Rasende svensk landstræner: Du snakker vrøvl!

Efter Sveriges sejr over Aserbajdsjan endte landstræner Janne Andersson i mundhuggeri med Bojan Djordjic.



Sverige lammetævede mandag aften Aserbajdsjan 5-0 i EM-kvalifikationen på Friends Arena i Stockholm.

Alligevel er det et vredesudbrud fra den svenske landstræner, Janne Andersson, der efterfølgende fylder i de svenske medier.

Efter kampen stillede landstræneren på vanlig vis op til interview i Viaplay-studiet. Her svarede han på spørgsmål fra værten Niklas Jihde og eksperterne Sebastian Larsson, Fredrik Ljungberg og Bojan Djordjic.

Men det blev tilsyneladende for meget for Andersson, da den tidligere AGF-spiller Bojan Djordjic ville høre, hvorfor angriberen Jesper Karlsson ikke har fået mere end otte minutters spilletid i de to kvalifikationskampe mod Belgien og Aserbajdsjan.

– Otte minutter i to kampe. Hvad er tankerne bag dette, med tanke på at han er i sit livs form?, ville Bojan gerne vide.

– Jeg ved ikke, om han er i sit livs form. Han har haft en god sidste måned. Jeg må udtage 11 spillere. Hvem skal ikke spille?, svarede Andersson.

Mundhuggeriet mellem de to fortsatte, indtil at det altså blev for meget for landstræneren.

– Du står og snakker vrøvl, når vi har vundet 5-0. Tak for i dag, vi ses en anden dag, sagde en tydeligt oprørt Andersson, inden han afleverede mikrofonen og forlod studiet.

På det officielle pressemøde kort tid efter blev landstræneren spurgt, hvorfor han var blevet så vred over et relativt uskyldigt spørgsmål om Jesper Karlssons spilletid.

– Der står en programleder og tre eksperter, og så skal jeg forsvare mig selv. Hvad jeg har gjort, og hvad jeg ikke har gjort efter deres mening. Det er en svær situation. Jeg er et menneske med følelser.

– Jeg forstår godt, at jeg efter 0-3-nederlaget mod Belgien ender i en defensiv tankegang, men et eller andet sted kan man vel godt være lidt glad og positiv, når vi har vundet 5-0.

– Der blev jeg irriteret, sagde Andersson.

Sverige ligger nummer tre i Gruppe F med tre point efter to kampe. Østrig ligger nummer et med maksimumpoint og Belgien nummer to med tre point, men med en kamp i baghånden.

/ritzau/TT





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

AGF køber ham

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Irak – Norge

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien – Kap Verde

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Japan overrasker mod Holland

Jagter tidligere FCK-stjerne

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter