Tidligere Superliga-spiller bag kæmpe sensation

Fodbold er svært at kloge sig på, og det beviste Færøerne søndag, da de stik imod alle odds besejrede Tyrkiet i Nations League.



Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.

Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.

14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.

– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.

Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.

Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.

– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.

Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.



Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

“Har set ham fra OB få karantæne”

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Randers FC – OB

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Lars Friis får ikke stort job

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Thomas Frank siger undskyld

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

– Det havde været en større katastrofe

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Sønderjyske slår FCM i sent drama

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv