Kom der noget godt ud af Qatars VM-slutrunde?
Det spørgsmål er blevet diskuteret løbende under og efter VM 2022, og i et referat fra DBU’s seneste bestyrelsesmøde konkluderer forbundets topfolk, at DBU’s kritiske dialog har betydet positive forandringer i landet.
Flere danske og udenlandske medier har i dækningen af migrantarbejderes forhold efter VM berettet om særdeles dårlige forhold for arbejderne, og at Qatars myndigheder efter VM-festen har lukket ned for diskussionen af forholdene.
– Jeg tror, at alle, der har haft nogen dernede, har trukket deres ansatte ud af landet, for spørgsmålet er jo: Hvad kan de udrette? Hvad kan de få lov til, sagde Gunde Odgaard, der er sekretariatsleder i Bygge- Anlægs- og Trækartellet, til DR i marts.
– Deres forhold har aldrig været værre, lød det videre fra Gunde Odgaard om migrantarbejdernes forhold i Qatar efter VM.
I et interview med Tipsbladet stiller Play the Games senioranalytiker Stanis Elsborg spørgsmålstegn ved, om DBU’s konklusion om forbedringer på grund af den kritiske dialog holder vand.
– Det må være rimeligt at stille spørgsmålstegn ved den meget kategoriske konklusion, at DBU med deres kritiske dialog har bidraget til at skabe reelle forandringer for migrantarbejderne i Qatar, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.
– Det er stadig alt for tidligt at drage sådanne konklusioner med tanke på de fortsatte afsløringer om horrible forhold for migrantarbejderne. DBU henviser til BWI og flere andre organisationer, men senest jeg hørte fra eksempelvis Gunde Odgaard fra BWI, så går det ikke synderligt godt for migrantarbejderne og deres forhold efter VM.

Ifølge Stanis Elsborg er der grund til at tvivle på, om den kritiske dialog har nogen effekt i FIFA eller hos potentielle VM-værter som Saudi-Arabien, og om DBU og andre kritiske nationer overhovedet når ind til FIFA-præsident Gianni Infantino og de øvrige magthavere i international fodbold.
– I Play the Game er vi grundlæggende enig i, at en kritisk dialog er et godt udgangspunkt. Samtidig må man også sande, at den reelle vinder på det idrætspolitiske felt før, under og efter VM, ja, det er desværre styret i Qatar. Og med FIFA-præsident Infantinos ageren de seneste par år, så virker det ikke til at han bifalder DBUs kritiske dialog eller samtaler om good governance og menneskerettigheder.
– Det ser ud til at DBU står meget alene og det bliver vanskeligt for DBU at manøvre i det idrætspolitiske felt i fremtiden. Men DBUs formand, Jesper Møller, har en betydningsfuld position som medlem af UEFAs bestyrelse, og lad os håbe, at det kan medvirke til at DBUs mærkesager også kan blive hørt i korridorerne hos FIFA og andre betydningsfulde idrætspolitikere. Men det ser svært ud, siger Stanis Elsborg.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
Kæmpe nyhed i udlandet
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER