PARKEN (Tipsbladet): Han har taget Fodbolddanmark med storm i denne uge, men Albert Grønbæk har stadig fødderne solidt plantet på jorden.
Efter den forrygende debut mod Schweiz, hvor han blev kåret til kampens spiller, scorede Grønbæk i dag sit første landsholdsmål, som endda var en flot, flot scoring. Men Rennes-spilleren var særdeles ydmyg, da han efter slutfløjt mødte pressen.
– Egentlig synes jeg ikke, at jeg spiller den bedste kamp. Jeg synes, jeg har lidt for mange boldtab, men de gjorde det også meget svært ved at stå meget kompakt.
– Men det er klart, at lige nu er det selvfølgelig målet og sejren, der fylder mest. Det var meget specielt og utroligt stort, lød det her fra Albert Grønbæk.
1-0-målet kom efter en flot kombination med Yussuf Poulsen, hvor Albert Grønbæk ikke nåede at tænke så meget.
– Det går rigtig hurtigt. Jeg spiller på instinktet. Jeg når ikke at tænke vældigt meget, men ser egentlig bare, at der var frit, og så gik jeg efter det, lød det fra Grønbæk.
Efter jublen skulle målet dog pludselig igennem et flere minutter langt VAR-tjek, hvor Albert Grønbæk nåede at blive meget nervøs.
– Der var nervepirrende, at skulle gå og vente. Jeg håbede selvfølgelig, at den fik lov at tælle. Det var lige lang tid nok. Men jeg er super lettet og super glad over, at den stod.
Lykønskning fra Bendtner
Efter kampen fik Albert Grønbæk så en hilsen med på vejen fra den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner, der var i Parken som ekspert for TV 2.
– Han sagde bare tillykke med målet og tillykke med debuten her i forrige kamp. Ikke så meget andet end det, lød det fra Grønbæk, der selvfølgelig var glad for Bendtners hilsen:
– Det er selvfølgelig fint. Det behøver han selvfølgelig ikke, men jeg har forhåbentligt gjort et god indtryk, så jeg kan forestille mig, at det er derfor han gør det.
Generelt har der været tale om en glimrende uge i landsholdslejren for den tidligere AGF'er.
– Det har været mega lærerigt. Rigtig fed uge. Jeg synes, at jeg er kommet rigtig fint ind i gruppen. Jeg har lært de andre godt at kende og er blevet accepteret som den spiller, som jeg er. De har givet mig en frihed til at spille, som jeg spiller, og det har været utroligt dejligt, lød det fra Albert Grønbæk.
Ligue 1-spilleren føler ikke, at de seneste dages ekstra opmærksomhed har betydet det store for ham:
– Ikke synderligt. Der har selvfølgelig været lidt omtale. Det er ikke noget, som har påvirket mig. Jeg har forsøgt at gå ydmygt til opgaven hver gang. Jeg synes, jeg har løst opgaven fint. Jeg er glad for den måde, jeg har tacklet tingene på, lød det afslutningsvist fra Albert Grønbæk.
Danmark spiller igen ude mod Spanien den 12. oktober.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Sådan starter AGF og FC Nordsjælland
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Barcelona klager til UEFA
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER