Kom der noget godt ud af Qatars VM-slutrunde?
Det spørgsmål er blevet diskuteret løbende under og efter VM 2022, og i et referat fra DBU’s seneste bestyrelsesmøde konkluderer forbundets topfolk, at DBU’s kritiske dialog har betydet positive forandringer i landet.
Flere danske og udenlandske medier har i dækningen af migrantarbejderes forhold efter VM berettet om særdeles dårlige forhold for arbejderne, og at Qatars myndigheder efter VM-festen har lukket ned for diskussionen af forholdene.
– Jeg tror, at alle, der har haft nogen dernede, har trukket deres ansatte ud af landet, for spørgsmålet er jo: Hvad kan de udrette? Hvad kan de få lov til, sagde Gunde Odgaard, der er sekretariatsleder i Bygge- Anlægs- og Trækartellet, til DR i marts.
– Deres forhold har aldrig været værre, lød det videre fra Gunde Odgaard om migrantarbejdernes forhold i Qatar efter VM.
I et interview med Tipsbladet stiller Play the Games senioranalytiker Stanis Elsborg spørgsmålstegn ved, om DBU’s konklusion om forbedringer på grund af den kritiske dialog holder vand.
– Det må være rimeligt at stille spørgsmålstegn ved den meget kategoriske konklusion, at DBU med deres kritiske dialog har bidraget til at skabe reelle forandringer for migrantarbejderne i Qatar, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.
– Det er stadig alt for tidligt at drage sådanne konklusioner med tanke på de fortsatte afsløringer om horrible forhold for migrantarbejderne. DBU henviser til BWI og flere andre organisationer, men senest jeg hørte fra eksempelvis Gunde Odgaard fra BWI, så går det ikke synderligt godt for migrantarbejderne og deres forhold efter VM.

Ifølge Stanis Elsborg er der grund til at tvivle på, om den kritiske dialog har nogen effekt i FIFA eller hos potentielle VM-værter som Saudi-Arabien, og om DBU og andre kritiske nationer overhovedet når ind til FIFA-præsident Gianni Infantino og de øvrige magthavere i international fodbold.
– I Play the Game er vi grundlæggende enig i, at en kritisk dialog er et godt udgangspunkt. Samtidig må man også sande, at den reelle vinder på det idrætspolitiske felt før, under og efter VM, ja, det er desværre styret i Qatar. Og med FIFA-præsident Infantinos ageren de seneste par år, så virker det ikke til at han bifalder DBUs kritiske dialog eller samtaler om good governance og menneskerettigheder.
– Det ser ud til at DBU står meget alene og det bliver vanskeligt for DBU at manøvre i det idrætspolitiske felt i fremtiden. Men DBUs formand, Jesper Møller, har en betydningsfuld position som medlem af UEFAs bestyrelse, og lad os håbe, at det kan medvirke til at DBUs mærkesager også kan blive hørt i korridorerne hos FIFA og andre betydningsfulde idrætspolitikere. Men det ser svært ud, siger Stanis Elsborg.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
OPTAKT
Randers FC – FC København
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Tottenham under stregen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT