Dansk fodbold må tage afsked med en af sine store spillere.
Den tidligere landsholdsspiller og landsholdsanfører Per Røntved er død af kræft. Han blev 74 år gammel.
Det skriver TV3 Sport.
Per Røntved havde en aktie i, at fodboldlandsholdet i begyndelsen af 1980’erne gik fra at være et taberhold til et vinderhold.
Han var med til at gå forrest, når landstræner Sepp Piontek hårdt og bestemt forsøgte at sætte en ny retning for landsholdet. Med sin store seriøsitet gik Røntveds mentalitet hånd i hånd med Pionteks ditto.
Oprindeligt havde Røntved sin plads i angrebet, men han blev senere rykket tilbage på midtbanen og fik kronede dage på posten som libero i det bageste forsvar.
Han bevarede dog en vis målfarlighed, og med sit stærke venstre ben og eminente hovedspil forblev han en faktor, modstandernes forsvar måtte forholde sig til. Over 100 mål blev det til i karrieren.
Per Røntved spillede 75 landskampe for Danmark i perioden 1970-1982. Dengang var det en landsholdsrekord, men den blev senere overtaget af Morten Olsen og tilhører i dag Peter Schmeichel med 129 kampe.
Per Røntved kom ikke med, da Danmark i 1984 skulle deltage i EM-slutrunden i Frankrig. Året markerede i stedet en anden skelsættende begivenhed i Røntveds liv – men en tragisk en af slagsen.
På det tidspunkt spillede han i USA, og under en uskyldig sjippekonkurrence med sin bror pådrog Per Røntved sig i en alder af 35 år en hjerneblødning, som lammede ham i den ene side af kroppen.
Per Røntveds fighterinstinkt nægtede ham at segne hen af den grund. Efter hjerneblødningen påtog han sig flere forskellige job i fodboldverdenen, samtidig med at han rejste rundt i landet og holdt foredrag om sit handicap. I fritiden spillede han golf.
Hans fodboldkarriere begyndte i Brønshøj. Han spillede for den københavnske forstadsklub, da han i 1972 deltog i den olympiske fodboldturnering.
I oktober samme år skiftede han til vesttyske Werder Bremen, og senere blev han kåret til årets fodboldspiller i Danmark.
Han blev i Werder Bremen i syv år, og danskeren blev regnet for en af de bedste udlændinge i ligaen, men hans Bremen-afsked forløb ikke uden dramatik.
I sin selvbiografi “Fodbold på Vrangen”, der udkom i 1979, påstod Røntved, at flere af hans holdkammerater jævnligt anvendte forbudte medikamenter for at kunne klare de ubarmhjertige fysiske krav i professionel fodbold.
Og hans kritik af Danmarks daværende landstræner, Kurt Nielsen, skabte røre under hjemlige himmelstrøg.
Fra efteråret 1979 var Røntved tilbage i dansk fodbold. Han overtog en sportsforretning i Randers og rykkede ind på det lokale 2.-divisionshold – Danmarks dengang næstbedste række.
En kort overgang syntes han ude af billedet i landsholdssammenhæng, men blev igen stamspiller og anfører under Sepp Piontek, som han også kendte fra Werder Bremen.
I en alder af næsten 34 år opsøgte Per Røntved sit sportslige otium i den amerikanske indendørs liga, hvor han i to perioder repræsenterede klubben Wichita Wings. Indimellem spillede han i efteråret 1983 nogle måneder for Hvidovre i den bedste række.
I 2011 blev Per Røntved indlemmet i dansk fodbolds Hall of Fame sammen med Sepp Piontek. På det tidspunkt var kun seks andre enkeltpersoner samt Dynamitholdet og 1992-holdet en del af Hall of Fame.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED