HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.
Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.
Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.
Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.
Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.
Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.
FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.
Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.
A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
