HERNING (Tipsbladet): Fodboldlivet fortsætter, selv om man har spillet en ringe Superliga-kamp, og FC Midtjylland træner løs denne tirsdag formiddag på den gode hybridbane, den ene af de to moderklubber Herning Fremad har på anlægget i den vestlige del af byen.
Der er rigeligt at arbejde med på træningsbanen, i videolokalet og muligvis også i snakke én-til-én med cheftræner Thomas Thomasberg, der var ordknap og på mange måder uforstående over det, han havde set sine spillere levere, da han talte med blandt andre Tipsbladet efter fredagens nederlag i Randers.
Men hvis nogen mod forventning skulle have svært ved at tage træningspasset alvorligt, er landstræner Brian Riemer til stede denne tirsdag som ekstra kolorit og observatør, hvor de danske spillere som Mikel Gogorza, Oliver Sørensen og Mads Bech Sørensen, der var med landsholdet i efteråret, må formodes at være nogle af dem, landsholdets chef ser.
Landstræneren skal også have en snak med Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands trænerstab senere i dag, og den tidligere Anderlecht-cheftræner er ved at danne sig et aktuelt indtryk af topklubberne i rækken og de spillere, der er eller kan blive aktuelle for landsholdet.

46-årige Brian Riemer arbejdede blandt andet som assistenttræner og som U/19-træner i adskillige af de sæsoner, hvor Ståle Solbakken var cheftræner i FC København, så FC Midtjylland og de andre topklubber i Superligaen er naturligvis kendt materiale for den videbegærlige landstræner.
Også forgængeren Kasper Hjulmand var besøg hos FC Midtjylland og en række andre Superliga-klubber for at orientere sig.
Riemer var i weekenden i Farum for at se kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.

Der er et vaskeægte topbrag i horisonten i Herning, der torsdag i næste uge lægger græs på MCH Arena til en vigtig Superliga-kamp mellem FCM og FC København.
FC København skal inden da møde Brøndby IF i Parken, mens FC Midtjylland har en udfordrende udekamp i Vejlby i Århus mod AGF.
Brian Riemer har ikke umiddelbart travlt med at skrue sin næste landsholdstrup sammen – A-landsholdets næste opgaver er to venskabskampe mod Nordirland og Litauen 7. og 10. juni, som DBU arrangerede sammen med Portugal for taberen af sidste måneds Nations League-kvartfinaler.
A-landsholdets næste store opgaver er i efteråret, hvor man er trukket i en VM-kvalifikationspulje med Skotland, Belarus og Grækenland.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT