Sløj Jacob Friis-debut: ‘Vi kæmpede for vores liv’

Den danske cheftræner måtte i sin debut for Finland nøjes med en 1-0-sejr over miniput-nationen Malta.



Al begyndelse er svær.

Det oplevede Jacob Friis for alvor på egen krop, da han fredag aften havde sin ilddåb som finsk landstræner.

Imens Danmark spiller slutspilskampe i Nations League, er de nationer, der ikke var gode nok til at komme med i det selskab, gået i gang med deres kvalifikation til VM-slutrunden, som skal spilles om halvandet år.

Her skulle den danske cheftræner sætte gang i kedlerne under sauna-nationen, der på papiret havde en let start, da de bare skulle sikre sig 3 point i udekampen mod miniput-nationen Malta.

De tre point kom i hus, men problemerne hobede sig op, og på mange måder blev finnerne udspillet af malteserne, der er nummer 168 på FIFA’s rangliste over verdens bedste landshold.

– Sejren var den eneste positive ting at tage med fra den første kamp, den lille nation kunne have taget alle tre point, hvis de afsluttede mere kynisk, skriver Iltalehti.

Og den danske cheftræner anerkender over for samme medie, at det ikke var nogen køn omgang fodbold, hans hold præsterede.

– Vi kan straks blive enige om, at det ikke var en flot præstation. Vi kæmpede for vores liv, og det er nogle gange det, der skal til i fodbold.

– Det er især nødvendigt, når der er en lang række kampe uden sejr bag os. Det er sjældent, at en ny æra begynder med flot fodbold.

Til kampen blev Teemu Pukki henvist til bænken, hvorfra han kunne se en anden Superliga-kending, Oliver Antman, score kampens eneste mål. Derefter skabte Malta et sandt chancehav, som skulle holdes på afstand af netmaskerne af Lukas Hradecky, der virkelig tog fra i det finske mål.

Roen nåede dog at sænke sig, da Kurt Shaw blev udvist i kampens 75. minut.

– Jeg sagde inden, at jeg forventede en svær kamp, hvor vi ville skulle kæmpe for sejren. Jeg var realistisk. Det var ikke kønt, men vi fik de tre point, fortæller Jacob Friis.

I den anden kamp i VM-kvalifikationsgruppen vandt Polen 1-0 over Litauen på et mål af Robert Lewandowski.





I chok over Jacob Friis-udtalelser


Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Her kan du se Danmark mod Belarus

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

Peter Christiansen har fundet afløseren

Aflyser pressemøde i Parken

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Glimrende nyt om Chido Obi

Landstræner uenig med Ronaldo

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Chok i OB – siger op efter seks dage

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’