Storklub solgte dansk stjerne: ‘Skuffende’

Det er skuffende for Arsenal, at klubben solgte Mika Biereth, lyder det fra Ian Wright.



AS Monaco valgte i vinterens transfervindue at købe Mika Biereth i Sturm Graz, og den beslutning er de lige nu rigtigt godt tilfredse med i Ligue 1-klubben.

Den 22-årige dansker har som bekendt hamret mål ind i massevis i den franske liga i de seneste måneder, og i et interview med The Guardian har Monacos administrerende direktør Thiago Scuro nu fortalt om Biereth-transferen.

– Vi indså, at hvis vi ikke tog beslutningen denne vinter eller til sommer, så ville det potentielt være for sent, lyder det fra Thiago Scuro, der fortæller, at Biereth var på monegaskernes radar allerede inden danskerens permanente skifte fra Arsenal til Sturm Graz i sommer:

– Især efter den træningskamp, vi spillede mod Sturm Graz i sommer (hvor Biereth scorede, red.), begyndte Adi (AS Monaco-cheftræner Adi Hütter, red.) og jeg at følge ham endnu tættere i resten af sæsonen.

Indtil videre er det blevet til 11 mål i 12 kampe i AS Monaco for Mika Biereth, der har scoret tre hattrick.

– Selvfølgelig har han overgået forventningerne. Ingen kunne have forudset, at en ung angriber ville komme hertil og score så mange mål, som han har gjort, siger Thiago Scuro.

Ian Wright som mentor
Tilbage i 2022, da han stadig var i Arsenal, kontaktede Mika Biereth Arsenal-ikonet Ian Wright, der blev en mentor for den danske angriber.

– Han søgte rådgivning om, hvor han var spillemæssigt, i forhold til klubben og hvad hans næste skridt skulle være. Vi mødtes på en pub efter at han kontaktede mig, og siden da har vi holdt forbindelsen, siger Ian Wright til The Guardian.

Ifølge den engelske bomber er der ingen tvivl om, at Mika Biereth er en født målscorer.

– Han har altid haft det instinkt. Han har en anden kropsbygning end mig, men det, som virkelig minder mig om mig selv, er hans besættelse af at score mål. Han er ligeglad med, hvordan de ryger ind; han vil bare score, siger Ian Wright.

I et interview med Tipsbladet sidste sommer udtalte Ian Wright, at der var ‘en stor mulighed’ i Arsenal for Mika Biereth i optakten til den indeværende sæson, men London-klubben endte som bekendt med at sælge danskeren til Sturm Graz. I denne sæson har Arsenal dog i den grad manglet en målscorer og i den seneste tid har midtbanespilleren Mikel Merino spillet som centerforward for storklubben.

– Mika skulle have været en del af det nu. Det er skuffende for Arsenal, men på et menneskeligt niveau er jeg rigtig glad på hans vegne, siger Ian Wright.

Mika Biereth fik som bekendt debut på Danmarks A-landshold i sidste uge, da AS Monaco-angriberen startede inde i 1-0-sejren over Portugal i Parken. I returkampen i Lissabon startede Biereth på bænken, men blev skiftet ind undervejs.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

FIFA åbner sag mod Spanien



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Real Madrid – Bayern

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Vejle snyder Randers i overtiden

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF