Riemer vil sætte tydeligt præg på landsholdstrup

Brian Riemer varsler ændringer i sin landsholdstrup før Nations League-kvartfinaler mod Portugal.



Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.

Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.

Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.

Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.

– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.

– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.

– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.

Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.

– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.

Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.

Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.

– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.

Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.

– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.

– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.

En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.

Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Det var en af de værste dage

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Liverpool – Chelsea

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup