Riemer vil sætte tydeligt præg på landsholdstrup

Brian Riemer varsler ændringer i sin landsholdstrup før Nations League-kvartfinaler mod Portugal.



Der er lagt op til et par justeringer, når fodboldlandstræner Brian Riemer efter fire måneders landsholdsdvale tirsdag udtager sit hold til de kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.

Efter flere år med en tydelig stamme år og gennemgående ansigter skal et nyt hold formes.

Kæmper som Kasper Schmeichel, Pierre-Emile Højbjerg og Joachim Andersen er selvfølgelig stadig med, men de får et par andre kolleger end tidligere.

Sådan lyder det fra landstræneren, der har haft en travl vinter med at følge, besøge og snakke med landsholdsemner.

Han blev kastet ind i landstrænerjobbet i oktober, og med kort tid til sin første samling overtog han forgængernes hold. Siden har han til gengæld haft over 100 dages forberedelse før sin anden samling, og tirsdag præsenterer han for første gang “sit eget hold”.

– Nu skal vi indlede en ny æra. Der er gået fire måneder, og det vil valget af spillere også afspejle, for truppen skal have et præg af det, jeg gerne vil.

– Man kommer til at se offensive spillere, som har fart og kan angribe på den sidste linje, som har et naturligt fremadrettet mindset, og som kan presse modstanderne. Det vil jeg gerne se.

– Alt bliver ikke ændret taktisk, og der bliver ikke 15 nye navne i spillertruppen, men man vil uden tvivl se en trup med typer, der kan udføre de ting, siger Riemer og fremhæver mod, fart og driblefærdigheder som væsentlige egenskaber.

Det betyder også, at spillere, der har været fast inventar på landsholdet i en årrække, ikke længere kan føle sig sikre på en plads. Det er helt naturligt ved et trænerskift, påpeger Riemer.

– Åge Hareide havde i Henrik Dalsgaard en spiller, som Åge synes var vigtig for hans landsholds måde at spille på. Det blev ret hurtigt åbenlyst, at det syntes Kasper Hjulmand ikke. Det samme kan ske nu på Brian Riemers landshold, siger landstræneren.

Han understreger, at ingen er fravalgt permanent, selv om de ikke bliver udtaget tirsdag.

Kometen Mika Biereth er blandt dem, der presser sig på. Riemer har været i Monaco for at besøge den 22-årige skarpretter, og under landstrænerens supervision scorede han sit tredje hattrick på en måned.

– Han kommer buldrende fremad. Hvis man præsterer, som han har gjort på det seneste, så skal man være inde i billedet til det danske landshold, siger Riemer.

Også den rapfodede tekniker Jesper Lindstrøm har haft besøg af Riemer. Han får fast spilletid for Everton i Premier League og øjner sin første rigtige udtagelse siden 2023.

– Vi vil have nogle spillere, der vender op i banen, når de får bolden, så vi kan spille en mere direkte form for fodbold. Når vi står i en-mod-en-situationer på modstandernes sidste tredjedel, skal vi angribe, udfordre, lave indlæg eller skyde på mål.

– Det kræver evner og mod, og jeg søger efter spillere med den mentalitet, siger Riemer og peger på Gustav Isaksen som en spiller, der i efterårets landskampe netop viste de egenskaber.

En væsentlig pointe for Riemer er, at de stærke individualister stadig skal kunne indgå i et hårdtarbejdende kollektiv med mere balancerende spillere.

Danmarks Nations League-kvartfinaler mod Portugal spilles 20. og 23. marts.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Froholdt med klar transfermelding

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Kan købes til spotpris

‘Han ligner en spiller for FC København’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Her er FCM’s mulige modstandere

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Her er kampene i Champions League

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg

Vanvittigt: Han brændte banen af!