Sløj Jacob Friis-debut: ‘Vi kæmpede for vores liv’

Den danske cheftræner måtte i sin debut for Finland nøjes med en 1-0-sejr over miniput-nationen Malta.



Al begyndelse er svær.

Det oplevede Jacob Friis for alvor på egen krop, da han fredag aften havde sin ilddåb som finsk landstræner.

Imens Danmark spiller slutspilskampe i Nations League, er de nationer, der ikke var gode nok til at komme med i det selskab, gået i gang med deres kvalifikation til VM-slutrunden, som skal spilles om halvandet år.

Her skulle den danske cheftræner sætte gang i kedlerne under sauna-nationen, der på papiret havde en let start, da de bare skulle sikre sig 3 point i udekampen mod miniput-nationen Malta.

De tre point kom i hus, men problemerne hobede sig op, og på mange måder blev finnerne udspillet af malteserne, der er nummer 168 på FIFA’s rangliste over verdens bedste landshold.

– Sejren var den eneste positive ting at tage med fra den første kamp, den lille nation kunne have taget alle tre point, hvis de afsluttede mere kynisk, skriver Iltalehti.

Og den danske cheftræner anerkender over for samme medie, at det ikke var nogen køn omgang fodbold, hans hold præsterede.

– Vi kan straks blive enige om, at det ikke var en flot præstation. Vi kæmpede for vores liv, og det er nogle gange det, der skal til i fodbold.

– Det er især nødvendigt, når der er en lang række kampe uden sejr bag os. Det er sjældent, at en ny æra begynder med flot fodbold.

Til kampen blev Teemu Pukki henvist til bænken, hvorfra han kunne se en anden Superliga-kending, Oliver Antman, score kampens eneste mål. Derefter skabte Malta et sandt chancehav, som skulle holdes på afstand af netmaskerne af Lukas Hradecky, der virkelig tog fra i det finske mål.

Roen nåede dog at sænke sig, da Kurt Shaw blev udvist i kampens 75. minut.

– Jeg sagde inden, at jeg forventede en svær kamp, hvor vi ville skulle kæmpe for sejren. Jeg var realistisk. Det var ikke kønt, men vi fik de tre point, fortæller Jacob Friis.

I den anden kamp i VM-kvalifikationsgruppen vandt Polen 1-0 over Litauen på et mål af Robert Lewandowski.





Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

I svime over Oscar Schwartau

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Store navne kan forlade Brøndby IF

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Johannes Hoff Thorup er på listen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse