,

Surprise! Fornemt besøg til Superliga-træning

Brian Riemer var i weekenden til Superliga-kamp i Farum, og i dag er han igen på farten i Fodbolddanmark.



HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.

Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.

Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.

Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

Landstræner Brian Riemer i dialog med Thomas Thomasberg og B.S. Christiansen. Foto: Troels Bager Thøgersen

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.

Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.

Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Brian Riemer og Morten Wieghorst overværede FC Københavns sejr over FC Nordsjælland i weekenden. Foto: Alamy

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.

FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.

Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.

A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.



Vildt! Dansk rekordår i Europa

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

FCM-helt fremhæver Duncan

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Et utroligt smukt mareridt!

Klar besked til FCK-fans

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndbys store karantænemareridt

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken