Norges muligheder for at komme til EM i sommeren 2024 begynder at se meget svære ud. Søndag skal de møde Spanien, og hvis det bliver til et norsk nederlag, så er de uden mulighed for at komme med til slutrunden i Tyskland.
Ved lørdagens pressemøde gjorde Norges landstræner rede for, hvordan han har oplevet kvalifikationen – og om han er skuffet over deres position.
– Meget, men vi har betalt for ti dårlige minutter mod Skotland og en dårlig kamp mod Georgien. Nu er vores situation kompliceret, og det skuffer mig selvfølgelig. Men vi skal gøre vores arbejde og blive ved med at brlive, og det betyder, at vi skal slå Spanien. Vi vil prøve med al vores styrke, siger Solbakken.
Når det kommer til, hvorfor det er gået så skævt for nordmændene i denne kvalifikation, så står det klart for den tidligere FCK-manager.
– Vi har manglet noget snedighed på bestemte tidspunkter i vigtige kampe, men spillerne har lært af de fejl. Fodboldspillerne har fået kritik for, hvad der skete i Georgien og mod Skotland og har draget deres konklusioner. Spillets grænser sættes af dommeren, og det skal du tilpasse dig, siger Solbakken og fortsætter om mulighederne for kvalifikation:
– Vi er et stærkere og bedre hold, end da kvalifikationsfasen startede, men vi er i en kompliceret situation, selvom det endnu ikke er umuligt at kvalificere os til Tyskland, lyder det fra den norske landstræner.
Norge har ikke været med til en slutrunde – hverken EM eller VM – siden EM i 2000, hvor man røg ud i gruppespillet.
Ståle Solbakken har senest også fået kritik af sin tidligere landsholdskammerat Kjetil Rekdal, men det har han ikke gidet at bruge tid på. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Sverige
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
USA – Australien
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
OPTAKT
