Rørt svensk landstræner takkede af med sejr

Allerede inden kampen kunne Janne Andersson ikke holde tårerne tilbage, da Sverige vandt i hans afsked.



Sverige har haft en forfærdelig EM-kvalifikation, men sluttede søndag med en sejr, da Janne Andersson sagde farvel til landstrænerjobbet.

På Friends Arena i Stockholm, hvor der er plads til 50.000 tilskuere, vandt svenskerne med 2-0 over Estland foran blot 11.201 tilskuere.

Janne Andersson har været landstræner for Sverige siden 2016, og når man har haft et job så længe, så kan det være svært at sige farvel.

Den 61-årige svensker måtte da også knibe en tåre, allerede inden kampen var kommet i gang. Da han før startfløjt kom ud på banen og så sine børnebørn overraske ham fra tribunen, kom tårekanalerne på overarbejde.

Han har stået i spidsen for Sverige i nu 94 kampe.

Inden kampstart blev der desuden holdt et minuts stilhed til ære for de to svenskere, der blev dræbt i Bruxelles, da Sverige mødte Belgien tidligere på året.

FC København-spilleren Viktor Claesson stod for scoringen til 1-0 i første halvleg, da han steg op til et indlæg fra venstre og headede bolden i nettet.

Emil Forsberg sørgede for scoringen til 2-0 små ti minutter inde i anden halvleg, da han med et opportunistisk gennembrud overrumplede gæsternes defensiv.

Dermed slutter Sverige på tredjepladsen i sin kvalifikationsgruppe efter bare tre sejre i otte kampe.

Belgien snuppede førstepladsen i samme gruppe med en overlegen sejr på 5-0 over Aserbajdsjan, som Sverige tidligere på ugen tabte til.

Romelu Lukaku var brandvarm og scorede fire mål før pausen. Kort før slutfløjt udbyggede Leandro Trossard føringen.

Østrig spillede ikke i søndagens sidste runde, men var for længst sikker på EM-billetten.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Raser over Brian Riemer-interview

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil