Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt
I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.
Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.
– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.
– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.
Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.
Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.
– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.
– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.
– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.
Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.
Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.
Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.
Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
AGF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
