Rasmus Falk blev den store helt for det danske U/21-landshold tirsdag aften, da han med det første mål i kampen mod Serbien havde en afgørende fod med i den danske sejr, der sikrede avancement til semifinalerne ved turneringen.
Målet har gjort Rasmus Falk til et varmt navn i den internationale fodboldverden, og offensivspilleren glæder sig også over den aktuelle succes.
– Det var en stor oplevelse mod Serbien – også større end at vinde en almindelig kamp. Vi spillede sent, så man var lidt træt dagen efter. Der går altid lige et par timer, inden man falder helt til ro, når man kommer hjem. Det var en vild oplevelse. Jeg var sent oppe, og jeg sov ikke lige ti timer, fortæller Rasmus Falk til tipsbladet.dk på en telefonlinje fra Prag.
Han rangerer kampen mod Serbien højt i sin karriere indtil nu.
– Den her oplevelse ligger i toppen. Det er en stor oplevelse. Det var også stort, da vi var tæt på at komme i Champions League med OB mod Villarreal. Det at være med og spille to kampe, hvor vi har vundet her ved slutrunden, har været en stor oplevelse, siger Rasmus Falk, der spår Danmark gode muligheder i semifinalen lørdag.
– I semifinalen er det dagsformen, der afgør det. Det er en kamp, alt kan ske, og det er de små ting, der kommer til at afgøre det. Uanset hvem vi skulle have mødt, vil jeg give det fifty-fifty, mener Rasmus Falk.
Målet mod Serbien har skabt større opmærksomhed om Rasmus Falk, der i forvejen var et varmt salgsemne i OB. Flere klubber er interesserede i offensivspilleren, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil videre til en større klub på et tidspunkt. Et mål mod Serbien gør ikke muligheden for at komme af sted mindre.
– Jeg skal ikke kunne sige, om det bliver afgørende for noget, men jeg kan slå fast, at jeg hverken er blevet en bedre eller dårligere spiller efter kampen i onsdags. Den klub, jeg eventuelt skal skifte til, skal ikke basere det på et mål ved U/21-EM. Det er ikke det, der skal afgøre min fremtid. Der er ingen tvivl om, at der er interesse, og der er sikkert mere interesse efter målet i onsdags. Sådan er det i fodboldens verden. Men det forholder jeg mig til, når jeg kommer hjem efter turneringen. Så må vi se, hvad der skal ske, siger Rasmus Falk.
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen og træner Kent Nielsen har begge udtalt, at de gerne ser Rasmus Falk blive i OB i endnu en sæson, og en det er sandsynligt, at den fynske klub vil tilbyde profilen en kontraktforlængelse. Rasmus Falk tager situationen roligt.
– Jeg har et år tilbage af min kontrakt i OB, og selvom jeg spiller godt hernede, ændrer det ikke på, at jeg er glad for at være i OB, siger han uden at gå nærmere ind i spekulationerne om fremtiden.
Rasmus Falk er tidligere blevet sat i forbindelse med klubber som blandt andre Heerenveen og Ajax fra den hollandske Æresdivision, mens Brøndby og FC København førhen har været nævnt som bejlere til den fynske offensivspiller.
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
