Storklub solgte dansk stjerne: ‘Skuffende’

Det er skuffende for Arsenal, at klubben solgte Mika Biereth, lyder det fra Ian Wright.



AS Monaco valgte i vinterens transfervindue at købe Mika Biereth i Sturm Graz, og den beslutning er de lige nu rigtigt godt tilfredse med i Ligue 1-klubben.

Den 22-årige dansker har som bekendt hamret mål ind i massevis i den franske liga i de seneste måneder, og i et interview med The Guardian har Monacos administrerende direktør Thiago Scuro nu fortalt om Biereth-transferen.

– Vi indså, at hvis vi ikke tog beslutningen denne vinter eller til sommer, så ville det potentielt være for sent, lyder det fra Thiago Scuro, der fortæller, at Biereth var på monegaskernes radar allerede inden danskerens permanente skifte fra Arsenal til Sturm Graz i sommer:

– Især efter den træningskamp, vi spillede mod Sturm Graz i sommer (hvor Biereth scorede, red.), begyndte Adi (AS Monaco-cheftræner Adi Hütter, red.) og jeg at følge ham endnu tættere i resten af sæsonen.

Indtil videre er det blevet til 11 mål i 12 kampe i AS Monaco for Mika Biereth, der har scoret tre hattrick.

– Selvfølgelig har han overgået forventningerne. Ingen kunne have forudset, at en ung angriber ville komme hertil og score så mange mål, som han har gjort, siger Thiago Scuro.

Ian Wright som mentor
Tilbage i 2022, da han stadig var i Arsenal, kontaktede Mika Biereth Arsenal-ikonet Ian Wright, der blev en mentor for den danske angriber.

– Han søgte rådgivning om, hvor han var spillemæssigt, i forhold til klubben og hvad hans næste skridt skulle være. Vi mødtes på en pub efter at han kontaktede mig, og siden da har vi holdt forbindelsen, siger Ian Wright til The Guardian.

Ifølge den engelske bomber er der ingen tvivl om, at Mika Biereth er en født målscorer.

– Han har altid haft det instinkt. Han har en anden kropsbygning end mig, men det, som virkelig minder mig om mig selv, er hans besættelse af at score mål. Han er ligeglad med, hvordan de ryger ind; han vil bare score, siger Ian Wright.

I et interview med Tipsbladet sidste sommer udtalte Ian Wright, at der var ‘en stor mulighed’ i Arsenal for Mika Biereth i optakten til den indeværende sæson, men London-klubben endte som bekendt med at sælge danskeren til Sturm Graz. I denne sæson har Arsenal dog i den grad manglet en målscorer og i den seneste tid har midtbanespilleren Mikel Merino spillet som centerforward for storklubben.

– Mika skulle have været en del af det nu. Det er skuffende for Arsenal, men på et menneskeligt niveau er jeg rigtig glad på hans vegne, siger Ian Wright.

Mika Biereth fik som bekendt debut på Danmarks A-landshold i sidste uge, da AS Monaco-angriberen startede inde i 1-0-sejren over Portugal i Parken. I returkampen i Lissabon startede Biereth på bænken, men blev skiftet ind undervejs.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Dansk toptræner stifter agentfirma

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Varsler store ændringer i Superliga-klub

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre