De forsvarende verdensmestre, Frankrig, havde ingen problemer med at sikre sig en sejr over Ukraine onsdag aften, hvor de vandt med hele 7-1. Og undervejs skrev unge Eduardo Camavinga historie.
Den blot 17-årige midtbanespiller startede nemlig inde for første gang i landsholdsregi, og efter ni minutter scorede han sågar også sit første landsholdsmål.
Med ryggen til mål sendte Eduardo Camavinga på akrobatisk bolden over sit eget hoved og over i det modsatte hjørne. Det var altså hans første scoring på landsholdet, og det gjorde ham til den yngste målscorer for Frankrig siden 1914 og den næstyngste målscorer nogensinde.
Herefter øgede Olivier Giroud målscoringen med to mål – et flot langskud og et hovedstød fra tæt hold – inden et selvmål sørgede for, at Frankrig kunne godt til pause med en firemålsføring. De to mål gør ham til den næstmest scorende spiller på det franske landshold nogensinde med 42 kasser – kun bag Thierry Henry.
Efter pausen reducerede Ukraine ved Viktor Tsigankov, der scorede med et hårdt skud fra kanten af feltet, men Frankrig var ikke færdige med at score.
Corentin Tolisso krøllede bolden i mål fra distancen i det 65. minut, før den indskiftede trio af Kylian Mbappe, Antoine Griezmann og Wissam Ben Yedder lukkede og slukkede festen. Mbappe og Griezmann kom således begge på måltavlen efter oplæg fra Ben Yedder.
Det sluttede med en utrolig 7-1-sejr til franskmændene, der fik tanket selvtillid, inden de i løbet af de kommende syv dage skal møde Portugal og Kroatien i Nations League.
2 – Eduardo Camavinga has become France’s 2nd youngest player ever to score for Les Bleus (17 years and 11 months), only behind Maurice Gastiger against Switzerland in March 1914 (17 years and 5 months). Wonder.#FRAUKR pic.twitter.com/JcEKtLf41o
— OptaJean (@OptaJean) October 7, 2020
Læs også:Italien banker Moldova med tenniscifre
Læs også:Manden bag Panenka-straffesparket er i kritisk tilstand
Læs også:Ukraine i nød: Tager 45-årig målmand med mod Frankrig
Læs også:Frank de Boer taber debut som hollandsk landstræner
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
