Stolt OB-keeper bliver hyldet af barndomsklubben

OB-målmand Oliver Christensen vogtede buret for det danske A-landshold forleden, og det var både en stor ting for hovedpersonen selv, for Odense og for Kerteminde



OB-målmand Oliver Christensen havde næppe regnet med, at han i en alder af 21 år og med OB som klub ville få debut på det danske A-landshold. Det var dog præcis, hvad der skete, da Danmark tidligere på ugen tog imod Sverige på Brøndby Stadion.

Her leverede unge Christensen en fin præstation, hvor han også formåede at holdet et clean sheet i sin debut. Nu har det hele så fået lov at sive ind, og det er en stærk oplevelse, som 3F Superliga-målmanden kan se tilbage på:

– Det var fantastisk. Det har jo været en drengedrøm for mig at komme på A-landsholdet, og jeg er virkelig stolt over, at det lykkedes. Det var utroligt fedt at prøve, og alle tog godt imod mig. Det er nogle gode gutter, og det er meget kendetegnende for dansk fodbold, at man behandler hinanden ordentligt. Sådan er det også i OB, så det var helt sikkert en af de bedre oplevelser, siger Oliver Christensen til OB’s hjemmeside.

OB-målmanden sender også tanker afsted til barndomsklubben Kerteminde, der har været med til at forme ham.

Og også i Kerteminde var der stolthed ovenpå debuten til Oliver Christensen:

– Det er jo helt fantastisk og ret rørende, faktisk. Vi kunne jo se hans evner, og han har altid været målrettet i sit arbejde. Han kommer tit i Kerteminde, og der er kæmpe respekt omkring ham, fordi han ikke skilter med, at han er en Superligastjerne. Han har begge ben på jorden og er bare Oliver fra Kerteminde. Det falder ham naturligt at komme i klubben og hjælpe med at træne, og det er skønt. Nu skal han bare nyde det og så blive ved med at holde fokus, fortæller klubbens næstformand Søren Eriksen til ob.dk.

Fokus for Oliver Christensen er nu igen OB og 3F Superligaen, hvor SønderjyskE venter på hjemmebane den 22. november.





Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

FC København på svær opgave i Champions League

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

Brøndbys store karantænemareridt

FCM-stjerne færdig for i år

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Her kan du se Villarreal mod FC København

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Pogba investerer i kamelvæddeløb

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Rigtig dårlig melding

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP