Ståle Solbakken har fremtiden på plads

Den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken har forlænget sin aftale med Det Norske Fodboldforbund.



Norges fodboldlandshold har fået en dårlig indledning på kvalifikationen til EM næste år, men Det Norske Fodboldforbund (NFF) er alligevel godt tilfreds med landstræner Ståle Solbakken.

I hvert fald er den tidligere FC København-træner blevet bedt om at føre Norge ind i kvalifikationen til VM i 2026.

Derfor har han underskrevet en ny kontrakt som landstræner, oplyser NFF på sin hjemmeside mandag.

– Vi er meget glade for det arbejde, som Ståle laver som landstræner. Han er en tydelig og samlende leder for holdet og staben, siger forbundspræsident Lise Klaveness.

– Vi ønsker at forlænge aftalen med Ståle allerede nu og med det sende et tydeligt signal om, at han er vores mand i fremtiden, siger hun.

Ståle Solbakken havde i forvejen en kontrakt, der gjaldt frem til EM i 2024. Den nye kontrakt løber i første omgang indtil udgangen af 2025.

Hvis Norge enten kvalificerer sig direkte til VM i 2026 eller til playoffkampe om at komme med, forlænges aftalen automatisk yderligere.

I første omgang gælder det dog EM-kvalifikationen, hvor Norge tabte til Spanien og spillede uafgjort med Georgien i de første to kampe.

– Sportsligt har vi set en præstationsudvikling hele vejen, og selv om vi ikke havde resultaterne med os ved seneste samling, er vi fortsat stærke i troen på en EM-billet, siger Karl-Petter Løken, der er generalsekretær i NFF.

Ståle Solbakken blev landstræner for sit hjemland i december 2020.

– Jeg er taknemmelig for tilliden og for, at NFF ønsker at forlænge kontrakten, siger Ståle Solbakken.

I forbindelse med forlængelsen er der også fuld transparens omkring økonomien i Solbakkens kontrakt som landstræner.

Han får en grundløn på seks millioner norske kroner (cirka 3,9 millioner dansker kroner), og hvis han kvalificerer Norge til en slutrunde, får han en bonus på fem millioner norske kroner, oplyser Karl-Petter Løken til VG.

I den forbindelse har Ritzau spurgt Dansk Boldspil-Union (DBU), om unionen i lighed med NFF vil oplyse kontraktvilkårene for landstræneren Kasper Hjulmand og Lars Søndergaard. Det vil DBU ikke.

Ståle Solbakken var træner og manager i FCK ad to omgange. Først fra 2006 til 2011 og siden fra 2013 til 2020.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Thomas Delaney teaser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg