,

Surprise! Fornemt besøg til Superliga-træning

Brian Riemer var i weekenden til Superliga-kamp i Farum, og i dag er han igen på farten i Fodbolddanmark.



HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.

Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.

Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.

Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

Landstræner Brian Riemer i dialog med Thomas Thomasberg og B.S. Christiansen. Foto: Troels Bager Thøgersen

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.

Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.

Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Brian Riemer og Morten Wieghorst overværede FC Københavns sejr over FC Nordsjælland i weekenden. Foto: Alamy

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.

FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.

Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.

A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Liverpool – Chelsea

Frygter Christian Eriksen-problem

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?