Storklub solgte dansk stjerne: ‘Skuffende’

Det er skuffende for Arsenal, at klubben solgte Mika Biereth, lyder det fra Ian Wright.



AS Monaco valgte i vinterens transfervindue at købe Mika Biereth i Sturm Graz, og den beslutning er de lige nu rigtigt godt tilfredse med i Ligue 1-klubben.

Den 22-årige dansker har som bekendt hamret mål ind i massevis i den franske liga i de seneste måneder, og i et interview med The Guardian har Monacos administrerende direktør Thiago Scuro nu fortalt om Biereth-transferen.

– Vi indså, at hvis vi ikke tog beslutningen denne vinter eller til sommer, så ville det potentielt være for sent, lyder det fra Thiago Scuro, der fortæller, at Biereth var på monegaskernes radar allerede inden danskerens permanente skifte fra Arsenal til Sturm Graz i sommer:

– Især efter den træningskamp, vi spillede mod Sturm Graz i sommer (hvor Biereth scorede, red.), begyndte Adi (AS Monaco-cheftræner Adi Hütter, red.) og jeg at følge ham endnu tættere i resten af sæsonen.

Indtil videre er det blevet til 11 mål i 12 kampe i AS Monaco for Mika Biereth, der har scoret tre hattrick.

– Selvfølgelig har han overgået forventningerne. Ingen kunne have forudset, at en ung angriber ville komme hertil og score så mange mål, som han har gjort, siger Thiago Scuro.

Ian Wright som mentor
Tilbage i 2022, da han stadig var i Arsenal, kontaktede Mika Biereth Arsenal-ikonet Ian Wright, der blev en mentor for den danske angriber.

– Han søgte rådgivning om, hvor han var spillemæssigt, i forhold til klubben og hvad hans næste skridt skulle være. Vi mødtes på en pub efter at han kontaktede mig, og siden da har vi holdt forbindelsen, siger Ian Wright til The Guardian.

Ifølge den engelske bomber er der ingen tvivl om, at Mika Biereth er en født målscorer.

– Han har altid haft det instinkt. Han har en anden kropsbygning end mig, men det, som virkelig minder mig om mig selv, er hans besættelse af at score mål. Han er ligeglad med, hvordan de ryger ind; han vil bare score, siger Ian Wright.

I et interview med Tipsbladet sidste sommer udtalte Ian Wright, at der var ‘en stor mulighed’ i Arsenal for Mika Biereth i optakten til den indeværende sæson, men London-klubben endte som bekendt med at sælge danskeren til Sturm Graz. I denne sæson har Arsenal dog i den grad manglet en målscorer og i den seneste tid har midtbanespilleren Mikel Merino spillet som centerforward for storklubben.

– Mika skulle have været en del af det nu. Det er skuffende for Arsenal, men på et menneskeligt niveau er jeg rigtig glad på hans vegne, siger Ian Wright.

Mika Biereth fik som bekendt debut på Danmarks A-landshold i sidste uge, da AS Monaco-angriberen startede inde i 1-0-sejren over Portugal i Parken. I returkampen i Lissabon startede Biereth på bænken, men blev skiftet ind undervejs.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland får stor bøde

Bayern München – Real Madrid

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Langer ud efter Peter Sørensen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

22 millioner kroner!

Arsenal – Sporting CP

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Heldige danske damer slår Sverige

Brøndby er de dårligste i Europa

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Legende stopper som cheftræner for Messi



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laver aftale med Frederik Birk

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Øjner europæisk trofæ

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Den bedste handel i Superligaen!