Robert Lewandowski slagter holdkammerat: Han løj

Stemningen i Polens landsholdstrup er tilsyneladende ikke særligt harmonisk i øjeblikket.



Det blev torsdag til en 2-0-sejr over Færøerne i EM-kvalifikationen, men stemningen i den polske landsholdslejr er tilsyneladende ikke den bedste i øjeblikket. 

I et interview med det polske medie Meczyki har Robert Lewandowski i hvert fald valgt at lange hårdt ud efter målmanden Lukasz Skorupski. 

– Det er gift for landsholdet. Det er stadig gift for landsholdet. Lukasz Skorupski løj i interviewet. Vi var alle virkeligt chokerede over det, han sagde, og hvorfor han sagde det. Lige efter samtalen mødtes hele landsholdet med Lukasz, hvor vi spurgte ham: 'Har der været skænderier? Er der sket noget, vi ikke har hørt om?', lyder det fra Robert Lewandowski i interviewet. 

Ifølge Robert Lewandowski var forklaringen fra Skorupski, at han var blevet misforstået i interviewet i foråret hvor Bologna-målmanden fortalte, at der på det polske landshold har været skænderier om en bonusaftale. 

Her fortalte Skorupski, at der er forskel på de bonusser, som hver enkelt spiller får, og at dette medførte, at visse spillere ikke var på talefod. Ifølge Skorupski opfordrede Roberto Lewandowski før en VM-kamp mod Frankrig sine holdkammerater til at stoppe med at diskutere bonusserne, da ingen af spillerne på landsholdet har et stort behov for at tjene flere penge. 

Lukasz Skorupski trak sig fra den aktuelle landsholdssamling efter Lewandowskis interview, officielt på grund af en skade, men der har været spekuleret i, at målmanden kan have forladt landsholdslejren på grund af Lewandowskis kritik. 

Kamil Grabara blev i øvrigt indkaldt som erstatning for Skorupski, men FC København-målmanden meldte afbud, han skal tjekkes på hospitalet, efter at han sidste år pådrog sin en alvorlig hovedskade i en kamp mod AaB. 

Kamil Grabara fik i øvrigt overbragt beskeden i en SMS, hvilket der efterfølgende har været kritik af. Læs mere om det HER



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Neestrup erkender FCM-misundelse

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FCM-helt fremhæver Duncan

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Indkalder Salah til afgørende samtale

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Et utroligt smukt mareridt!

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Klar besked til FCK-fans

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte