Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.
Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.
Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.
Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.
– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.
– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.
– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.
Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.
– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.
Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.
Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.
– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.
Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.
– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.
– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.
En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.
Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FC København-krisen fortsætter
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT