Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.
Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.
Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.
Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.
– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.
– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.
– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.
Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.
– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.
Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.
Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.
– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.
Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.
– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.
– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.
En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.
Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.
/ritzau/
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
Steve Cooper varsler store ændringer
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT