Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.
Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.
Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.
Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.
– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.
– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.
– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.
Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.
– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.
Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.
Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.
– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.
Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.
– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.
– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.
En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.
Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Interessen er eksploderet på grund af FC København
Arteta er utilfreds med disciplinen
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT