,

Surprise! Fornemt besøg til Superliga-træning

Brian Riemer var i weekenden til Superliga-kamp i Farum, og i dag er han igen på farten i Fodbolddanmark.



HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.

Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.

Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.

Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

Landstræner Brian Riemer i dialog med Thomas Thomasberg og B.S. Christiansen. Foto: Troels Bager Thøgersen

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.

Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.

Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Brian Riemer og Morten Wieghorst overværede FC Københavns sejr over FC Nordsjælland i weekenden. Foto: Alamy

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.

FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.

Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.

A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Nu reagerer Morten Krogh

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Heldige danske damer slår Sverige

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

22 millioner kroner!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Legende stopper som cheftræner for Messi

Blæst fuldstændig omkuld

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Voldsom straf til Clement Bischoff

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

I transfermøde med Superliga-klub

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Den bedste handel i Superligaen!

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret