Kom der noget godt ud af Qatars VM-slutrunde?
Det spørgsmål er blevet diskuteret løbende under og efter VM 2022, og i et referat fra DBU’s seneste bestyrelsesmøde konkluderer forbundets topfolk, at DBU’s kritiske dialog har betydet positive forandringer i landet.
Flere danske og udenlandske medier har i dækningen af migrantarbejderes forhold efter VM berettet om særdeles dårlige forhold for arbejderne, og at Qatars myndigheder efter VM-festen har lukket ned for diskussionen af forholdene.
– Jeg tror, at alle, der har haft nogen dernede, har trukket deres ansatte ud af landet, for spørgsmålet er jo: Hvad kan de udrette? Hvad kan de få lov til, sagde Gunde Odgaard, der er sekretariatsleder i Bygge- Anlægs- og Trækartellet, til DR i marts.
– Deres forhold har aldrig været værre, lød det videre fra Gunde Odgaard om migrantarbejdernes forhold i Qatar efter VM.
I et interview med Tipsbladet stiller Play the Games senioranalytiker Stanis Elsborg spørgsmålstegn ved, om DBU’s konklusion om forbedringer på grund af den kritiske dialog holder vand.
– Det må være rimeligt at stille spørgsmålstegn ved den meget kategoriske konklusion, at DBU med deres kritiske dialog har bidraget til at skabe reelle forandringer for migrantarbejderne i Qatar, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.
– Det er stadig alt for tidligt at drage sådanne konklusioner med tanke på de fortsatte afsløringer om horrible forhold for migrantarbejderne. DBU henviser til BWI og flere andre organisationer, men senest jeg hørte fra eksempelvis Gunde Odgaard fra BWI, så går det ikke synderligt godt for migrantarbejderne og deres forhold efter VM.

Ifølge Stanis Elsborg er der grund til at tvivle på, om den kritiske dialog har nogen effekt i FIFA eller hos potentielle VM-værter som Saudi-Arabien, og om DBU og andre kritiske nationer overhovedet når ind til FIFA-præsident Gianni Infantino og de øvrige magthavere i international fodbold.
– I Play the Game er vi grundlæggende enig i, at en kritisk dialog er et godt udgangspunkt. Samtidig må man også sande, at den reelle vinder på det idrætspolitiske felt før, under og efter VM, ja, det er desværre styret i Qatar. Og med FIFA-præsident Infantinos ageren de seneste par år, så virker det ikke til at han bifalder DBUs kritiske dialog eller samtaler om good governance og menneskerettigheder.
– Det ser ud til at DBU står meget alene og det bliver vanskeligt for DBU at manøvre i det idrætspolitiske felt i fremtiden. Men DBUs formand, Jesper Møller, har en betydningsfuld position som medlem af UEFAs bestyrelse, og lad os håbe, at det kan medvirke til at DBUs mærkesager også kan blive hørt i korridorerne hos FIFA og andre betydningsfulde idrætspolitikere. Men det ser svært ud, siger Stanis Elsborg.
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
Et slag fra førstepladsen
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Delte meldinger om Christian Nørgaard
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
NYHEDER