Storklub solgte dansk stjerne: ‘Skuffende’

Det er skuffende for Arsenal, at klubben solgte Mika Biereth, lyder det fra Ian Wright.



AS Monaco valgte i vinterens transfervindue at købe Mika Biereth i Sturm Graz, og den beslutning er de lige nu rigtigt godt tilfredse med i Ligue 1-klubben.

Den 22-årige dansker har som bekendt hamret mål ind i massevis i den franske liga i de seneste måneder, og i et interview med The Guardian har Monacos administrerende direktør Thiago Scuro nu fortalt om Biereth-transferen.

– Vi indså, at hvis vi ikke tog beslutningen denne vinter eller til sommer, så ville det potentielt være for sent, lyder det fra Thiago Scuro, der fortæller, at Biereth var på monegaskernes radar allerede inden danskerens permanente skifte fra Arsenal til Sturm Graz i sommer:

– Især efter den træningskamp, vi spillede mod Sturm Graz i sommer (hvor Biereth scorede, red.), begyndte Adi (AS Monaco-cheftræner Adi Hütter, red.) og jeg at følge ham endnu tættere i resten af sæsonen.

Indtil videre er det blevet til 11 mål i 12 kampe i AS Monaco for Mika Biereth, der har scoret tre hattrick.

– Selvfølgelig har han overgået forventningerne. Ingen kunne have forudset, at en ung angriber ville komme hertil og score så mange mål, som han har gjort, siger Thiago Scuro.

Ian Wright som mentor
Tilbage i 2022, da han stadig var i Arsenal, kontaktede Mika Biereth Arsenal-ikonet Ian Wright, der blev en mentor for den danske angriber.

– Han søgte rådgivning om, hvor han var spillemæssigt, i forhold til klubben og hvad hans næste skridt skulle være. Vi mødtes på en pub efter at han kontaktede mig, og siden da har vi holdt forbindelsen, siger Ian Wright til The Guardian.

Ifølge den engelske bomber er der ingen tvivl om, at Mika Biereth er en født målscorer.

– Han har altid haft det instinkt. Han har en anden kropsbygning end mig, men det, som virkelig minder mig om mig selv, er hans besættelse af at score mål. Han er ligeglad med, hvordan de ryger ind; han vil bare score, siger Ian Wright.

I et interview med Tipsbladet sidste sommer udtalte Ian Wright, at der var ‘en stor mulighed’ i Arsenal for Mika Biereth i optakten til den indeværende sæson, men London-klubben endte som bekendt med at sælge danskeren til Sturm Graz. I denne sæson har Arsenal dog i den grad manglet en målscorer og i den seneste tid har midtbanespilleren Mikel Merino spillet som centerforward for storklubben.

– Mika skulle have været en del af det nu. Det er skuffende for Arsenal, men på et menneskeligt niveau er jeg rigtig glad på hans vegne, siger Ian Wright.

Mika Biereth fik som bekendt debut på Danmarks A-landshold i sidste uge, da AS Monaco-angriberen startede inde i 1-0-sejren over Portugal i Parken. I returkampen i Lissabon startede Biereth på bænken, men blev skiftet ind undervejs.





LIVE

TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansk klub i kæmpe transferscoop



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Kan købes til spotpris

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Chok – forlænger med Brøndby

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Nedslående Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Viola deprimerer De Blå i Napoli

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie