HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.
Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.
Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.
Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.
Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.
Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.
FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.
Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.
A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
