SL-spillere til VM: Så meget kan klubberne tjene

Der er penge at hente, når fodboldklubber afgiver spillere til VM-slutrunden i Qatar.



Det bliver indbringende for alle de klubber, der må afgive spillere til VM-slutrunden i fodbold i november og december.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) meddeler tirsdag, at for hver dag en spiller er samlet med landsholdet i forbindelse med VM-slutrunden i Qatar – det gælder også forberedelsesugen op til VM – får spillerens klub cirka 10.000 dollar i kompensation. Det svarer til cirka 76.000 kroner per dag.

Samlet set giver det 180.000 dollar til spillerens klub, hvis spillerens land bliver sendt hjem efter gruppespillet. Det svarer til 1,36 millioner kroner. Beløbet stiger gradvist, alt efter hvor langt spillerens land når. Beløbet når op på cirka 2,8 millioner kroner for spillere, der deltager i VM-finalen 18. december.

Pengene skal fordeles mellem de klubber, som spilleren har repræsenteret i de to år op til VM. Det betyder eksempelvis, at både Valencia, Atlético Madrid og Brøndby får kompensation, hvis Daniel Wass er en del af Danmarks VM-trup.

Samlet set skal der uddeles 209 millioner dollar til VM-spillernes klubber. Det svarer til næsten 1,6 milliarder kroner. Det er på niveau med kompensationen ved VM i Rusland for fire år siden.

Kompensationssystemet blev indført op til VM i 2010 efter et pres fra de magtfulde europæiske klubber, der måtte afgive en stor del af deres spillere til landsholdstjeneste og derfor risikerede en øget skadesfrekvens som følge af den hårdere belastning.

Klubberne er selv ansvarlige for at ansøge om den økonomiske godtgørelse.

Hver af de 32 VM-deltagere skal udtage en trup på 26 spillere. Samlet er der 832 spillere med til slutrunden.

/ritzau/





Optakt til Sønderjyske - OB LIVE

Superliga-LIVE: Modstander roser Brøndby-spiller

Meldt tæt på FCK – stjerne præsenteret i ny klub

Kæmpe dommer-fejl: Det er MEGET besynderligt

Afsløring: Silkeborg køber Maël de Gevigney 

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne



LIVE

TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

De køber rettighederne til FCK-kamp

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’

AGF snydt for ny profil

Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK

Superligaklub scorer millioner på dansk transfer

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby

‘Det er noget afsindigt rod’

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Vil vinde Conference League med FCK