Trods stjerner som Erling Haaland og Martin Ødegaard i truppen, så er det nu sikkert, at Norge ikke formår at kvalificere sig til EM i Tyskland via EM-kvalifikationen.
Søndagens 0-1-nederlag til Spanien på hjemmebane var det sidste søm i kisten for en skuffende norsk kvalifikation, og nu har man kun mulighed for at komme til slutrunden via Nations League, som nok bliver en hård nød at knække.
Forventningerne er ellers store i Norge, der råder over profiler, som landet aldrig har gjort før, men det går den forkerte retning, lyder kritikken.
– Det er foruroligende, når vi kan se, at det norske hold var bedre med bolden i Spanien tilbage i marts. Der spillede vi med en helt anden ro og et helt andet flow, end vi formåede i skæbnekampen her til aften (i går, red.), lyder det fra TV 2's kommentator Øyvind Alsaker.
TV 2's Fodboldekspert Morten Langli går skridtet videre, og her peges pilen mod landstræner Ståle Solbakken.
– Ståle Solbakkens store mantra har været, at Norge skulle være bedre mod etablerede forsvar og udvikle sig på den måde.
– Det har set bedre ud i nogle kampe mod svagere modstandere og Spanien på det seneste. Hertil aften kunne vi slet ikke spille mod et etableret forsvar. Der blev spillet til de forkerte spillere, og bolden blev sendt tilbage til målmanden gang på gang. De gange, bolden blev vundet, blev det herefter for upræcist. Derudover var dødboldene for dårlige. Det var tre centrale punkter, som Norge ikke var gode nok til, lyder det fra ham.
Norge har samlet ti point sammen i syv kampe, og man mangler kun kampen mod Skotland, der allerede er sikret EM-deltagelse med gårsdagens resultat.
Ståle Solbakken har været landstræner siden december 2020.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER