Sverige lammetævede mandag aften Aserbajdsjan 5-0 i EM-kvalifikationen på Friends Arena i Stockholm.
Alligevel er det et vredesudbrud fra den svenske landstræner, Janne Andersson, der efterfølgende fylder i de svenske medier.
Efter kampen stillede landstræneren på vanlig vis op til interview i Viaplay-studiet. Her svarede han på spørgsmål fra værten Niklas Jihde og eksperterne Sebastian Larsson, Fredrik Ljungberg og Bojan Djordjic.
Men det blev tilsyneladende for meget for Andersson, da den tidligere AGF-spiller Bojan Djordjic ville høre, hvorfor angriberen Jesper Karlsson ikke har fået mere end otte minutters spilletid i de to kvalifikationskampe mod Belgien og Aserbajdsjan.
– Otte minutter i to kampe. Hvad er tankerne bag dette, med tanke på at han er i sit livs form?, ville Bojan gerne vide.
– Jeg ved ikke, om han er i sit livs form. Han har haft en god sidste måned. Jeg må udtage 11 spillere. Hvem skal ikke spille?, svarede Andersson.
Mundhuggeriet mellem de to fortsatte, indtil at det altså blev for meget for landstræneren.
– Du står og snakker vrøvl, når vi har vundet 5-0. Tak for i dag, vi ses en anden dag, sagde en tydeligt oprørt Andersson, inden han afleverede mikrofonen og forlod studiet.
På det officielle pressemøde kort tid efter blev landstræneren spurgt, hvorfor han var blevet så vred over et relativt uskyldigt spørgsmål om Jesper Karlssons spilletid.
– Der står en programleder og tre eksperter, og så skal jeg forsvare mig selv. Hvad jeg har gjort, og hvad jeg ikke har gjort efter deres mening. Det er en svær situation. Jeg er et menneske med følelser.
– Jeg forstår godt, at jeg efter 0-3-nederlaget mod Belgien ender i en defensiv tankegang, men et eller andet sted kan man vel godt være lidt glad og positiv, når vi har vundet 5-0.
– Der blev jeg irriteret, sagde Andersson.
Sverige ligger nummer tre i Gruppe F med tre point efter to kampe. Østrig ligger nummer et med maksimumpoint og Belgien nummer to med tre point, men med en kamp i baghånden.
/ritzau/TT
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TRANSFER
