Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt
I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.
Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.
– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.
– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.
Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.
Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.
– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.
– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.
– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.
Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.
Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.
Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.
Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
OPTAKT
OB – FC København
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Manden der fik Danmark til at vinde er død
