Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.





Rejser til Brøndby med en røvfuld



LIVE

TransferLIVE: Gyökeres afviser helt vilde tilbud


Påpeger Conrad Harders problem

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kreativ transfer-løsning?

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC Barcelona-stjerner i chok

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

På vej mod retur?



– Jeg er stærkere end nogensinde

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Tour de France – 1. etape

Superliga-klub smadrer transferrekord

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’



Dansker færdig i Galatasaray

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Megatransfer på vej?

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM



Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste