Norges muligheder for at komme til EM i sommeren 2024 begynder at se meget svære ud. Søndag skal de møde Spanien, og hvis det bliver til et norsk nederlag, så er de uden mulighed for at komme med til slutrunden i Tyskland.
Ved lørdagens pressemøde gjorde Norges landstræner rede for, hvordan han har oplevet kvalifikationen – og om han er skuffet over deres position.
– Meget, men vi har betalt for ti dårlige minutter mod Skotland og en dårlig kamp mod Georgien. Nu er vores situation kompliceret, og det skuffer mig selvfølgelig. Men vi skal gøre vores arbejde og blive ved med at brlive, og det betyder, at vi skal slå Spanien. Vi vil prøve med al vores styrke, siger Solbakken.
Når det kommer til, hvorfor det er gået så skævt for nordmændene i denne kvalifikation, så står det klart for den tidligere FCK-manager.
– Vi har manglet noget snedighed på bestemte tidspunkter i vigtige kampe, men spillerne har lært af de fejl. Fodboldspillerne har fået kritik for, hvad der skete i Georgien og mod Skotland og har draget deres konklusioner. Spillets grænser sættes af dommeren, og det skal du tilpasse dig, siger Solbakken og fortsætter om mulighederne for kvalifikation:
– Vi er et stærkere og bedre hold, end da kvalifikationsfasen startede, men vi er i en kompliceret situation, selvom det endnu ikke er umuligt at kvalificere os til Tyskland, lyder det fra den norske landstræner.
Norge har ikke været med til en slutrunde – hverken EM eller VM – siden EM i 2000, hvor man røg ud i gruppespillet.
Ståle Solbakken har senest også fået kritik af sin tidligere landsholdskammerat Kjetil Rekdal, men det har han ikke gidet at bruge tid på. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW
