Hjulmands udvikling med landsholdet, og den er gået i stå. Der har været så meget spekulation om Kasper Hjulmand, og DBU melder ud: ‘Det er fint, og alt er, som det skal være. Vi er perfekte’.

– Det er ikke en gang en uge siden, at man har sagt, at Kasper Hjulmand er den rigtige person. Så bliver det utroværdigt, og det irriterer mig, at man ikke kan stå ved det. Man startede med at have en periode med Kasper Hjulmand, der startede som lyn og torden, og hele Danmark blev taget med storm under EM i 2021.

– Efter det har der været for meget, der ikke har været med fodbold at gøre med Kasper Hjulmand og den måde, som han har fremstået. Det har gået ud over fodboldens spil. Det kan vi alle sammen se. Det er det samme, når han trækker et dataskema frem og siger, at Slovenien-kampen var fantastisk under EM. Så bliver det bare:

– ‘Hvad er det for nogle floskler, der bliver kastet rundt. Hvad er det for noget?’ De fleste kan da se, at det var noget underligt noget, og man gik ned på mental styrke i anden halvleg. Så bliver der trukket data frem, og så har vi spillet godt. Det er irriterende og utroværdigt.

– Jeg synes, at det er utroligt, at man ikke kan sige: ‘Jeg har lavet en fejl, og det var ikke i orden’. Hvorfor tør man ikke at indrømme fejl og lægge sig fladt ned. Hvis man gjorde det, ville jeg have respekt for det. At man som træner og organisation bliver ved med at finde undskyldninger. Det irriterer mig. Det er ikke værdigt at prøve at finde undskyldning og lade som om, at vi ikke kan se, hvad der foregår.

Så du mener, at DBU skulle have fyret Kasper Hjulmand?

– De skulle have fyret Kasper Hjulmand efter Qatar, fordi der så man en Kasper Hjulmand, der viste tydelige tegn på, at han ikke var et sted, hvor man kunne tage det danske landshold til nye højder. Vi var fremad indtil 2022, og nu er vi bare blevet braget ud til middelmådige hold. Man kunne ikke ønske sig et bedre sted at holde EM i Tyskland, og man så man et uinspireret landshold. Det har ikke givet en eneste begejstring og sejr. Efter Qatar ville det have været på sin plads at skifte Kasper Hjulmand ud.

Artiklen fortæstter under billedet.

Design_uden_navn_7

Foto: Alamy/Oliver Tangå Thorngaard

'Jeg kunne slynge Pep Guardiola ud'
Når Gravesen skal kigge frem mod den næste landstræner, så han har ikke et navn i tankerne. Han mener dog, at det danske landshold skal spille noget anderledes end under EM i Tyskland.

– Jeg kan se, at Morten Wieghorst er blevet sat ind som midlertidig landstræner, og det ved jeg ikke, om jeg har en holdning til lige nu. Jeg synes, at det er meget af det samme som Kasper Hjulmand, men det er op til Morten at bevise, at han er den rigtige.

– Jeg tror, at det danske landshold skal finde tilbage til noget af det, der var i sommeren 2021. Jeg kunne godt tænke mig at se et dansk landshold i 2021, så man kan få troen på, at man kan spille offensiv fodbold og kan skabe noget fremad.

– Den måde, som Kasper Hjulmand blev ansat på, efter Åge Hareide havde været der, hvor Hjulmands filosofi var at være offensivt minded. Det skal det danske landshold stå for. Man ser, hvor mange fans der er bag landsholdet. Når man har så stor en fanbase, skal man levere noget, så de kommer op af sæderne og blive inspireret.

– Vi skal have glæden tilbage. Er der et navn på en træner? Jeg har ikke et navn lige nu. Jeg kunne slynge Pep Guardiola ud, men det vil DBU ikke have penge til. Jeg vil gerne have en nytænkende træner, der stoler på sig selv og hviler i sig selv. Der er mange af de unge, der skal have en cheftræner, der kan vise vejen, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

Danmark røg ud i ottendedelsfinalen ved EM i Tyskland efter nederlaget til Tyskland. I Qatar i 2022 røg Danmark allerede ud af gruppespillet. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Præsenterer Thomas Franks afløser

Jagter Christian Nørgaard

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

Stort Brøndby-boost

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Ny Superliga-spiller i venteposition i London



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Enten FCK eller også stopper han?

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Godt nyt – nu er han landet i København

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!