Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Flere eksperter mener, det er tid til en ny landstræner for Sverige.



Et point efter fire kampe.

Det er, hvad Sveriges landshold har formået at skrabe sammen i VM-kvalifikationen.

Mandag aften tabte Jon Dahl Tomassons mandskab til Kosovo, og det får nu flere eksperter til at kræve danskerens afgang.

– Man skammer sig lidt. Sverige bliver kørt ud. Det er pinligt. Det gør ondt i hele min krop, siger den tidligere angriber Johan Elmander, der nu er ekspert hos Radiosporten.

– Der er ikke nogen diskussion. Han (Jon Dahl, red.) har gjort sit for det svenske landshold. Det fungerer ikke. Det er ikke et godt match, lyder det fra Brøndby-legenden.

Hos SVT-eksperten Mikael Lustig er der samme holdning. Jon Dahl Tomasson skal ud.

– Hvis han ikke bliver fyret nu, sker det aldrig. Så tager han nok kontrakten ud. Jeg bliver ikke chokeret, hvis jeg læser nyheder i morgen og ser, Jon Dahl Tomasson er blevet fyret.

Hos Aftonbladet kalder man mandagens kamp for ‘det sidste søm i landsholdets kiste’, ligesom den 13. oktober bliver udnævnt til ‘International Fiasko-dag’.

– Klokken er 22.40. Sverige har tabt til Kosovo på hjemmebane, og Jon Dahl Tomasson kan umuligt så i spidsen for det her hold én dag mere, lyder det fra Simon Bank.

– Jon Dahl Tomasson blev givet en unik mulighed som leder for en enormt talentfuldt og offensivt svensk generation. En lang opstartsfase og 18 måneder til at få styr på det basale spil og struktur. Og nu står vi så her.

Danskeren blev også selv forholdt sin situation efter nederlaget på 0-1. Her lød det, at han ‘selvfølgelig er meget skuffet’, men Jon Dahl Tomasson påpegede også, at han har en kontrakt.

Fodboldchef i det svenske forbund Kim Källström har ligeledes slået fast, at han mener, det er for tidligt at tale om at udskifte landstræneren, selvom det kan ende sådan.

Sverige ligger sidst i kvalifikationsgruppe B efter Schweiz, Kosovo og Slovenien.

Det er dog stadig muligt at ende på andenpladsen, og sker det, kan holdet stadig kvalificere sig til VM gennem et playoff-slutspil. Dette kan holdet også kvalificere sig til gennem Nations League.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber