Svensk nedtur: Det er så langt fra godkendt

Der er stor skuffelse i Sverige efter den missede VM-kvalifikation.



Danmark bliver den eneste nordiske nation ved VM i Qatar, efter at Sverige tirsdag tabte deres afgørende playoff-kamp mod Polen med 2-0. 

Og efter slutfløjtet i Chorzow var SVT‘s fodboldekspert Daniel Nonnskog absolut ikke imponeret over den svenske præstation. 

– Anden halvleg var langt fra at være god. Jeg synes, at tingene pegede i Sveriges retning inden anden halvleg. Men efter straffesparksmålet blev det op ad bakke. Man er nødt til at være oppe på tæerne, og tage de rigtige beslutninger hele tiden. Ellers bliver man straffet. Jesper Karlström opdagede ikke, at Krychowiak kom snigende sig ind bag ham. Det er ikke et tilfælde. Du må ikke stikke dit ben ud på den måde, lød det således fra Nonnskog. 

– 2-0 er meget sigende for den anden halvleg, hvor Kristoffer Olsson sætter Marcus Danielsson med en dårlig tilbagelægning. Derefter er det skidt af Danielson, at han ikke gør det bedre. Derefter er det kolossalt op ad bakke. Sverige har for få spillere, der er i topform. Der er for få, der spiller regelmæssigt, når du kigger på truppen. Emil Forsberg og Dejan Kulusevski er de to eneste, der har været i form. Det holder ganske enkelt bare ikke. 

Ifølge Daniel Nonnskog er det meget skuffende, at Sverige ikke har scoret flere mål på det seneste.

– Vi har aldrig før haft så mange spændende offensivsspillere. Men faktum er nu, at vi har haft fire kampe i træk, hvor vi ikke har scoret i den ordinære spilletid. Det er så langt fra godkendt, som man kan komme, lyder det således fra SVT-eksperten.

Nonnskog vil dog ikke kalde Sveriges manglende VM-kvalifikation for en decideret fiasko.

– Jeg vil ikke gå så langt som at kalde det en fiasko. Det, der kan ærgre mig, er at vi ikke fastholdt den position, vi havde i kvalifikationsgruppen, i kampene mod Grækenland og Georgien [Sverige tabte til begge hold, red.]. Det irriterer mig mere end playoff-kampene.

Sverige kom ellers tilbage på sporet, da de kvalificerede sig til VM i Rusland i 2018. Inden da havde svenskerne misset to VM-slutrunder i træk. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Randers FC – OB

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil