Dansk fodbold må tage afsked med en af sine store spillere.
Den tidligere landsholdsspiller og landsholdsanfører Per Røntved er død af kræft. Han blev 74 år gammel.
Det skriver TV3 Sport.
Per Røntved havde en aktie i, at fodboldlandsholdet i begyndelsen af 1980’erne gik fra at være et taberhold til et vinderhold.
Han var med til at gå forrest, når landstræner Sepp Piontek hårdt og bestemt forsøgte at sætte en ny retning for landsholdet. Med sin store seriøsitet gik Røntveds mentalitet hånd i hånd med Pionteks ditto.
Oprindeligt havde Røntved sin plads i angrebet, men han blev senere rykket tilbage på midtbanen og fik kronede dage på posten som libero i det bageste forsvar.
Han bevarede dog en vis målfarlighed, og med sit stærke venstre ben og eminente hovedspil forblev han en faktor, modstandernes forsvar måtte forholde sig til. Over 100 mål blev det til i karrieren.
Per Røntved spillede 75 landskampe for Danmark i perioden 1970-1982. Dengang var det en landsholdsrekord, men den blev senere overtaget af Morten Olsen og tilhører i dag Peter Schmeichel med 129 kampe.
Per Røntved kom ikke med, da Danmark i 1984 skulle deltage i EM-slutrunden i Frankrig. Året markerede i stedet en anden skelsættende begivenhed i Røntveds liv – men en tragisk en af slagsen.
På det tidspunkt spillede han i USA, og under en uskyldig sjippekonkurrence med sin bror pådrog Per Røntved sig i en alder af 35 år en hjerneblødning, som lammede ham i den ene side af kroppen.
Per Røntveds fighterinstinkt nægtede ham at segne hen af den grund. Efter hjerneblødningen påtog han sig flere forskellige job i fodboldverdenen, samtidig med at han rejste rundt i landet og holdt foredrag om sit handicap. I fritiden spillede han golf.
Hans fodboldkarriere begyndte i Brønshøj. Han spillede for den københavnske forstadsklub, da han i 1972 deltog i den olympiske fodboldturnering.
I oktober samme år skiftede han til vesttyske Werder Bremen, og senere blev han kåret til årets fodboldspiller i Danmark.
Han blev i Werder Bremen i syv år, og danskeren blev regnet for en af de bedste udlændinge i ligaen, men hans Bremen-afsked forløb ikke uden dramatik.
I sin selvbiografi “Fodbold på Vrangen”, der udkom i 1979, påstod Røntved, at flere af hans holdkammerater jævnligt anvendte forbudte medikamenter for at kunne klare de ubarmhjertige fysiske krav i professionel fodbold.
Og hans kritik af Danmarks daværende landstræner, Kurt Nielsen, skabte røre under hjemlige himmelstrøg.
Fra efteråret 1979 var Røntved tilbage i dansk fodbold. Han overtog en sportsforretning i Randers og rykkede ind på det lokale 2.-divisionshold – Danmarks dengang næstbedste række.
En kort overgang syntes han ude af billedet i landsholdssammenhæng, men blev igen stamspiller og anfører under Sepp Piontek, som han også kendte fra Werder Bremen.
I en alder af næsten 34 år opsøgte Per Røntved sit sportslige otium i den amerikanske indendørs liga, hvor han i to perioder repræsenterede klubben Wichita Wings. Indimellem spillede han i efteråret 1983 nogle måneder for Hvidovre i den bedste række.
I 2011 blev Per Røntved indlemmet i dansk fodbolds Hall of Fame sammen med Sepp Piontek. På det tidspunkt var kun seks andre enkeltpersoner samt Dynamitholdet og 1992-holdet en del af Hall of Fame.
/ritzau/

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Roony Bardghji består første lægetjek

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Kongen af straffespark på vej til FC København

Massiv interesse for Horsens-flop

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Påpeger Conrad Harders problem

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FCM jagter Champions League-talenter

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Kreativ transfer-løsning?

På vej mod retur?

Belgier var fristet af FCK og FCM

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

FC Barcelona-stjerner i chok

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby