Selvkritisk Grønbæk fik hilsen fra Bendtner

Albert Grønbæk var ikke selv helt tilfreds med sin indsats mod Serbien, hvor Rennes-spilleren ellers scorede sit første landskampsmål.



PARKEN (Tipsbladet): Han har taget Fodbolddanmark med storm i denne uge, men Albert Grønbæk har stadig fødderne solidt plantet på jorden. 

Efter den forrygende debut mod Schweiz, hvor han blev kåret til kampens spiller, scorede Grønbæk i dag sit første landsholdsmål, som endda var en flot, flot scoring. Men Rennes-spilleren var særdeles ydmyg, da han efter slutfløjt mødte pressen. 

– Egentlig synes jeg ikke, at jeg spiller den bedste kamp. Jeg synes, jeg har lidt for mange boldtab, men de gjorde det også meget svært ved at stå meget kompakt.

– Men det er klart, at lige nu er det selvfølgelig målet og sejren, der fylder mest. Det var meget specielt og utroligt stort, lød det her fra Albert Grønbæk. 

1-0-målet kom efter en flot kombination med Yussuf Poulsen, hvor Albert Grønbæk ikke nåede at tænke så meget. 

– Det går rigtig hurtigt. Jeg spiller på instinktet. Jeg når ikke at tænke vældigt meget, men ser egentlig bare, at der var frit, og så gik jeg efter det, lød det fra Grønbæk. 

Efter jublen skulle målet dog pludselig igennem et flere minutter langt VAR-tjek, hvor Albert Grønbæk nåede at blive meget nervøs. 

– Der var nervepirrende, at skulle gå og vente. Jeg håbede selvfølgelig, at den fik lov at tælle. Det var lige lang tid nok. Men jeg er super lettet og super glad over, at den stod. 

Lykønskning fra Bendtner
Efter kampen fik Albert Grønbæk så en hilsen med på vejen fra den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner, der var i Parken som ekspert for TV 2.

– Han sagde bare tillykke med målet og tillykke med debuten her i forrige kamp. Ikke så meget andet end det, lød det fra Grønbæk, der selvfølgelig var glad for Bendtners hilsen: 

– Det er selvfølgelig fint. Det behøver han selvfølgelig ikke, men jeg har forhåbentligt gjort et god indtryk, så jeg kan forestille mig, at det er derfor han gør det.

Generelt har der været tale om en glimrende uge i landsholdslejren for den tidligere AGF'er. 

– Det har været mega lærerigt. Rigtig fed uge. Jeg synes, at jeg er kommet rigtig fint ind i gruppen. Jeg har lært de andre godt at kende og er blevet accepteret som  den spiller, som jeg er. De har givet mig en frihed til at spille, som jeg spiller, og det har været utroligt dejligt, lød det fra Albert Grønbæk. 

Ligue 1-spilleren føler ikke, at de seneste dages ekstra opmærksomhed har betydet det store for ham:

– Ikke synderligt. Der har selvfølgelig været lidt omtale. Det er ikke noget, som har påvirket mig. Jeg har forsøgt at gå ydmygt til opgaven hver gang. Jeg synes, jeg har løst opgaven fint. Jeg er glad for den måde, jeg har tacklet tingene på, lød det afslutningsvist fra Albert Grønbæk. 

Danmark spiller igen ude mod Spanien den 12. oktober. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Vil gøre det onde ved Brøndby

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Dem kan FCM trække i Europa League

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Første gang nogensinde for Eriksen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Stor overraskelse til FCM-træning

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Liverpool – West Ham United

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

‘Jeg hadede verden’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Her skal Sepp Piontek begraves

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne