Storklub solgte dansk stjerne: ‘Skuffende’

Det er skuffende for Arsenal, at klubben solgte Mika Biereth, lyder det fra Ian Wright.



AS Monaco valgte i vinterens transfervindue at købe Mika Biereth i Sturm Graz, og den beslutning er de lige nu rigtigt godt tilfredse med i Ligue 1-klubben.

Den 22-årige dansker har som bekendt hamret mål ind i massevis i den franske liga i de seneste måneder, og i et interview med The Guardian har Monacos administrerende direktør Thiago Scuro nu fortalt om Biereth-transferen.

– Vi indså, at hvis vi ikke tog beslutningen denne vinter eller til sommer, så ville det potentielt være for sent, lyder det fra Thiago Scuro, der fortæller, at Biereth var på monegaskernes radar allerede inden danskerens permanente skifte fra Arsenal til Sturm Graz i sommer:

– Især efter den træningskamp, vi spillede mod Sturm Graz i sommer (hvor Biereth scorede, red.), begyndte Adi (AS Monaco-cheftræner Adi Hütter, red.) og jeg at følge ham endnu tættere i resten af sæsonen.

Indtil videre er det blevet til 11 mål i 12 kampe i AS Monaco for Mika Biereth, der har scoret tre hattrick.

– Selvfølgelig har han overgået forventningerne. Ingen kunne have forudset, at en ung angriber ville komme hertil og score så mange mål, som han har gjort, siger Thiago Scuro.

Ian Wright som mentor
Tilbage i 2022, da han stadig var i Arsenal, kontaktede Mika Biereth Arsenal-ikonet Ian Wright, der blev en mentor for den danske angriber.

– Han søgte rådgivning om, hvor han var spillemæssigt, i forhold til klubben og hvad hans næste skridt skulle være. Vi mødtes på en pub efter at han kontaktede mig, og siden da har vi holdt forbindelsen, siger Ian Wright til The Guardian.

Ifølge den engelske bomber er der ingen tvivl om, at Mika Biereth er en født målscorer.

– Han har altid haft det instinkt. Han har en anden kropsbygning end mig, men det, som virkelig minder mig om mig selv, er hans besættelse af at score mål. Han er ligeglad med, hvordan de ryger ind; han vil bare score, siger Ian Wright.

I et interview med Tipsbladet sidste sommer udtalte Ian Wright, at der var ‘en stor mulighed’ i Arsenal for Mika Biereth i optakten til den indeværende sæson, men London-klubben endte som bekendt med at sælge danskeren til Sturm Graz. I denne sæson har Arsenal dog i den grad manglet en målscorer og i den seneste tid har midtbanespilleren Mikel Merino spillet som centerforward for storklubben.

– Mika skulle have været en del af det nu. Det er skuffende for Arsenal, men på et menneskeligt niveau er jeg rigtig glad på hans vegne, siger Ian Wright.

Mika Biereth fik som bekendt debut på Danmarks A-landshold i sidste uge, da AS Monaco-angriberen startede inde i 1-0-sejren over Portugal i Parken. I returkampen i Lissabon startede Biereth på bænken, men blev skiftet ind undervejs.





Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

David Nielsen tæt på fyring

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Reagerer på Brøndby-bombe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Langer ud efter trænerlegende

Jubler over Benjamin Schmedes

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

631 millioner kroner

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

FCM henter svensk forsvarstalent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud