De forsvarende verdensmestre, Frankrig, havde ingen problemer med at sikre sig en sejr over Ukraine onsdag aften, hvor de vandt med hele 7-1. Og undervejs skrev unge Eduardo Camavinga historie.
Den blot 17-årige midtbanespiller startede nemlig inde for første gang i landsholdsregi, og efter ni minutter scorede han sågar også sit første landsholdsmål.
Med ryggen til mål sendte Eduardo Camavinga på akrobatisk bolden over sit eget hoved og over i det modsatte hjørne. Det var altså hans første scoring på landsholdet, og det gjorde ham til den yngste målscorer for Frankrig siden 1914 og den næstyngste målscorer nogensinde.
Herefter øgede Olivier Giroud målscoringen med to mål – et flot langskud og et hovedstød fra tæt hold – inden et selvmål sørgede for, at Frankrig kunne godt til pause med en firemålsføring. De to mål gør ham til den næstmest scorende spiller på det franske landshold nogensinde med 42 kasser – kun bag Thierry Henry.
Efter pausen reducerede Ukraine ved Viktor Tsigankov, der scorede med et hårdt skud fra kanten af feltet, men Frankrig var ikke færdige med at score.
Corentin Tolisso krøllede bolden i mål fra distancen i det 65. minut, før den indskiftede trio af Kylian Mbappe, Antoine Griezmann og Wissam Ben Yedder lukkede og slukkede festen. Mbappe og Griezmann kom således begge på måltavlen efter oplæg fra Ben Yedder.
Det sluttede med en utrolig 7-1-sejr til franskmændene, der fik tanket selvtillid, inden de i løbet af de kommende syv dage skal møde Portugal og Kroatien i Nations League.
2 – Eduardo Camavinga has become France’s 2nd youngest player ever to score for Les Bleus (17 years and 11 months), only behind Maurice Gastiger against Switzerland in March 1914 (17 years and 5 months). Wonder.#FRAUKR pic.twitter.com/JcEKtLf41o
— OptaJean (@OptaJean) October 7, 2020
Læs også:Italien banker Moldova med tenniscifre
Læs også:Manden bag Panenka-straffesparket er i kritisk tilstand
Læs også:Ukraine i nød: Tager 45-årig målmand med mod Frankrig
Læs også:Frank de Boer taber debut som hollandsk landstræner
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
