Rønnow nyder startertjans i Schalke: Føler mig ikke som en reserve

Efter to år som reserve i Frankfurt nyder landsholdsmålmand Frederik Rønnow at få fast spilletid i Schalke 04.



Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt

I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.

Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.

– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.

– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.

Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.

Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.

– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.

– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.

– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.

Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.

Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.

Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.

Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.

/ritzau/







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Chelsea med historiens største PL-underskud

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

En historisk katastrofe for Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Tottenham præsenterer ny træner

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Undskylder efter italiensk fiasko

Kæmpe stjerne besøger København

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag