Selvkritisk Grønbæk fik hilsen fra Bendtner

Albert Grønbæk var ikke selv helt tilfreds med sin indsats mod Serbien, hvor Rennes-spilleren ellers scorede sit første landskampsmål.



PARKEN (Tipsbladet): Han har taget Fodbolddanmark med storm i denne uge, men Albert Grønbæk har stadig fødderne solidt plantet på jorden. 

Efter den forrygende debut mod Schweiz, hvor han blev kåret til kampens spiller, scorede Grønbæk i dag sit første landsholdsmål, som endda var en flot, flot scoring. Men Rennes-spilleren var særdeles ydmyg, da han efter slutfløjt mødte pressen. 

– Egentlig synes jeg ikke, at jeg spiller den bedste kamp. Jeg synes, jeg har lidt for mange boldtab, men de gjorde det også meget svært ved at stå meget kompakt.

– Men det er klart, at lige nu er det selvfølgelig målet og sejren, der fylder mest. Det var meget specielt og utroligt stort, lød det her fra Albert Grønbæk. 

1-0-målet kom efter en flot kombination med Yussuf Poulsen, hvor Albert Grønbæk ikke nåede at tænke så meget. 

– Det går rigtig hurtigt. Jeg spiller på instinktet. Jeg når ikke at tænke vældigt meget, men ser egentlig bare, at der var frit, og så gik jeg efter det, lød det fra Grønbæk. 

Efter jublen skulle målet dog pludselig igennem et flere minutter langt VAR-tjek, hvor Albert Grønbæk nåede at blive meget nervøs. 

– Der var nervepirrende, at skulle gå og vente. Jeg håbede selvfølgelig, at den fik lov at tælle. Det var lige lang tid nok. Men jeg er super lettet og super glad over, at den stod. 

Lykønskning fra Bendtner
Efter kampen fik Albert Grønbæk så en hilsen med på vejen fra den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner, der var i Parken som ekspert for TV 2.

– Han sagde bare tillykke med målet og tillykke med debuten her i forrige kamp. Ikke så meget andet end det, lød det fra Grønbæk, der selvfølgelig var glad for Bendtners hilsen: 

– Det er selvfølgelig fint. Det behøver han selvfølgelig ikke, men jeg har forhåbentligt gjort et god indtryk, så jeg kan forestille mig, at det er derfor han gør det.

Generelt har der været tale om en glimrende uge i landsholdslejren for den tidligere AGF'er. 

– Det har været mega lærerigt. Rigtig fed uge. Jeg synes, at jeg er kommet rigtig fint ind i gruppen. Jeg har lært de andre godt at kende og er blevet accepteret som  den spiller, som jeg er. De har givet mig en frihed til at spille, som jeg spiller, og det har været utroligt dejligt, lød det fra Albert Grønbæk. 

Ligue 1-spilleren føler ikke, at de seneste dages ekstra opmærksomhed har betydet det store for ham:

– Ikke synderligt. Der har selvfølgelig været lidt omtale. Det er ikke noget, som har påvirket mig. Jeg har forsøgt at gå ydmygt til opgaven hver gang. Jeg synes, jeg har løst opgaven fint. Jeg er glad for den måde, jeg har tacklet tingene på, lød det afslutningsvist fra Albert Grønbæk. 

Danmark spiller igen ude mod Spanien den 12. oktober. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen