En kæmpe nyhed er tikket ind denne fredag.
Kasper Hjulmand har nemlig valgt at stoppe som dansk landstræner efter fire år på posten.
Tipsbladet har taget en snak med Tipsbladets nu tidligere EM-ekspert Thomas Gravesen om Hjulmands beslutning, og den tidligere landholdsspiller mener, at Hjulmand har gjort det rigtige.
– Jeg tror, at det er et godt skridt at tage nu. Som jeg har snakket om mange gange i Tipsbladet, er Kasper Hjulmand kørt tør for idéer og tanker angående det danske A-landshold. Hjulmand siger selv, at det er brug for et nyt ansigt og nye idéer.
– Jeg synes, at det kommer som ventet, at Kasper Hjulmand har nået det med det danske landshold, som han kan. Jeg er ikke enig i det, som Peter Møller og DBU melder ud, at Kasper Hjulmand har taget det danske landshold til nye højder angående fodboldens udvikling. Jeg synes, at det er gået i stå under Kasper Hjulmand.
– Vi har i lang tid været vidne til en Kasper Hjulmand, der har famlet og forsøgt at søge efter løsninger, men han har slet ikke kunne finde dem. For mig at se er det den rigtige løsning, at det bliver gjort nu før Nations League. Det er på sin plads, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet.
Utroværdigt
DBU har i længere haft vist fuld tiltro til Kasper Hjulmand som landstræner på trods af kritik udefra, men det er Gravesen rasende over. Han synes, at DBU burde have fyret Kasper Hjulmand for længe side.
– Jeg er ikke overrasket over, at Kasper Hjulmand tager valget nu, men jeg synes, at DBU fremstår utroværdigt. Når de siger, at vi har en landstræner på 100 procent. Hvor er den der daglige kommunikation med en landstræner.
– Man må da kunne mærke, at en landstræner er nået til vejs ende. Så melder man ud, at han er den rigtige mand. Det er utroværdigt af DBU at blive ved med at sige sådan. Vi ser alle sammen Kasper Hjulmands udvikling med landsholdet, og den er gået i stå. Der har været så meget spekulation om Kasper Hjulmand, og DBU melder ud: ‘Det er fint, og alt er, som det skal være. Vi er perfekte’.
– Det er ikke en gang en uge siden, at man har sagt, at Kasper Hjulmand er den rigtige person. Så bliver det utroværdigt, og det irriterer mig, at man ikke kan stå ved det. Man startede med at have en periode med Kasper Hjulmand, der startede som lyn og torden, og hele Danmark blev taget med storm under EM i 2021.
– Efter det har der været for meget, der ikke har været med fodbold at gøre med Kasper Hjulmand og den måde, som han har fremstået. Det har gået ud over fodboldens spil. Det kan vi alle sammen se. Det er det samme, når han trækker et dataskema frem og siger, at Slovenien-kampen var fantastisk under EM. Så bliver det bare:
– ‘Hvad er det for nogle floskler, der bliver kastet rundt. Hvad er det for noget?’ De fleste kan da se, at det var noget underligt noget, og man gik ned på mental styrke i anden halvleg. Så bliver der trukket data frem, og så har vi spillet godt. Det er irriterende og utroværdigt.
– Jeg synes, at det er utroligt, at man ikke kan sige: ‘Jeg har lavet en fejl, og det var ikke i orden’. Hvorfor tør man ikke at indrømme fejl og lægge sig fladt ned. Hvis man gjorde det, ville jeg have respekt for det. At man som træner og organisation bliver ved med at finde undskyldninger. Det irriterer mig. Det er ikke værdigt at prøve at finde undskyldning og lade som om, at vi ikke kan se, hvad der foregår.
Så du mener, at DBU skulle have fyret Kasper Hjulmand?
– De skulle have fyret Kasper Hjulmand efter Qatar, fordi der så man en Kasper Hjulmand, der viste tydelige tegn på, at han ikke var et sted, hvor man kunne tage det danske landshold til nye højder. Vi var fremad indtil 2022, og nu er vi bare blevet braget ud til middelmådige hold. Man kunne ikke ønske sig et bedre sted at holde EM i Tyskland, og man så man et uinspireret landshold. Det har ikke givet en eneste begejstring og sejr. Efter Qatar ville det have været på sin plads at skifte Kasper Hjulmand ud.
Artiklen fortæstter under billedet.

'Jeg kunne slynge Pep Guardiola ud'
Når Gravesen skal kigge frem mod den næste landstræner, så han har ikke et navn i tankerne. Han mener dog, at det danske landshold skal spille noget anderledes end under EM i Tyskland.
– Jeg kan se, at Morten Wieghorst er blevet sat ind som midlertidig landstræner, og det ved jeg ikke, om jeg har en holdning til lige nu. Jeg synes, at det er meget af det samme som Kasper Hjulmand, men det er op til Morten at bevise, at han er den rigtige.
– Jeg tror, at det danske landshold skal finde tilbage til noget af det, der var i sommeren 2021. Jeg kunne godt tænke mig at se et dansk landshold i 2021, så man kan få troen på, at man kan spille offensiv fodbold og kan skabe noget fremad.
– Den måde, som Kasper Hjulmand blev ansat på, efter Åge Hareide havde været der, hvor Hjulmands filosofi var at være offensivt minded. Det skal det danske landshold stå for. Man ser, hvor mange fans der er bag landsholdet. Når man har så stor en fanbase, skal man levere noget, så de kommer op af sæderne og blive inspireret.
– Vi skal have glæden tilbage. Er der et navn på en træner? Jeg har ikke et navn lige nu. Jeg kunne slynge Pep Guardiola ud, men det vil DBU ikke have penge til. Jeg vil gerne have en nytænkende træner, der stoler på sig selv og hviler i sig selv. Der er mange af de unge, der skal have en cheftræner, der kan vise vejen, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet.
Danmark røg ud i ottendedelsfinalen ved EM i Tyskland efter nederlaget til Tyskland. I Qatar i 2022 røg Danmark allerede ud af gruppespillet.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Superliga-ekspert i svime over FCK
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER