Sverige lammetævede mandag aften Aserbajdsjan 5-0 i EM-kvalifikationen på Friends Arena i Stockholm.
Alligevel er det et vredesudbrud fra den svenske landstræner, Janne Andersson, der efterfølgende fylder i de svenske medier.
Efter kampen stillede landstræneren på vanlig vis op til interview i Viaplay-studiet. Her svarede han på spørgsmål fra værten Niklas Jihde og eksperterne Sebastian Larsson, Fredrik Ljungberg og Bojan Djordjic.
Men det blev tilsyneladende for meget for Andersson, da den tidligere AGF-spiller Bojan Djordjic ville høre, hvorfor angriberen Jesper Karlsson ikke har fået mere end otte minutters spilletid i de to kvalifikationskampe mod Belgien og Aserbajdsjan.
– Otte minutter i to kampe. Hvad er tankerne bag dette, med tanke på at han er i sit livs form?, ville Bojan gerne vide.
– Jeg ved ikke, om han er i sit livs form. Han har haft en god sidste måned. Jeg må udtage 11 spillere. Hvem skal ikke spille?, svarede Andersson.
Mundhuggeriet mellem de to fortsatte, indtil at det altså blev for meget for landstræneren.
– Du står og snakker vrøvl, når vi har vundet 5-0. Tak for i dag, vi ses en anden dag, sagde en tydeligt oprørt Andersson, inden han afleverede mikrofonen og forlod studiet.
På det officielle pressemøde kort tid efter blev landstræneren spurgt, hvorfor han var blevet så vred over et relativt uskyldigt spørgsmål om Jesper Karlssons spilletid.
– Der står en programleder og tre eksperter, og så skal jeg forsvare mig selv. Hvad jeg har gjort, og hvad jeg ikke har gjort efter deres mening. Det er en svær situation. Jeg er et menneske med følelser.
– Jeg forstår godt, at jeg efter 0-3-nederlaget mod Belgien ender i en defensiv tankegang, men et eller andet sted kan man vel godt være lidt glad og positiv, når vi har vundet 5-0.
– Der blev jeg irriteret, sagde Andersson.
Sverige ligger nummer tre i Gruppe F med tre point efter to kampe. Østrig ligger nummer et med maksimumpoint og Belgien nummer to med tre point, men med en kamp i baghånden.
/ritzau/TT
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
INTERVIEW
