HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.
Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.
Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.
Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.
Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.
Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.
FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.
Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.
A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Supercomputer: De bliver danske mestre

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Kæmpe bøde til FC København

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’