Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker