Fremhæver Brøndby-stjerner

Brian Riemer tror, Christian Eriksen har fremtiden på plads i løbet af den næste måned, mens landstræneren holder øje med to Brøndby-profiler.



Christian Eriksen står som bekendt uden klub og er i færd med at tage en beslutning om fremtiden.

Wrexham har forsøgt sig med en henvendelse, mens der også har været rygter fremme om interesse fra Espanyol samt hans tidligere klub Ajax.

Skal Danmarks landstræner, Brian Riemer, være Christian Eriksens rådgiver, så ser han midtbanestjernen tage til en bestemt type klub.

Det fortæller han til Disney+ i pausen af opgøret mellem Brøndby IF og HB Torshavn, hvor landstræneren var til stede.

– Jeg synes, Christian er en spiller som fortjener at spille på et boldbesiddende fodboldhold. Det er som oftest et hold i den øvre halvdel af en række. Så vil overvejelserne være, om han vil fortsætte i Premier League og måske tage et lille skridt ned, eller vil han rykke til en liga niveauet under, men fortsætte i en topklub.

– For mig er det vigtgt, at han er i en klub, der passer til ham. Jeg tror, det vil kunne gøre, at hans sidste år af karrieren kan blive en positiv rejse.

LÆS MERE: Christian Eriksen-historie deles i hele verden

Næste landsholdsopgaver er til september, hvor Christian Eriksen gerne skal have fundet sig en klub inden, fortæller Brian Riemer.

– Jeg har svært ved at forestille mig, at man kan spille på landsholdet i september, hvis man ikke har en fodboldklub. Omvendt kan jeg heller ikke forestille mig, at Christian Eriksen ikke har en klub til den tid. Så jeg er relativt rolig, men glæder mig til at se, hvad der sker.

Tror du, Eriksen har en klub indenfor den næste måned?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Danmark møder Skotland og Grækenland den 5. og 8. september i VM-kvalifikationen.

Christian Eriksen er efter tre år i Manchester United ledig på markedet. Foto: Alamy.

Fremhæver Brøndby-duo

Brian Riemer var naturligvis også på Brøndby Stadion for at se fodbold og holde øje med landsholdsboblere.

To af dem er Noah Nartey og Clement Bischoff.

– Jeg synes, de er spændende og passer godt ind i det, vi gerne vil. Jeg var i Slovakiet og følge dem under U21-slutrunden, hvor jeg synes, de leverede nogle positive aftryk. Det er to spillere, jeg glæder mig rigtig meget til at følge henover de næste måneder og se deres udvikling.

– Om det så bliver til en landsholdsudtagelse på et tidspunkt er for tidligt at sige noget om, men det er to unge mennesker, som er godt på vej.

Clement Bischoff startede kampen og gjorde sig positivt bemærket, mens Noah Nartey fik slutminutterne på banen.

Brøndby IF vandt opgøret 1-0 og er knebent videre til næste kvalifikationsrunde af Conference League, hvor man møder Vikingur Reykjavik.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Supercomputer: Her er VM-finalen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane