OB-målmand Oliver Christensen havde næppe regnet med, at han i en alder af 21 år og med OB som klub ville få debut på det danske A-landshold. Det var dog præcis, hvad der skete, da Danmark tidligere på ugen tog imod Sverige på Brøndby Stadion.
Her leverede unge Christensen en fin præstation, hvor han også formåede at holdet et clean sheet i sin debut. Nu har det hele så fået lov at sive ind, og det er en stærk oplevelse, som 3F Superliga-målmanden kan se tilbage på:
– Det var fantastisk. Det har jo været en drengedrøm for mig at komme på A-landsholdet, og jeg er virkelig stolt over, at det lykkedes. Det var utroligt fedt at prøve, og alle tog godt imod mig. Det er nogle gode gutter, og det er meget kendetegnende for dansk fodbold, at man behandler hinanden ordentligt. Sådan er det også i OB, så det var helt sikkert en af de bedre oplevelser, siger Oliver Christensen til OB’s hjemmeside.
OB-målmanden sender også tanker afsted til barndomsklubben Kerteminde, der har været med til at forme ham.
Og også i Kerteminde var der stolthed ovenpå debuten til Oliver Christensen:
– Det er jo helt fantastisk og ret rørende, faktisk. Vi kunne jo se hans evner, og han har altid været målrettet i sit arbejde. Han kommer tit i Kerteminde, og der er kæmpe respekt omkring ham, fordi han ikke skilter med, at han er en Superligastjerne. Han har begge ben på jorden og er bare Oliver fra Kerteminde. Det falder ham naturligt at komme i klubben og hjælpe med at træne, og det er skønt. Nu skal han bare nyde det og så blive ved med at holde fokus, fortæller klubbens næstformand Søren Eriksen til ob.dk.
Fokus for Oliver Christensen er nu igen OB og 3F Superligaen, hvor SønderjyskE venter på hjemmebane den 22. november.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
STORT INTERVIEW
