Norges muligheder for at komme til EM i sommeren 2024 begynder at se meget svære ud. Søndag skal de møde Spanien, og hvis det bliver til et norsk nederlag, så er de uden mulighed for at komme med til slutrunden i Tyskland.
Ved lørdagens pressemøde gjorde Norges landstræner rede for, hvordan han har oplevet kvalifikationen – og om han er skuffet over deres position.
– Meget, men vi har betalt for ti dårlige minutter mod Skotland og en dårlig kamp mod Georgien. Nu er vores situation kompliceret, og det skuffer mig selvfølgelig. Men vi skal gøre vores arbejde og blive ved med at brlive, og det betyder, at vi skal slå Spanien. Vi vil prøve med al vores styrke, siger Solbakken.
Når det kommer til, hvorfor det er gået så skævt for nordmændene i denne kvalifikation, så står det klart for den tidligere FCK-manager.
– Vi har manglet noget snedighed på bestemte tidspunkter i vigtige kampe, men spillerne har lært af de fejl. Fodboldspillerne har fået kritik for, hvad der skete i Georgien og mod Skotland og har draget deres konklusioner. Spillets grænser sættes af dommeren, og det skal du tilpasse dig, siger Solbakken og fortsætter om mulighederne for kvalifikation:
– Vi er et stærkere og bedre hold, end da kvalifikationsfasen startede, men vi er i en kompliceret situation, selvom det endnu ikke er umuligt at kvalificere os til Tyskland, lyder det fra den norske landstræner.
Norge har ikke været med til en slutrunde – hverken EM eller VM – siden EM i 2000, hvor man røg ud i gruppespillet.
Ståle Solbakken har senest også fået kritik af sin tidligere landsholdskammerat Kjetil Rekdal, men det har han ikke gidet at bruge tid på. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
