Rørt svensk landstræner takkede af med sejr

Allerede inden kampen kunne Janne Andersson ikke holde tårerne tilbage, da Sverige vandt i hans afsked.



Sverige har haft en forfærdelig EM-kvalifikation, men sluttede søndag med en sejr, da Janne Andersson sagde farvel til landstrænerjobbet.

På Friends Arena i Stockholm, hvor der er plads til 50.000 tilskuere, vandt svenskerne med 2-0 over Estland foran blot 11.201 tilskuere.

Janne Andersson har været landstræner for Sverige siden 2016, og når man har haft et job så længe, så kan det være svært at sige farvel.

Den 61-årige svensker måtte da også knibe en tåre, allerede inden kampen var kommet i gang. Da han før startfløjt kom ud på banen og så sine børnebørn overraske ham fra tribunen, kom tårekanalerne på overarbejde.

Han har stået i spidsen for Sverige i nu 94 kampe.

Inden kampstart blev der desuden holdt et minuts stilhed til ære for de to svenskere, der blev dræbt i Bruxelles, da Sverige mødte Belgien tidligere på året.

FC København-spilleren Viktor Claesson stod for scoringen til 1-0 i første halvleg, da han steg op til et indlæg fra venstre og headede bolden i nettet.

Emil Forsberg sørgede for scoringen til 2-0 små ti minutter inde i anden halvleg, da han med et opportunistisk gennembrud overrumplede gæsternes defensiv.

Dermed slutter Sverige på tredjepladsen i sin kvalifikationsgruppe efter bare tre sejre i otte kampe.

Belgien snuppede førstepladsen i samme gruppe med en overlegen sejr på 5-0 over Aserbajdsjan, som Sverige tidligere på ugen tabte til.

Romelu Lukaku var brandvarm og scorede fire mål før pausen. Kort før slutfløjt udbyggede Leandro Trossard føringen.

Østrig spillede ikke i søndagens sidste runde, men var for længst sikker på EM-billetten.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’