Rørt svensk landstræner takkede af med sejr

Allerede inden kampen kunne Janne Andersson ikke holde tårerne tilbage, da Sverige vandt i hans afsked.



Sverige har haft en forfærdelig EM-kvalifikation, men sluttede søndag med en sejr, da Janne Andersson sagde farvel til landstrænerjobbet.

På Friends Arena i Stockholm, hvor der er plads til 50.000 tilskuere, vandt svenskerne med 2-0 over Estland foran blot 11.201 tilskuere.

Janne Andersson har været landstræner for Sverige siden 2016, og når man har haft et job så længe, så kan det være svært at sige farvel.

Den 61-årige svensker måtte da også knibe en tåre, allerede inden kampen var kommet i gang. Da han før startfløjt kom ud på banen og så sine børnebørn overraske ham fra tribunen, kom tårekanalerne på overarbejde.

Han har stået i spidsen for Sverige i nu 94 kampe.

Inden kampstart blev der desuden holdt et minuts stilhed til ære for de to svenskere, der blev dræbt i Bruxelles, da Sverige mødte Belgien tidligere på året.

FC København-spilleren Viktor Claesson stod for scoringen til 1-0 i første halvleg, da han steg op til et indlæg fra venstre og headede bolden i nettet.

Emil Forsberg sørgede for scoringen til 2-0 små ti minutter inde i anden halvleg, da han med et opportunistisk gennembrud overrumplede gæsternes defensiv.

Dermed slutter Sverige på tredjepladsen i sin kvalifikationsgruppe efter bare tre sejre i otte kampe.

Belgien snuppede førstepladsen i samme gruppe med en overlegen sejr på 5-0 over Aserbajdsjan, som Sverige tidligere på ugen tabte til.

Romelu Lukaku var brandvarm og scorede fire mål før pausen. Kort før slutfløjt udbyggede Leandro Trossard føringen.

Østrig spillede ikke i søndagens sidste runde, men var for længst sikker på EM-billetten.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen