De forsvarende verdensmestre, Frankrig, havde ingen problemer med at sikre sig en sejr over Ukraine onsdag aften, hvor de vandt med hele 7-1. Og undervejs skrev unge Eduardo Camavinga historie.
Den blot 17-årige midtbanespiller startede nemlig inde for første gang i landsholdsregi, og efter ni minutter scorede han sågar også sit første landsholdsmål.
Med ryggen til mål sendte Eduardo Camavinga på akrobatisk bolden over sit eget hoved og over i det modsatte hjørne. Det var altså hans første scoring på landsholdet, og det gjorde ham til den yngste målscorer for Frankrig siden 1914 og den næstyngste målscorer nogensinde.
Herefter øgede Olivier Giroud målscoringen med to mål – et flot langskud og et hovedstød fra tæt hold – inden et selvmål sørgede for, at Frankrig kunne godt til pause med en firemålsføring. De to mål gør ham til den næstmest scorende spiller på det franske landshold nogensinde med 42 kasser – kun bag Thierry Henry.
Efter pausen reducerede Ukraine ved Viktor Tsigankov, der scorede med et hårdt skud fra kanten af feltet, men Frankrig var ikke færdige med at score.
Corentin Tolisso krøllede bolden i mål fra distancen i det 65. minut, før den indskiftede trio af Kylian Mbappe, Antoine Griezmann og Wissam Ben Yedder lukkede og slukkede festen. Mbappe og Griezmann kom således begge på måltavlen efter oplæg fra Ben Yedder.
Det sluttede med en utrolig 7-1-sejr til franskmændene, der fik tanket selvtillid, inden de i løbet af de kommende syv dage skal møde Portugal og Kroatien i Nations League.
2 – Eduardo Camavinga has become France’s 2nd youngest player ever to score for Les Bleus (17 years and 11 months), only behind Maurice Gastiger against Switzerland in March 1914 (17 years and 5 months). Wonder.#FRAUKR pic.twitter.com/JcEKtLf41o
— OptaJean (@OptaJean) October 7, 2020
Læs også:Italien banker Moldova med tenniscifre
Læs også:Manden bag Panenka-straffesparket er i kritisk tilstand
Læs også:Ukraine i nød: Tager 45-årig målmand med mod Frankrig
Læs også:Frank de Boer taber debut som hollandsk landstræner
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
