,

Surprise! Fornemt besøg til Superliga-træning

Brian Riemer var i weekenden til Superliga-kamp i Farum, og i dag er han igen på farten i Fodbolddanmark.



HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.

Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.

Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.

Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

Landstræner Brian Riemer i dialog med Thomas Thomasberg og B.S. Christiansen. Foto: Troels Bager Thøgersen

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.

Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.

Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Brian Riemer og Morten Wieghorst overværede FC Københavns sejr over FC Nordsjælland i weekenden. Foto: Alamy

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.

FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.

Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.

A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Nu er de færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De bliver monstersalg til sommer

Monstersalg: FC København-boss jubler

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Disse to er færdige i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

Ruben Amorim favorit til dette job