TV 2 bakker op: Festen må aflyses

TV 2, der har rettighederne til at vise Danmarks landskampe, bakker op om, at mandagens storskræmsarrangement i Fælledparken er blevet aflyst.



Der bliver ikke noget storskærmsarrangement i Fælledparken til Danmarks opgør mod Østrig mandag aften, som der ellers har været til landsholdets første tre kampe i Nations League.

Fredag blev der kastet med ølkrus og sågar øldåser i så voldsomt et omfang, at DBU ikke ser anden udvej end at aflyse festen og droppe mandagens arrangement i Fælledparken. Det er ikke sikkerhedsmæssigt forsvarligt at vise kampen på storskærm, lyder det fra unionen.

Den beslutning møder fuld opbakning fra rettighedshaveren TV 2, der har dækket festlighederne i Fælledparken massivt i forbindelse med de seneste tre landskampe.

–  Det er superfedt med den kæmpe opbakning, vi har til Nations League-kampene, både hjemme i stuerne og i fanzonen, men det er rigtig dumt, at der er nogen, der ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt, og at det går ud over de fans, der bare kommer for at hygge sig og se fodbold.

– Det har nu fået den kedelige konsekvens, at storskærmsvisningen af kampen mandag må aflyses, og det er rigtig ærgerligt, men vi bakker selvfølgelig 100 procent op om DBU’s beslutning, siger Kristian Hyldgaard, der er kanalchef på TV 2 Sport, til TV 2.

TV-stationen oplyser, at der fortsat vil være fanzone i Fælledparken før kampen. Den lukker klokken 19.45, og derefter må de fodboldfans, der ikke har billet til Danmarks kamp mod Østrig, traske hjemad. Slukørede, men om ikke andet tørskoede.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afviste Premier League-klubber

FC København-farvel rykker nærmere

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Tyskland – Paraguay

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026