PARKEN (Tipsbladet): Han har taget Fodbolddanmark med storm i denne uge, men Albert Grønbæk har stadig fødderne solidt plantet på jorden.
Efter den forrygende debut mod Schweiz, hvor han blev kåret til kampens spiller, scorede Grønbæk i dag sit første landsholdsmål, som endda var en flot, flot scoring. Men Rennes-spilleren var særdeles ydmyg, da han efter slutfløjt mødte pressen.
– Egentlig synes jeg ikke, at jeg spiller den bedste kamp. Jeg synes, jeg har lidt for mange boldtab, men de gjorde det også meget svært ved at stå meget kompakt.
– Men det er klart, at lige nu er det selvfølgelig målet og sejren, der fylder mest. Det var meget specielt og utroligt stort, lød det her fra Albert Grønbæk.
1-0-målet kom efter en flot kombination med Yussuf Poulsen, hvor Albert Grønbæk ikke nåede at tænke så meget.
– Det går rigtig hurtigt. Jeg spiller på instinktet. Jeg når ikke at tænke vældigt meget, men ser egentlig bare, at der var frit, og så gik jeg efter det, lød det fra Grønbæk.
Efter jublen skulle målet dog pludselig igennem et flere minutter langt VAR-tjek, hvor Albert Grønbæk nåede at blive meget nervøs.
– Der var nervepirrende, at skulle gå og vente. Jeg håbede selvfølgelig, at den fik lov at tælle. Det var lige lang tid nok. Men jeg er super lettet og super glad over, at den stod.
Lykønskning fra Bendtner
Efter kampen fik Albert Grønbæk så en hilsen med på vejen fra den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner, der var i Parken som ekspert for TV 2.
– Han sagde bare tillykke med målet og tillykke med debuten her i forrige kamp. Ikke så meget andet end det, lød det fra Grønbæk, der selvfølgelig var glad for Bendtners hilsen:
– Det er selvfølgelig fint. Det behøver han selvfølgelig ikke, men jeg har forhåbentligt gjort et god indtryk, så jeg kan forestille mig, at det er derfor han gør det.
Generelt har der været tale om en glimrende uge i landsholdslejren for den tidligere AGF'er.
– Det har været mega lærerigt. Rigtig fed uge. Jeg synes, at jeg er kommet rigtig fint ind i gruppen. Jeg har lært de andre godt at kende og er blevet accepteret som den spiller, som jeg er. De har givet mig en frihed til at spille, som jeg spiller, og det har været utroligt dejligt, lød det fra Albert Grønbæk.
Ligue 1-spilleren føler ikke, at de seneste dages ekstra opmærksomhed har betydet det store for ham:
– Ikke synderligt. Der har selvfølgelig været lidt omtale. Det er ikke noget, som har påvirket mig. Jeg har forsøgt at gå ydmygt til opgaven hver gang. Jeg synes, jeg har løst opgaven fint. Jeg er glad for den måde, jeg har tacklet tingene på, lød det afslutningsvist fra Albert Grønbæk.
Danmark spiller igen ude mod Spanien den 12. oktober.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
AVIS
Stopper alle forhandlinger
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
På vej til storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT