Robert Lewandowski slagter holdkammerat: Han løj

Stemningen i Polens landsholdstrup er tilsyneladende ikke særligt harmonisk i øjeblikket.



Det blev torsdag til en 2-0-sejr over Færøerne i EM-kvalifikationen, men stemningen i den polske landsholdslejr er tilsyneladende ikke den bedste i øjeblikket. 

I et interview med det polske medie Meczyki har Robert Lewandowski i hvert fald valgt at lange hårdt ud efter målmanden Lukasz Skorupski. 

– Det er gift for landsholdet. Det er stadig gift for landsholdet. Lukasz Skorupski løj i interviewet. Vi var alle virkeligt chokerede over det, han sagde, og hvorfor han sagde det. Lige efter samtalen mødtes hele landsholdet med Lukasz, hvor vi spurgte ham: 'Har der været skænderier? Er der sket noget, vi ikke har hørt om?', lyder det fra Robert Lewandowski i interviewet. 

Ifølge Robert Lewandowski var forklaringen fra Skorupski, at han var blevet misforstået i interviewet i foråret hvor Bologna-målmanden fortalte, at der på det polske landshold har været skænderier om en bonusaftale. 

Her fortalte Skorupski, at der er forskel på de bonusser, som hver enkelt spiller får, og at dette medførte, at visse spillere ikke var på talefod. Ifølge Skorupski opfordrede Roberto Lewandowski før en VM-kamp mod Frankrig sine holdkammerater til at stoppe med at diskutere bonusserne, da ingen af spillerne på landsholdet har et stort behov for at tjene flere penge. 

Lukasz Skorupski trak sig fra den aktuelle landsholdssamling efter Lewandowskis interview, officielt på grund af en skade, men der har været spekuleret i, at målmanden kan have forladt landsholdslejren på grund af Lewandowskis kritik. 

Kamil Grabara blev i øvrigt indkaldt som erstatning for Skorupski, men FC København-målmanden meldte afbud, han skal tjekkes på hospitalet, efter at han sidste år pådrog sin en alvorlig hovedskade i en kamp mod AaB. 

Kamil Grabara fik i øvrigt overbragt beskeden i en SMS, hvilket der efterfølgende har været kritik af. Læs mere om det HER





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino