,

Surprise! Fornemt besøg til Superliga-træning

Brian Riemer var i weekenden til Superliga-kamp i Farum, og i dag er han igen på farten i Fodbolddanmark.



HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.

Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.

Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.

Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

Landstræner Brian Riemer i dialog med Thomas Thomasberg og B.S. Christiansen. Foto: Troels Bager Thøgersen

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.

Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.

Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Brian Riemer og Morten Wieghorst overværede FC Københavns sejr over FC Nordsjælland i weekenden. Foto: Alamy

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.

FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.

Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.

A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.





Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Køber sig ind i dansk klub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Lothar Matthaüs storroser dansker

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Brøndbys store karantænemareridt

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Tænker ikke på Danmarks landshold

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Thomas Frank afviser at tale om det

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Bayern München sejrer over Sporting CP

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Steve Cooper varsler store ændringer