Stiller spørgsmålstegn ved DBUs Qatar-konklusion

Er der sket positive forandringer i Qatar på grund af DBU’s kritiske dialog? DBU siger torsdag aften ja, men en ekspert er i tvivl.



Kom der noget godt ud af Qatars VM-slutrunde?

Det spørgsmål er blevet diskuteret løbende under og efter VM 2022, og i et referat fra DBU’s seneste bestyrelsesmøde konkluderer forbundets topfolk, at DBU’s kritiske dialog har betydet positive forandringer i landet.

Flere danske og udenlandske medier har i dækningen af migrantarbejderes forhold efter VM berettet om særdeles dårlige forhold for arbejderne, og at Qatars myndigheder efter VM-festen har lukket ned for diskussionen af forholdene.

– Jeg tror, at alle, der har haft nogen dernede, har trukket deres ansatte ud af landet, for spørgsmålet er jo: Hvad kan de udrette? Hvad kan de få lov til, sagde Gunde Odgaard, der er sekretariatsleder i Bygge- Anlægs- og Trækartellet, til DR i marts.

– Deres forhold har aldrig været værre, lød det videre fra Gunde Odgaard om migrantarbejdernes forhold i Qatar efter VM.

I et interview med Tipsbladet stiller Play the Games senioranalytiker Stanis Elsborg spørgsmålstegn ved, om DBU’s konklusion om forbedringer på grund af den kritiske dialog holder vand.

– Det må være rimeligt at stille spørgsmålstegn ved den meget kategoriske konklusion, at DBU med deres kritiske dialog har bidraget til at skabe reelle forandringer for migrantarbejderne i Qatar, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.

– Det er stadig alt for tidligt at drage sådanne konklusioner med tanke på de fortsatte afsløringer om horrible forhold for migrantarbejderne. DBU henviser til BWI og flere andre organisationer, men senest jeg hørte fra eksempelvis Gunde Odgaard fra BWI, så går det ikke synderligt godt for migrantarbejderne og deres forhold efter VM.

188568

Ifølge Stanis Elsborg er der grund til at tvivle på, om den kritiske dialog har nogen effekt i FIFA eller hos potentielle VM-værter som Saudi-Arabien, og om DBU og andre kritiske nationer overhovedet når ind til FIFA-præsident Gianni Infantino og de øvrige magthavere i international fodbold.

– I Play the Game er vi grundlæggende enig i, at en kritisk dialog er et godt udgangspunkt. Samtidig må man også sande, at den reelle vinder på det idrætspolitiske felt før, under og efter VM, ja, det er desværre styret i Qatar. Og med FIFA-præsident Infantinos ageren de seneste par år, så virker det ikke til at han bifalder DBUs kritiske dialog eller samtaler om good governance og menneskerettigheder.

– Det ser ud til at DBU står meget alene og det bliver vanskeligt for DBU at manøvre i det idrætspolitiske felt i fremtiden. Men DBUs formand, Jesper Møller, har en betydningsfuld position som medlem af UEFAs bestyrelse, og lad os håbe, at det kan medvirke til at DBUs mærkesager også kan blive hørt i korridorerne hos FIFA og andre betydningsfulde idrætspolitikere. Men det ser svært ud, siger Stanis Elsborg.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jens Stage med smuk scoring i målfest

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Vil undgå Bendtner-stunt

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Topscorer færdig

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Sportschef griner af penge-spørgsmål

– Vi er pressede

Bliver det Chido Obis store chance?

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

På blokken i danskerklub

Stort medie fremhæver FCM-flop

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Døsig danskerdyst i Deutschland

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem