Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.





Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’


Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Andreas Christensen i chokskifte?

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Vender hjem til AaB

Lars Friis får ikke stort job

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

“Har set ham fra OB få karantæne”

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Randers FC – OB

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

FC Midtjylland kan score gode penge

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar