Inden for det seneste års tid har flere U21-landsholdsspillere spillet sig ind i varmen på Kasper Hjulmands landshold, og både Mohamed Daramy og Jesper Lindstrøm startede fredag aften inde mod Færøerne.
Med et år til VM er spørgsmålet om nogle andre danske talenter kan nå at spille sig ind i varmen.
På tipsbladet.dk har vi tidligere fremhævet 18-årige Maurits Kjærgaard som en, der med et godt år potentielt kan drømme om en plads i VM-truppen. Selv holder U21-landsholdsprofilen dog forventningerne godt nede.
– Det er ikke noget, jeg har tænkt over på nogen som helst måde, men det ville selvfølgelig være det største nogensinde, men fokus er på U21 og spille kampen mod Tyrkiet og gøre det så godt som muligt på klubplan, siger Maurits Kjærgaard til tipsbladet.dk.
Selvom den unge midtbanemand måske ikke er det mest kendte navn i Danmark, har Maurits Kjærgaard i flere år været udset som et af Danmarks største talenter.
Han blev solgt for knap 20 millioner fra Lyngby Boldklub til RB Salzburg i 2018, og sidste år var han eksempelvis på The Guardians såkaldte “Next Generation”-liste, hvor den engelske avis peger på 60 internationale talenter. Der har altså længe været store forventninger til det danske talent.
– Det har ikke påvirket mig på nogen måde. Jeg har set mange af de her ting, men jeg har hørt det, og så har jeg ikke rigtig tænkt mere over det. Jeg har ikke tænkt, “Nu skal jeg ind og spille fuldstændig hjernedødt”. Jeg tager det bare, som det kommer. Selvfølgelig får jeg lidt ros engang i mellem og også noget ris. Det er lidt forskelligt, men det påvirker mig ikke på en dårlig måde, at jeg får den slags ros. Jeg prøver at gøre mit bedste hver gang, ligegyldigt hvilken kamp det er, siger han.
I den indeværende sæson flirter Maurits Kjærgaard dog med det store gennembrud. Han får mere spilletid på førsteholdet i RB Salzburg, omend han også spiller på andetholdet, og han fik lige inden landskampspausen sine første minutter i Champions League.
– Det er en spændende klub med en masse unge spillere, der ligesom gerne vil slå igennem. Det er ikke et ældre hold, og jeg er samme alder som nogle andre spillere. Der er en fed gruppe med lidt ældre og lidt yngre spillere.
– Jeg er på holdet, så jeg er en af dem, de kan overveje på holdet. Jeg gør mit bedste, og så må vi se, hvad træneren synes. Jeg kan ikke sige, hvad der kommer til at ske. Selvfølgelig håber jeg på spilletid, men det skal man spørge træneren om, siger Salzburg-talentet.
Samtidig er han blevet fast mand på U21-landsholdet, som han skal spille for mod Tyrkiet på tirsdag – noget lidt andet end Champions League.
– Det er selvfølgelig noget andet, det kan man ikke løbe fra. Der er jo forskel på spændingen og stemningen. Men en kamp er en kamp, og en U21-landsholdskamp er kraftedeme også vigtig. Jeg går ind til det med det samme mindset. Det er ikke fordi, jeg går fra Champions League og så skal forandre mit spil og lave nogle underlige ting før kampen, siger Maurits Kjærgaard, der dog er vild med landskampspauserne:
– Det er super fedt. Jeg elsker at være på landsholdet. At komme lidt væk fra klubben og komme hjem til drengene. Når vi alle sammen kommer fra forskellige steder og spiller bold sammen, det er fantastisk.
Maurits Kjærgaard har spillet syv kampe for RB Salzburg i den indeværende sæson. Han har optrådt fire gange for U21-landsholdet.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
