Det begyndte som en ørkenvandring i ni graders varme i Parken, men endte med eufori, en overbevisende revanche og solid kurs mod næste års EM-slutrunde i Tyskland for det danske fodboldlandshold.
2-3-nederlaget i Astana tidligere i EM-kvalifikationen blev revancheret med en sikker 3-1-sejr over Kasakhstan på to mål af Robert Skov og et enkelt af Jonas Wind.
De tre point betyder, at Danmark kan rejse til San Marino som delt etter i kvalifikationsgruppen med Slovenien og nu fire point ned til både Kasakhstan og Finland på pladserne, der ikke giver EM-billetter.
Med andre ord vil Danmark med de tre point i San Marino, der naturligvis aldrig må komme i fare, være mindst fire point foran tredjepladsen inden de to sidste gruppekampe mod Slovenien og Nordirland.
Kasakhstan var ikke overraskende mødt op med håbet om at forsvare sig til 0-0 og et enkelt point, som ville holde godt liv i holdets drøm om en billet til EM-slutrunden.
Hjulmand vidste godt, Danmark skulle være meget i boldbesiddelse. I håbet om at komme til flere chancer end i de foregående kampe, hvor det er blevet til meget boldflytteri, sendte han tre angribere på græs fra start.
Rasmus Højlund og Kasper Dolberg indtog fronten med Jonas Wind liggende lige bagved. Til at fodre dem i feltet havde Joakim Mæhle fået højre wingback, mens venstrefodede Robert Skov skulle slå indlæg fra venstre side.
Der manglede dog bredde i spillet fra starten, mens Wind, Dolberg og Højlund så ud til at ligge for tæt til at få gavn af hinanden. Det gav 35 decideret søvndyssende minutter til en start.
Men nogle gange er fodbold et meget simpelt spil, og det var spillets mest simple opskrift, som endelig gav en fyldt nationalarena noget at juble over.
Efter 35 minutter sendte Christian Eriksen en dødbold højt til bageste stolpe, hvor Joachim Andersen headede den på tværs i feltet til Jonas Wind, som tæmmede den og gjorde det til 1-0.
Målet så ud til at løsne tøjlerne hos de danske spillere lidt, og i halvlegens tillægstid blev det såmænd også 2-0. Højlund kom igennem i højre side og fandt Robert Skov tæt under mål, hvor han let fordoblede føringen.
Og Skov var ikke færdig med at vise sig frem på sin gamle hjemmebane i Parken, hvor han for år tilbage blev superligatopscorer for FCK.
En suveræn dybdeaflevering fra Eriksen blev taget med af Skov, som sikkert lagde bolden ind til 3-0.
Efter en lille time blev danskerne dog straffet for at være blevet for magelige og have formøblet et par gode kontrachancer. Alt for let kom gæsterne fri og kunne reducere.
Der gik et kollektivt gys gennem Parken midtvejs i halvlegen, da Kasakhstan igen straffede en mangelfuld defensiv, men Kasakhstan misbrugte den store chance.
Herefter fik Danmark strammet grebet om kampen. Sejren kunne være blevet større på et par udmærkede chancer, men det blev ved 3-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW