Særlig “gæst”: Det var hans første kamp i Parken

Yussuf Poulsens søn var for første gang til landskamp i Parken fredag aften og var med farmand inde på plænen efter slutfløjt - noget, han normalt ikke tør i Leipzig.



Tipsbladet i Helsingør.

Yussuf Poulsen spillede en stor kamp for Danmark mod Slovenien fredag aften, men på jubelbilledet, Fodboldlandsholdene har delt på sociale medier, er angriberen ingen steder at se.

Og det er der en særlig grund til.

Mens holdkammeraterne og staben linede op til at få taget billedet, kunne man således spotte Yussuf Poulsen trisse mod samlingen. Dog ikke alene. Han havde været ude og hente sin søn, der var på lægterne til kampen, og hånd-i-hånd løb de to mod resten af den jublende spillertrup, men tilsyneladende ikke tids nok til at komme med på billedet.

– Han var til sin første landskamp i Parken, siger Yussuf Poulsen til den skrevne presse om oplevelsen og fortsætter:

– I Leipzig har vi spurgt ham så mange gange, om han vil med ind på banen, men der har vi en maskot, han er bange for, så jeg tænkte, om han ville her, når der nu ikke er nogen maskot. Og det ville han så gerne.

Hvordan var det at have ham med?

– Det er selvfølgelig fedt. Han plejer normalt at sove på det tidspunkt, så det var fedt at have ham med. Jeg tror måske, at han er lige så træt, som jeg er i dag, men det går nok, siger Poulsen med et smil.

Alt i alt var der altså meget at glæde sig over for Yussuf Poulsen.

– Det er jo altid fantastisk at nå sine mål, og nu har vi kvalificeret os til en slutrunde. Det er ikke altid, man gør det. Det bliver nogle gange taget lidt for givet. I min landsholdskarriere har vi haft mulighed for at kvalificere os til fem, vi har kvalificeret os til fire. Den første var jeg stadig 20 år, hvor vi tabte i en playoff-kamp, så det er fantastisk (at kvalificere sig), og man skal ikke tage det for givet.

– Vi siger også til de unge spillere, at vi har haft andre tider på det danske fodboldlandshold, så vi skal værne om det og sørge for at præstere, når vi kommer til det, siger han.

Yussuf Poulsen og co. skal mandag i aktion igen mod Nordirland i den sidste kamp af EM-kvalifikationen. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig