Solbakken i presset situation: Det skuffer mig

Norges muligheder for at komme med til EM kræver helst en sejr over Spanien søndag.



Norges muligheder for at komme til EM i sommeren 2024 begynder at se meget svære ud. Søndag skal de møde Spanien, og hvis det bliver til et norsk nederlag, så er de uden mulighed for at komme med til slutrunden i Tyskland.

Ved lørdagens pressemøde gjorde Norges landstræner rede for, hvordan han har oplevet kvalifikationen – og om han er skuffet over deres position.

– Meget, men vi har betalt for ti dårlige minutter mod Skotland og en dårlig kamp mod Georgien. Nu er vores situation kompliceret, og det skuffer mig selvfølgelig. Men vi skal gøre vores arbejde og blive ved med at brlive, og det betyder, at vi skal slå Spanien. Vi vil prøve med al vores styrke, siger Solbakken.

Når det kommer til, hvorfor det er gået så skævt for nordmændene i denne kvalifikation, så står det klart for den tidligere FCK-manager.

– Vi har manglet noget snedighed på bestemte tidspunkter i vigtige kampe, men spillerne har lært af de fejl. Fodboldspillerne har fået kritik for, hvad der skete i Georgien og mod Skotland og har draget deres konklusioner. Spillets grænser sættes af dommeren, og det skal du tilpasse dig, siger Solbakken og fortsætter om mulighederne for kvalifikation:

– Vi er et stærkere og bedre hold, end da kvalifikationsfasen startede, men vi er i en kompliceret situation, selvom det endnu ikke er umuligt at kvalificere os til Tyskland, lyder det fra den norske landstræner.

Norge har ikke været med til en slutrunde – hverken EM eller VM – siden EM i 2000, hvor man røg ud i gruppespillet.

Ståle Solbakken har senest også fået kritik af sin tidligere landsholdskammerat Kjetil Rekdal, men det har han ikke gidet at bruge tid på. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Kasper Hjulmand fyret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Der er al mulig grund til bekymring

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

– Højlund kan ikke holde det ud mere!