De forsvarende verdensmestre, Frankrig, havde ingen problemer med at sikre sig en sejr over Ukraine onsdag aften, hvor de vandt med hele 7-1. Og undervejs skrev unge Eduardo Camavinga historie.
Den blot 17-årige midtbanespiller startede nemlig inde for første gang i landsholdsregi, og efter ni minutter scorede han sågar også sit første landsholdsmål.
Med ryggen til mål sendte Eduardo Camavinga på akrobatisk bolden over sit eget hoved og over i det modsatte hjørne. Det var altså hans første scoring på landsholdet, og det gjorde ham til den yngste målscorer for Frankrig siden 1914 og den næstyngste målscorer nogensinde.
Herefter øgede Olivier Giroud målscoringen med to mål – et flot langskud og et hovedstød fra tæt hold – inden et selvmål sørgede for, at Frankrig kunne godt til pause med en firemålsføring. De to mål gør ham til den næstmest scorende spiller på det franske landshold nogensinde med 42 kasser – kun bag Thierry Henry.
Efter pausen reducerede Ukraine ved Viktor Tsigankov, der scorede med et hårdt skud fra kanten af feltet, men Frankrig var ikke færdige med at score.
Corentin Tolisso krøllede bolden i mål fra distancen i det 65. minut, før den indskiftede trio af Kylian Mbappe, Antoine Griezmann og Wissam Ben Yedder lukkede og slukkede festen. Mbappe og Griezmann kom således begge på måltavlen efter oplæg fra Ben Yedder.
Det sluttede med en utrolig 7-1-sejr til franskmændene, der fik tanket selvtillid, inden de i løbet af de kommende syv dage skal møde Portugal og Kroatien i Nations League.
2 – Eduardo Camavinga has become France’s 2nd youngest player ever to score for Les Bleus (17 years and 11 months), only behind Maurice Gastiger against Switzerland in March 1914 (17 years and 5 months). Wonder.#FRAUKR pic.twitter.com/JcEKtLf41o
— OptaJean (@OptaJean) October 7, 2020
Læs også:Italien banker Moldova med tenniscifre
Læs også:Manden bag Panenka-straffesparket er i kritisk tilstand
Læs også:Ukraine i nød: Tager 45-årig målmand med mod Frankrig
Læs også:Frank de Boer taber debut som hollandsk landstræner
LIVE
TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
