Inden for det seneste års tid har flere U21-landsholdsspillere spillet sig ind i varmen på Kasper Hjulmands landshold, og både Mohamed Daramy og Jesper Lindstrøm startede fredag aften inde mod Færøerne.
Med et år til VM er spørgsmålet om nogle andre danske talenter kan nå at spille sig ind i varmen.
På tipsbladet.dk har vi tidligere fremhævet 18-årige Maurits Kjærgaard som en, der med et godt år potentielt kan drømme om en plads i VM-truppen. Selv holder U21-landsholdsprofilen dog forventningerne godt nede.
– Det er ikke noget, jeg har tænkt over på nogen som helst måde, men det ville selvfølgelig være det største nogensinde, men fokus er på U21 og spille kampen mod Tyrkiet og gøre det så godt som muligt på klubplan, siger Maurits Kjærgaard til tipsbladet.dk.
Selvom den unge midtbanemand måske ikke er det mest kendte navn i Danmark, har Maurits Kjærgaard i flere år været udset som et af Danmarks største talenter.
Han blev solgt for knap 20 millioner fra Lyngby Boldklub til RB Salzburg i 2018, og sidste år var han eksempelvis på The Guardians såkaldte “Next Generation”-liste, hvor den engelske avis peger på 60 internationale talenter. Der har altså længe været store forventninger til det danske talent.
– Det har ikke påvirket mig på nogen måde. Jeg har set mange af de her ting, men jeg har hørt det, og så har jeg ikke rigtig tænkt mere over det. Jeg har ikke tænkt, “Nu skal jeg ind og spille fuldstændig hjernedødt”. Jeg tager det bare, som det kommer. Selvfølgelig får jeg lidt ros engang i mellem og også noget ris. Det er lidt forskelligt, men det påvirker mig ikke på en dårlig måde, at jeg får den slags ros. Jeg prøver at gøre mit bedste hver gang, ligegyldigt hvilken kamp det er, siger han.
I den indeværende sæson flirter Maurits Kjærgaard dog med det store gennembrud. Han får mere spilletid på førsteholdet i RB Salzburg, omend han også spiller på andetholdet, og han fik lige inden landskampspausen sine første minutter i Champions League.
– Det er en spændende klub med en masse unge spillere, der ligesom gerne vil slå igennem. Det er ikke et ældre hold, og jeg er samme alder som nogle andre spillere. Der er en fed gruppe med lidt ældre og lidt yngre spillere.
– Jeg er på holdet, så jeg er en af dem, de kan overveje på holdet. Jeg gør mit bedste, og så må vi se, hvad træneren synes. Jeg kan ikke sige, hvad der kommer til at ske. Selvfølgelig håber jeg på spilletid, men det skal man spørge træneren om, siger Salzburg-talentet.
Samtidig er han blevet fast mand på U21-landsholdet, som han skal spille for mod Tyrkiet på tirsdag – noget lidt andet end Champions League.
– Det er selvfølgelig noget andet, det kan man ikke løbe fra. Der er jo forskel på spændingen og stemningen. Men en kamp er en kamp, og en U21-landsholdskamp er kraftedeme også vigtig. Jeg går ind til det med det samme mindset. Det er ikke fordi, jeg går fra Champions League og så skal forandre mit spil og lave nogle underlige ting før kampen, siger Maurits Kjærgaard, der dog er vild med landskampspauserne:
– Det er super fedt. Jeg elsker at være på landsholdet. At komme lidt væk fra klubben og komme hjem til drengene. Når vi alle sammen kommer fra forskellige steder og spiller bold sammen, det er fantastisk.
Maurits Kjærgaard har spillet syv kampe for RB Salzburg i den indeværende sæson. Han har optrådt fire gange for U21-landsholdet.

Uret tikker: FCK søger om dispensation

Jagthunde lugter CL-billetter efter pokaltriumf

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Crystal Palace vinder FA Cuppen

AaB – Silkeborg

Sønderjyske – Lyngby

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Vilde Jens Stage runder milepæl

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

Daniel Agger rejser til England

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

Jess Thorup færdig?

AGF-krisen fortsætter

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’