Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.





Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

FC Midtjylland tangerer klubrekord