Rønnow nyder startertjans i Schalke: Føler mig ikke som en reserve

Efter to år som reserve i Frankfurt nyder landsholdsmålmand Frederik Rønnow at få fast spilletid i Schalke 04.



Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt

I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.

Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.

– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.

– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.

Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.

Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.

– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.

– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.

– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.

Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.

Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.

Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.

Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.

/ritzau/





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Skandale! I har givet op, DBU

Afvist af United

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Hård AGF-afsked

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afsløring: Horsens i millionhandel



Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Jagter tidligere Superliga-stjerne

De viser Brøndby og FCM i Europa


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

– Det virker bare lidt mærkeligt

Kold krig i ni måneder

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Bundesliga-angriber flytter til Århus



Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’



Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer