Stor drøm går i opfyldelse for Emiliano Martinez

Natten til torsdag fik FC Midtjylland-profilen Emiliano Martinez et stort ønske opfyldt.



Marcelo Bielsa fik i maj nøglerne til cheftrænerkontoret på Uruguays landshold.

Den karismatiske træner har siden brugt tiden på at danne sig et overblik over bejlerne til landsholdet, og da han for nyligt udtog sin trup til venskabskampene mod Nicaragua og Cuba, var der et par nye ansigter i blandt.

Et af dem var FC Midtjyllands Emiliano Martinez, der til trods for ikke at have spillet nogle ungdomslandskampe for Uruguay, alligevel fik mulighed for at få sin debut for nationen.

Og det lykkedes han med natten til torsdag, hvor han startede ind og spillede alle 90 minutter i sejren på 4-1. Bagefter satte midtbanespilleren nogle få ord på bedriften.

– Jeg er meget glad for det øjeblik. Jeg har drømt om det i meget lang tid, og så fik jeg tilmed lov til at starte min første kamp, siger Emiliano Martinez efter sejren til LaOralDeportiva og den øvrige skrevne presse.

Mediet giver også Emiliano Martinez flere rosende ord med på vejen for hans indsats på den centrale midtbane.

– Marcelo [Bielsa, red.] bad mig om at være en holdende midtbanespiller. Jeg følte mig komfortabel, og det med at presse kan han godt lide. Jeg synes, vi gjorde det godt i perioder, siger Emiliano Martinez.

Selvom Emiliano Martinez gjorde det godt, så var det dog en anden debutant, midtbanekollegaen Rodrigo Zalazar, der stjal de flester overskrifter med sine to scoringer.

Om der bliver plads til en af de to i Uruguays næste testkamp mod Cuba er dog tvivlsomt, da Marcelo Bielsa har planer om at starte med et tæt på helt nyt hold.

– De spillere, som ikke var i aktion i dag, skal spille mod Cuba. Der kommer kun én genganger. Det jeg er sikker på, er, at dem der ikke har spillet vil spille senere. Vi må se, hvem der komplimenterer holdet, siger Bielsea ifølge LaOralDeportiva.

Emiliano Martinez, 23 år, skiftede sidste sommer til FC Midtjylland fra RB Bragantino på en sæsonlang lejeaftale, som hurtigt blev vekslet til en permanent en af slagsen. 33 gange har han optrådt for FC Midtjylland i denne sæson.

Nedenfor kan du se ham i aktion i sin debut for Uruguay, hvor han har en afgørende fod med i scoringen til 3-0.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Her er alle VM-puljerne

Her er alle VM-grupperne

Her er Danmarks VM-gruppe

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Saver United-stjerne over

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Jonas Wind er i København

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB