Riemer vil sætte tydeligt præg på landsholdstrup

Brian Riemer varsler ændringer i sin landsholdstrup før Nations League-kvartfinaler mod Portugal.



Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.

Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.

Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.

Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.

– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.

– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.

– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.

Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.

– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.

Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.

Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.

– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.

Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.

– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.

– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.

En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.

Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.

/ritzau/







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vild udtalelse om Nathan Trott

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Samler informationer om FCK’er

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Manchester United jagter Liverpool-profil

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Medie peger på FC København



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Benfica – Real Madrid

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Superliga-stortalenter topper international liste

Trods krise: Freder Superliga-træner

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Forlænger med stortalent

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Brøndby henter stort målmandstalent

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Chido Obi var ustyrlig

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Det er absolut bekymrende!

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge