Norges fodboldlandshold har fået en dårlig indledning på kvalifikationen til EM næste år, men Det Norske Fodboldforbund (NFF) er alligevel godt tilfreds med landstræner Ståle Solbakken.
I hvert fald er den tidligere FC København-træner blevet bedt om at føre Norge ind i kvalifikationen til VM i 2026.
Derfor har han underskrevet en ny kontrakt som landstræner, oplyser NFF på sin hjemmeside mandag.
– Vi er meget glade for det arbejde, som Ståle laver som landstræner. Han er en tydelig og samlende leder for holdet og staben, siger forbundspræsident Lise Klaveness.
– Vi ønsker at forlænge aftalen med Ståle allerede nu og med det sende et tydeligt signal om, at han er vores mand i fremtiden, siger hun.
Ståle Solbakken havde i forvejen en kontrakt, der gjaldt frem til EM i 2024. Den nye kontrakt løber i første omgang indtil udgangen af 2025.
Hvis Norge enten kvalificerer sig direkte til VM i 2026 eller til playoffkampe om at komme med, forlænges aftalen automatisk yderligere.
I første omgang gælder det dog EM-kvalifikationen, hvor Norge tabte til Spanien og spillede uafgjort med Georgien i de første to kampe.
– Sportsligt har vi set en præstationsudvikling hele vejen, og selv om vi ikke havde resultaterne med os ved seneste samling, er vi fortsat stærke i troen på en EM-billet, siger Karl-Petter Løken, der er generalsekretær i NFF.
Ståle Solbakken blev landstræner for sit hjemland i december 2020.
– Jeg er taknemmelig for tilliden og for, at NFF ønsker at forlænge kontrakten, siger Ståle Solbakken.
I forbindelse med forlængelsen er der også fuld transparens omkring økonomien i Solbakkens kontrakt som landstræner.
Han får en grundløn på seks millioner norske kroner (cirka 3,9 millioner dansker kroner), og hvis han kvalificerer Norge til en slutrunde, får han en bonus på fem millioner norske kroner, oplyser Karl-Petter Løken til VG.
I den forbindelse har Ritzau spurgt Dansk Boldspil-Union (DBU), om unionen i lighed med NFF vil oplyse kontraktvilkårene for landstræneren Kasper Hjulmand og Lars Søndergaard. Det vil DBU ikke.
Ståle Solbakken var træner og manager i FCK ad to omgange. Først fra 2006 til 2011 og siden fra 2013 til 2020.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER