AS Monaco valgte i vinterens transfervindue at købe Mika Biereth i Sturm Graz, og den beslutning er de lige nu rigtigt godt tilfredse med i Ligue 1-klubben.
Den 22-årige dansker har som bekendt hamret mål ind i massevis i den franske liga i de seneste måneder, og i et interview med The Guardian har Monacos administrerende direktør Thiago Scuro nu fortalt om Biereth-transferen.
– Vi indså, at hvis vi ikke tog beslutningen denne vinter eller til sommer, så ville det potentielt være for sent, lyder det fra Thiago Scuro, der fortæller, at Biereth var på monegaskernes radar allerede inden danskerens permanente skifte fra Arsenal til Sturm Graz i sommer:
– Især efter den træningskamp, vi spillede mod Sturm Graz i sommer (hvor Biereth scorede, red.), begyndte Adi (AS Monaco-cheftræner Adi Hütter, red.) og jeg at følge ham endnu tættere i resten af sæsonen.
Indtil videre er det blevet til 11 mål i 12 kampe i AS Monaco for Mika Biereth, der har scoret tre hattrick.
– Selvfølgelig har han overgået forventningerne. Ingen kunne have forudset, at en ung angriber ville komme hertil og score så mange mål, som han har gjort, siger Thiago Scuro.
Ian Wright som mentor
Tilbage i 2022, da han stadig var i Arsenal, kontaktede Mika Biereth Arsenal-ikonet Ian Wright, der blev en mentor for den danske angriber.
– Han søgte rådgivning om, hvor han var spillemæssigt, i forhold til klubben og hvad hans næste skridt skulle være. Vi mødtes på en pub efter at han kontaktede mig, og siden da har vi holdt forbindelsen, siger Ian Wright til The Guardian.
Ifølge den engelske bomber er der ingen tvivl om, at Mika Biereth er en født målscorer.
– Han har altid haft det instinkt. Han har en anden kropsbygning end mig, men det, som virkelig minder mig om mig selv, er hans besættelse af at score mål. Han er ligeglad med, hvordan de ryger ind; han vil bare score, siger Ian Wright.
I et interview med Tipsbladet sidste sommer udtalte Ian Wright, at der var ‘en stor mulighed’ i Arsenal for Mika Biereth i optakten til den indeværende sæson, men London-klubben endte som bekendt med at sælge danskeren til Sturm Graz. I denne sæson har Arsenal dog i den grad manglet en målscorer og i den seneste tid har midtbanespilleren Mikel Merino spillet som centerforward for storklubben.
– Mika skulle have været en del af det nu. Det er skuffende for Arsenal, men på et menneskeligt niveau er jeg rigtig glad på hans vegne, siger Ian Wright.
Mika Biereth fik som bekendt debut på Danmarks A-landshold i sidste uge, da AS Monaco-angriberen startede inde i 1-0-sejren over Portugal i Parken. I returkampen i Lissabon startede Biereth på bænken, men blev skiftet ind undervejs.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
USA spiller sig videre trods rødt kort
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
OPTAKT
Spanien – Østrig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
AVIS