Riemer vil sætte tydeligt præg på landsholdstrup

Brian Riemer varsler ændringer i sin landsholdstrup før Nations League-kvartfinaler mod Portugal.



Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.

Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.

Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.

Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.

– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.

– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.

– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.

Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.

– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.

Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.

Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.

– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.

Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.

– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.

– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.

En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.

Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.

/ritzau/





Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser