Stiller spørgsmålstegn ved DBUs Qatar-konklusion

Er der sket positive forandringer i Qatar på grund af DBU’s kritiske dialog? DBU siger torsdag aften ja, men en ekspert er i tvivl.



Kom der noget godt ud af Qatars VM-slutrunde?

Det spørgsmål er blevet diskuteret løbende under og efter VM 2022, og i et referat fra DBU’s seneste bestyrelsesmøde konkluderer forbundets topfolk, at DBU’s kritiske dialog har betydet positive forandringer i landet.

Flere danske og udenlandske medier har i dækningen af migrantarbejderes forhold efter VM berettet om særdeles dårlige forhold for arbejderne, og at Qatars myndigheder efter VM-festen har lukket ned for diskussionen af forholdene.

– Jeg tror, at alle, der har haft nogen dernede, har trukket deres ansatte ud af landet, for spørgsmålet er jo: Hvad kan de udrette? Hvad kan de få lov til, sagde Gunde Odgaard, der er sekretariatsleder i Bygge- Anlægs- og Trækartellet, til DR i marts.

– Deres forhold har aldrig været værre, lød det videre fra Gunde Odgaard om migrantarbejdernes forhold i Qatar efter VM.

I et interview med Tipsbladet stiller Play the Games senioranalytiker Stanis Elsborg spørgsmålstegn ved, om DBU’s konklusion om forbedringer på grund af den kritiske dialog holder vand.

– Det må være rimeligt at stille spørgsmålstegn ved den meget kategoriske konklusion, at DBU med deres kritiske dialog har bidraget til at skabe reelle forandringer for migrantarbejderne i Qatar, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.

– Det er stadig alt for tidligt at drage sådanne konklusioner med tanke på de fortsatte afsløringer om horrible forhold for migrantarbejderne. DBU henviser til BWI og flere andre organisationer, men senest jeg hørte fra eksempelvis Gunde Odgaard fra BWI, så går det ikke synderligt godt for migrantarbejderne og deres forhold efter VM.

188568

Ifølge Stanis Elsborg er der grund til at tvivle på, om den kritiske dialog har nogen effekt i FIFA eller hos potentielle VM-værter som Saudi-Arabien, og om DBU og andre kritiske nationer overhovedet når ind til FIFA-præsident Gianni Infantino og de øvrige magthavere i international fodbold.

– I Play the Game er vi grundlæggende enig i, at en kritisk dialog er et godt udgangspunkt. Samtidig må man også sande, at den reelle vinder på det idrætspolitiske felt før, under og efter VM, ja, det er desværre styret i Qatar. Og med FIFA-præsident Infantinos ageren de seneste par år, så virker det ikke til at han bifalder DBUs kritiske dialog eller samtaler om good governance og menneskerettigheder.

– Det ser ud til at DBU står meget alene og det bliver vanskeligt for DBU at manøvre i det idrætspolitiske felt i fremtiden. Men DBUs formand, Jesper Møller, har en betydningsfuld position som medlem af UEFAs bestyrelse, og lad os håbe, at det kan medvirke til at DBUs mærkesager også kan blive hørt i korridorerne hos FIFA og andre betydningsfulde idrætspolitikere. Men det ser svært ud, siger Stanis Elsborg.





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

– Vi er pressede

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

Dansker lyner i Italien

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Topscorer færdig

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Legende med chokmelding

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort medie fremhæver FCM-flop

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

– De lignede lort!

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open