Rasmus Falk: Mere interesse efter målet

Rasmus Falk glæder sig over den aktuelle succes ved U/21-EM, men han vil ikke have, at en klub skal købe ham på grund af scoringen mod Serbien.



Rasmus Falk blev den store helt for det danske U/21-landshold tirsdag aften, da han med det første mål i kampen mod Serbien havde en afgørende fod med i den danske sejr, der sikrede avancement til semifinalerne ved turneringen.

Målet har gjort Rasmus Falk til et varmt navn i den internationale fodboldverden, og offensivspilleren glæder sig også over den aktuelle succes.

– Det var en stor oplevelse mod Serbien – også større end at vinde en almindelig kamp. Vi spillede sent, så man var lidt træt dagen efter. Der går altid lige et par timer, inden man falder helt til ro, når man kommer hjem. Det var en vild oplevelse. Jeg var sent oppe, og jeg sov ikke lige ti timer, fortæller Rasmus Falk til tipsbladet.dk på en telefonlinje fra Prag.

Han rangerer kampen mod Serbien højt i sin karriere indtil nu.

– Den her oplevelse ligger i toppen. Det er en stor oplevelse. Det var også stort, da vi var tæt på at komme i Champions League med OB mod Villarreal. Det at være med og spille to kampe, hvor vi har vundet her ved slutrunden, har været en stor oplevelse, siger Rasmus Falk, der spår Danmark gode muligheder i semifinalen lørdag.  

– I semifinalen er det dagsformen, der afgør det. Det er en kamp, alt kan ske, og det er de små ting, der kommer til at afgøre det. Uanset hvem vi skulle have mødt, vil jeg give det fifty-fifty, mener Rasmus Falk.

Målet mod Serbien har skabt større opmærksomhed om Rasmus Falk, der i forvejen var et varmt salgsemne i OB. Flere klubber er interesserede i offensivspilleren, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil videre til en større klub på et tidspunkt. Et mål mod Serbien gør ikke muligheden for at komme af sted mindre.

– Jeg skal ikke kunne sige, om det bliver afgørende for noget, men jeg kan slå fast, at jeg hverken er blevet en bedre eller dårligere spiller efter kampen i onsdags. Den klub, jeg eventuelt skal skifte til, skal ikke basere det på et mål ved U/21-EM. Det er ikke det, der skal afgøre min fremtid. Der er ingen tvivl om, at der er interesse, og der er sikkert mere interesse efter målet i onsdags. Sådan er det i fodboldens verden. Men det forholder jeg mig til, når jeg kommer hjem efter turneringen. Så må vi se, hvad der skal ske, siger Rasmus Falk.

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen og træner Kent Nielsen har begge udtalt, at de gerne ser Rasmus Falk blive i OB i endnu en sæson, og en det er sandsynligt, at den fynske klub vil tilbyde profilen en kontraktforlængelse. Rasmus Falk tager situationen roligt.

– Jeg har et år tilbage af min kontrakt i OB, og selvom jeg spiller godt hernede, ændrer det ikke på, at jeg er glad for at være i OB, siger han uden at gå nærmere ind i spekulationerne om fremtiden.

Rasmus Falk er tidligere blevet sat i forbindelse med klubber som blandt andre Heerenveen og Ajax fra den hollandske Æresdivision, mens Brøndby og FC København førhen har været nævnt som bejlere til den fynske offensivspiller. 





Udenlandske medier i chok over Danmark


Udenlandske medier i chok over Danmark

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Åge Hareide er alvorligt syg

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Vanvittige scener i Parken!

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

GOG buldrer forbi bundhold

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Danske tenniskvinder rykker ned

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Ny kæmpeklub er interesseret

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Peter Christiansen har fundet afløseren

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Chok i OB – siger op efter seks dage

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Riemer giver Højlund-opdatering

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Aflyser pressemøde i Parken

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Målfattigt i Moldova

Skotland dummer sig i Grækenland

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus