Det blev torsdag til en 2-0-sejr over Færøerne i EM-kvalifikationen, men stemningen i den polske landsholdslejr er tilsyneladende ikke den bedste i øjeblikket.
I et interview med det polske medie Meczyki har Robert Lewandowski i hvert fald valgt at lange hårdt ud efter målmanden Lukasz Skorupski.
– Det er gift for landsholdet. Det er stadig gift for landsholdet. Lukasz Skorupski løj i interviewet. Vi var alle virkeligt chokerede over det, han sagde, og hvorfor han sagde det. Lige efter samtalen mødtes hele landsholdet med Lukasz, hvor vi spurgte ham: 'Har der været skænderier? Er der sket noget, vi ikke har hørt om?', lyder det fra Robert Lewandowski i interviewet.
Ifølge Robert Lewandowski var forklaringen fra Skorupski, at han var blevet misforstået i interviewet i foråret hvor Bologna-målmanden fortalte, at der på det polske landshold har været skænderier om en bonusaftale.
Her fortalte Skorupski, at der er forskel på de bonusser, som hver enkelt spiller får, og at dette medførte, at visse spillere ikke var på talefod. Ifølge Skorupski opfordrede Roberto Lewandowski før en VM-kamp mod Frankrig sine holdkammerater til at stoppe med at diskutere bonusserne, da ingen af spillerne på landsholdet har et stort behov for at tjene flere penge.
Lukasz Skorupski trak sig fra den aktuelle landsholdssamling efter Lewandowskis interview, officielt på grund af en skade, men der har været spekuleret i, at målmanden kan have forladt landsholdslejren på grund af Lewandowskis kritik.
Kamil Grabara blev i øvrigt indkaldt som erstatning for Skorupski, men FC København-målmanden meldte afbud, han skal tjekkes på hospitalet, efter at han sidste år pådrog sin en alvorlig hovedskade i en kamp mod AaB.
Kamil Grabara fik i øvrigt overbragt beskeden i en SMS, hvilket der efterfølgende har været kritik af. Læs mere om det HER.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
KOMMENTAR