Rasmus Falk blev den store helt for det danske U/21-landshold tirsdag aften, da han med det første mål i kampen mod Serbien havde en afgørende fod med i den danske sejr, der sikrede avancement til semifinalerne ved turneringen.
Målet har gjort Rasmus Falk til et varmt navn i den internationale fodboldverden, og offensivspilleren glæder sig også over den aktuelle succes.
– Det var en stor oplevelse mod Serbien – også større end at vinde en almindelig kamp. Vi spillede sent, så man var lidt træt dagen efter. Der går altid lige et par timer, inden man falder helt til ro, når man kommer hjem. Det var en vild oplevelse. Jeg var sent oppe, og jeg sov ikke lige ti timer, fortæller Rasmus Falk til tipsbladet.dk på en telefonlinje fra Prag.
Han rangerer kampen mod Serbien højt i sin karriere indtil nu.
– Den her oplevelse ligger i toppen. Det er en stor oplevelse. Det var også stort, da vi var tæt på at komme i Champions League med OB mod Villarreal. Det at være med og spille to kampe, hvor vi har vundet her ved slutrunden, har været en stor oplevelse, siger Rasmus Falk, der spår Danmark gode muligheder i semifinalen lørdag.
– I semifinalen er det dagsformen, der afgør det. Det er en kamp, alt kan ske, og det er de små ting, der kommer til at afgøre det. Uanset hvem vi skulle have mødt, vil jeg give det fifty-fifty, mener Rasmus Falk.
Målet mod Serbien har skabt større opmærksomhed om Rasmus Falk, der i forvejen var et varmt salgsemne i OB. Flere klubber er interesserede i offensivspilleren, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil videre til en større klub på et tidspunkt. Et mål mod Serbien gør ikke muligheden for at komme af sted mindre.
– Jeg skal ikke kunne sige, om det bliver afgørende for noget, men jeg kan slå fast, at jeg hverken er blevet en bedre eller dårligere spiller efter kampen i onsdags. Den klub, jeg eventuelt skal skifte til, skal ikke basere det på et mål ved U/21-EM. Det er ikke det, der skal afgøre min fremtid. Der er ingen tvivl om, at der er interesse, og der er sikkert mere interesse efter målet i onsdags. Sådan er det i fodboldens verden. Men det forholder jeg mig til, når jeg kommer hjem efter turneringen. Så må vi se, hvad der skal ske, siger Rasmus Falk.
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen og træner Kent Nielsen har begge udtalt, at de gerne ser Rasmus Falk blive i OB i endnu en sæson, og en det er sandsynligt, at den fynske klub vil tilbyde profilen en kontraktforlængelse. Rasmus Falk tager situationen roligt.
– Jeg har et år tilbage af min kontrakt i OB, og selvom jeg spiller godt hernede, ændrer det ikke på, at jeg er glad for at være i OB, siger han uden at gå nærmere ind i spekulationerne om fremtiden.
Rasmus Falk er tidligere blevet sat i forbindelse med klubber som blandt andre Heerenveen og Ajax fra den hollandske Æresdivision, mens Brøndby og FC København førhen har været nævnt som bejlere til den fynske offensivspiller.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz