Fodbold er nogle gange forudsigeligt, mens det andre gange beriger med øjeblikke til historiebøgerne.
Et af de øjeblikke skabte det færøske landshold søndag aften i Nations League. Den lille ø med en placering som nummer 125 på FIFA's verdensrangliste besejrede listens nummer 42, Tyrkiet, med 2-1.
14, inklusiv indskiftere, hårdt arbejdende færinger blev hjemme i Torshavn således det første landshold til at slå Tyrkiet i deres Nations League-gruppe, som også tæller Luxembourg og Litauen.
– Det var så stort. Alle var helt oppe og køre. Man fik helt kuldegysninger, fordi folk var så glade og stolte. At vi med så få indbyggere kan slå en så stor nation som Tyrkiet med omkring 80 millioner indbyggere, det burde næsten ikke kunne lade sige gøre, siger den tidligere Vejle-spiller Viljormur Davidsen til Tipsbladet.
– Selvfølgelig er det en sensation. Man kunne mærke med det samme, at det her er kæmpe stort. Nu blev jeg også interviewet af nogle tyrkiske journalister bagefter, og de var virkelig også imponeret over vores præstation. Det var fortjent, at vi vandt kampen. Vi stod ikke bare og parerede, for så at score på et heldigt hjørne. Vi var med hele vejen, og det giver os tro på, at vi godt kan være med, når vi kæmper for hinanden.
Omkring ti grader, halv dårligt vejr og en masse vind havde på forhånd slået tyrkerne en smule ud af kurs. Efter 51 minutter kuldsejlede gæsterne endnu mere, da Viljormur Davidsen sparkede Færøerne i front.
Kort tid efter fordoblede Færøerne føringen, inden Tyrkiet rent kosmetisk fik ændret på lystavlen til sidst. Mens færingerne rakte armene i vejret, så ventede en stor skideballe i Tyrkiet.
– Nogle af spillerne ville ikke en gang give hånd. De vidste godt, at det var en kæmpe fiasko for dem. Nogle havde klassen til at sige tillykke, og så gik de ud, men man kunne godt se på dem, at de virkelig var hårdt ramt af det her. De havde slet ikke set det komme. Det gør det kun endnu større, at vi var så meget inde i deres hoveder. Det er vi stolte af, siger venstre backen til Tipsbladet.
Med sejren slutter Færøerne på tredjepladsen i Nations Leagues række C. Tyrkiet rykker med 13 point op i række B. I januar skiftede Viljormur Davidsen efter mange år i Vejle til Helsingborgs IF.
LIVE
LIVE: Giver skadesupdate i FCK
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Liverpool – Fulham
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER