Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.
Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.
Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.
Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.
– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.
– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.
– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.
Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.
– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.
Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.
Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.
– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.
Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.
– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.
– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.
En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.
Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.
/ritzau/
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Clement Bischoff på tavlen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Landstræner uenig med Ronaldo
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie