PARKEN (Tipsbladet): Han har taget Fodbolddanmark med storm i denne uge, men Albert Grønbæk har stadig fødderne solidt plantet på jorden.
Efter den forrygende debut mod Schweiz, hvor han blev kåret til kampens spiller, scorede Grønbæk i dag sit første landsholdsmål, som endda var en flot, flot scoring. Men Rennes-spilleren var særdeles ydmyg, da han efter slutfløjt mødte pressen.
– Egentlig synes jeg ikke, at jeg spiller den bedste kamp. Jeg synes, jeg har lidt for mange boldtab, men de gjorde det også meget svært ved at stå meget kompakt.
– Men det er klart, at lige nu er det selvfølgelig målet og sejren, der fylder mest. Det var meget specielt og utroligt stort, lød det her fra Albert Grønbæk.
1-0-målet kom efter en flot kombination med Yussuf Poulsen, hvor Albert Grønbæk ikke nåede at tænke så meget.
– Det går rigtig hurtigt. Jeg spiller på instinktet. Jeg når ikke at tænke vældigt meget, men ser egentlig bare, at der var frit, og så gik jeg efter det, lød det fra Grønbæk.
Efter jublen skulle målet dog pludselig igennem et flere minutter langt VAR-tjek, hvor Albert Grønbæk nåede at blive meget nervøs.
– Der var nervepirrende, at skulle gå og vente. Jeg håbede selvfølgelig, at den fik lov at tælle. Det var lige lang tid nok. Men jeg er super lettet og super glad over, at den stod.
Lykønskning fra Bendtner
Efter kampen fik Albert Grønbæk så en hilsen med på vejen fra den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner, der var i Parken som ekspert for TV 2.
– Han sagde bare tillykke med målet og tillykke med debuten her i forrige kamp. Ikke så meget andet end det, lød det fra Grønbæk, der selvfølgelig var glad for Bendtners hilsen:
– Det er selvfølgelig fint. Det behøver han selvfølgelig ikke, men jeg har forhåbentligt gjort et god indtryk, så jeg kan forestille mig, at det er derfor han gør det.
Generelt har der været tale om en glimrende uge i landsholdslejren for den tidligere AGF'er.
– Det har været mega lærerigt. Rigtig fed uge. Jeg synes, at jeg er kommet rigtig fint ind i gruppen. Jeg har lært de andre godt at kende og er blevet accepteret som den spiller, som jeg er. De har givet mig en frihed til at spille, som jeg spiller, og det har været utroligt dejligt, lød det fra Albert Grønbæk.
Ligue 1-spilleren føler ikke, at de seneste dages ekstra opmærksomhed har betydet det store for ham:
– Ikke synderligt. Der har selvfølgelig været lidt omtale. Det er ikke noget, som har påvirket mig. Jeg har forsøgt at gå ydmygt til opgaven hver gang. Jeg synes, jeg har løst opgaven fint. Jeg er glad for den måde, jeg har tacklet tingene på, lød det afslutningsvist fra Albert Grønbæk.
Danmark spiller igen ude mod Spanien den 12. oktober.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Så blev det officielt
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
‘Det er dramatisk!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW