Nicklas Bendtner toner frem på skærmen i forbindelse med Danmarks kommende landskampe mod Schweiz og Færøerne.
Fredag formiddag oplyser TV 2 i en pressemeddelelse, at den tidligere danske landsholdsspiller skal agere ekspert ved de kommende kampe, der for Danmarks vedkommende fungerer som testkampe frem mod EM-slutrunden.
Nicklas Bendtner får selskab af David Nielsen og Mads Junker i studiet hos Camillia Martin, hvor Bendtner afløser Kenneth Perez, der er stoppet som ekspert på TV 2.
– Nicklas Bendtner ved, hvad det vil sige at trække i rødt og hvidt og spille for Danmark. Udover hans store erfaring fra landsholdet, har han desuden bevist i podcasten 'Stolpe ind', at han er en god formidler med lovende fodboldanalytiske evner.
– Derfor har vi lavet aftale med Nicklas om, at han bliver en del af et spændende trekløver med David Nielsen og Mads Junker i de kommende to landskampe. Vi tror på, det bliver både fodboldfagligt interessant, med skarpe holdninger, analyse og god underholdende dynamik i studiet, siger Kristian Hyldgaard, der er indholdschef på TV 2 Sport.
Den tidligere topangriber, der som aktiv noterede sig for 81 A-landskampe, ser frem til tjansen som fodboldekspert på TV.
– Jeg er glad for aftalen med TV 2 i de to opgør, hvor kampen om pladserne i EM-truppen for alvor spidser til. Det bliver spændende at se, hvor mange ting og hvilke spillere, som landstræner Kasper Hjulmand vil prøve af. Jeg glæder mig til at kunne bidrage med mit perspektiv og bruge min erfaring og indsigt i godt samspil med David Nielsen, Mads Junker og Camilla Martin, siger Nicklas Bendtner.
Aftalen med Nicklas Bendtner gælder i første omgang kun for de kommende to landskampe, og det er dermed ikke aftalt, at den tidligere landsholdsspiller også bliver en del af TV 2's dækning under EM.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW