Stiller spørgsmålstegn ved DBUs Qatar-konklusion

Er der sket positive forandringer i Qatar på grund af DBU’s kritiske dialog? DBU siger torsdag aften ja, men en ekspert er i tvivl.



Kom der noget godt ud af Qatars VM-slutrunde?

Det spørgsmål er blevet diskuteret løbende under og efter VM 2022, og i et referat fra DBU’s seneste bestyrelsesmøde konkluderer forbundets topfolk, at DBU’s kritiske dialog har betydet positive forandringer i landet.

Flere danske og udenlandske medier har i dækningen af migrantarbejderes forhold efter VM berettet om særdeles dårlige forhold for arbejderne, og at Qatars myndigheder efter VM-festen har lukket ned for diskussionen af forholdene.

– Jeg tror, at alle, der har haft nogen dernede, har trukket deres ansatte ud af landet, for spørgsmålet er jo: Hvad kan de udrette? Hvad kan de få lov til, sagde Gunde Odgaard, der er sekretariatsleder i Bygge- Anlægs- og Trækartellet, til DR i marts.

– Deres forhold har aldrig været værre, lød det videre fra Gunde Odgaard om migrantarbejdernes forhold i Qatar efter VM.

I et interview med Tipsbladet stiller Play the Games senioranalytiker Stanis Elsborg spørgsmålstegn ved, om DBU’s konklusion om forbedringer på grund af den kritiske dialog holder vand.

– Det må være rimeligt at stille spørgsmålstegn ved den meget kategoriske konklusion, at DBU med deres kritiske dialog har bidraget til at skabe reelle forandringer for migrantarbejderne i Qatar, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.

– Det er stadig alt for tidligt at drage sådanne konklusioner med tanke på de fortsatte afsløringer om horrible forhold for migrantarbejderne. DBU henviser til BWI og flere andre organisationer, men senest jeg hørte fra eksempelvis Gunde Odgaard fra BWI, så går det ikke synderligt godt for migrantarbejderne og deres forhold efter VM.

188568

Ifølge Stanis Elsborg er der grund til at tvivle på, om den kritiske dialog har nogen effekt i FIFA eller hos potentielle VM-værter som Saudi-Arabien, og om DBU og andre kritiske nationer overhovedet når ind til FIFA-præsident Gianni Infantino og de øvrige magthavere i international fodbold.

– I Play the Game er vi grundlæggende enig i, at en kritisk dialog er et godt udgangspunkt. Samtidig må man også sande, at den reelle vinder på det idrætspolitiske felt før, under og efter VM, ja, det er desværre styret i Qatar. Og med FIFA-præsident Infantinos ageren de seneste par år, så virker det ikke til at han bifalder DBUs kritiske dialog eller samtaler om good governance og menneskerettigheder.

– Det ser ud til at DBU står meget alene og det bliver vanskeligt for DBU at manøvre i det idrætspolitiske felt i fremtiden. Men DBUs formand, Jesper Møller, har en betydningsfuld position som medlem af UEFAs bestyrelse, og lad os håbe, at det kan medvirke til at DBUs mærkesager også kan blive hørt i korridorerne hos FIFA og andre betydningsfulde idrætspolitikere. Men det ser svært ud, siger Stanis Elsborg.





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Tullberg tror på overraskelsen

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Fem bud på David Nielsens afløser

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Sænker prisen mod Midtjylland

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Real Madrid – Manchester City

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey