Sverige lammetævede mandag aften Aserbajdsjan 5-0 i EM-kvalifikationen på Friends Arena i Stockholm.
Alligevel er det et vredesudbrud fra den svenske landstræner, Janne Andersson, der efterfølgende fylder i de svenske medier.
Efter kampen stillede landstræneren på vanlig vis op til interview i Viaplay-studiet. Her svarede han på spørgsmål fra værten Niklas Jihde og eksperterne Sebastian Larsson, Fredrik Ljungberg og Bojan Djordjic.
Men det blev tilsyneladende for meget for Andersson, da den tidligere AGF-spiller Bojan Djordjic ville høre, hvorfor angriberen Jesper Karlsson ikke har fået mere end otte minutters spilletid i de to kvalifikationskampe mod Belgien og Aserbajdsjan.
– Otte minutter i to kampe. Hvad er tankerne bag dette, med tanke på at han er i sit livs form?, ville Bojan gerne vide.
– Jeg ved ikke, om han er i sit livs form. Han har haft en god sidste måned. Jeg må udtage 11 spillere. Hvem skal ikke spille?, svarede Andersson.
Mundhuggeriet mellem de to fortsatte, indtil at det altså blev for meget for landstræneren.
– Du står og snakker vrøvl, når vi har vundet 5-0. Tak for i dag, vi ses en anden dag, sagde en tydeligt oprørt Andersson, inden han afleverede mikrofonen og forlod studiet.
På det officielle pressemøde kort tid efter blev landstræneren spurgt, hvorfor han var blevet så vred over et relativt uskyldigt spørgsmål om Jesper Karlssons spilletid.
– Der står en programleder og tre eksperter, og så skal jeg forsvare mig selv. Hvad jeg har gjort, og hvad jeg ikke har gjort efter deres mening. Det er en svær situation. Jeg er et menneske med følelser.
– Jeg forstår godt, at jeg efter 0-3-nederlaget mod Belgien ender i en defensiv tankegang, men et eller andet sted kan man vel godt være lidt glad og positiv, når vi har vundet 5-0.
– Der blev jeg irriteret, sagde Andersson.
Sverige ligger nummer tre i Gruppe F med tre point efter to kampe. Østrig ligger nummer et med maksimumpoint og Belgien nummer to med tre point, men med en kamp i baghånden.
/ritzau/TT
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
EKSKLUSIVT
