OB-målmand Oliver Christensen havde næppe regnet med, at han i en alder af 21 år og med OB som klub ville få debut på det danske A-landshold. Det var dog præcis, hvad der skete, da Danmark tidligere på ugen tog imod Sverige på Brøndby Stadion.
Her leverede unge Christensen en fin præstation, hvor han også formåede at holdet et clean sheet i sin debut. Nu har det hele så fået lov at sive ind, og det er en stærk oplevelse, som 3F Superliga-målmanden kan se tilbage på:
– Det var fantastisk. Det har jo været en drengedrøm for mig at komme på A-landsholdet, og jeg er virkelig stolt over, at det lykkedes. Det var utroligt fedt at prøve, og alle tog godt imod mig. Det er nogle gode gutter, og det er meget kendetegnende for dansk fodbold, at man behandler hinanden ordentligt. Sådan er det også i OB, så det var helt sikkert en af de bedre oplevelser, siger Oliver Christensen til OB’s hjemmeside.
OB-målmanden sender også tanker afsted til barndomsklubben Kerteminde, der har været med til at forme ham.
Og også i Kerteminde var der stolthed ovenpå debuten til Oliver Christensen:
– Det er jo helt fantastisk og ret rørende, faktisk. Vi kunne jo se hans evner, og han har altid været målrettet i sit arbejde. Han kommer tit i Kerteminde, og der er kæmpe respekt omkring ham, fordi han ikke skilter med, at han er en Superligastjerne. Han har begge ben på jorden og er bare Oliver fra Kerteminde. Det falder ham naturligt at komme i klubben og hjælpe med at træne, og det er skønt. Nu skal han bare nyde det og så blive ved med at holde fokus, fortæller klubbens næstformand Søren Eriksen til ob.dk.
Fokus for Oliver Christensen er nu igen OB og 3F Superligaen, hvor SønderjyskE venter på hjemmebane den 22. november.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
Afslører dansk toptræners millionløn
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
