Det danske U21-landshold i fodbold kan tirsdag aften tage et stort skridt mod næste års EM-slutrunde i Slovakiet, men danskerne kan også havne i en problematisk situation før kvalifikationens sidste spillerunde.
Modstanderen i Danmarks næstsidste kvalifikationskamp er Tjekkiet, og efter at have kvajet sig med 2-4-nederlaget til Island i fredags kan U21-landsholdet næppe tåle endnu et nederlag.
For selv om Danmark aktuelt fører sin EM-kvalifikationsgruppe, er den så tæt, at fire hold stadig kan vinde den. Det er ikke tilfældet i nogen af de andre kvalifikationsgrupper.
U21-landstræner Steffen Højer mærker et øget pres på sig selv og sine spillere, men han finder ro i, at Danmarks trods alt selv kan sikre en EM-billet ved at vinde over Tjekkiet tirsdag og Island i oktober. Begge er hjemmekampe i Vejle.
– Vi var i en meget fin situation, inden vi mødte Island i fredags, og nu er vi så havnet i en situation, hvor der er et meget stort pres på os.
– Vi kan stadigvæk selv afgøre skæbnen med to sejre i de to sidste kampe, og det er det allervigtigste. Det pres, vi er under nu, skal spillerne lære af, for de skal bruge det, når de forhåbentlig en dag kommer op på A-landsholdet, siger Steffen Højer.
I toppen af gruppen har Danmark og Wales 11 point for seks kampe, mens Island og Tjekkiet har henholdsvis 8 og 9 point, men spillet en kamp færre. I tilfælde af pointlighed er indbyrdes resultater afgørende.
Ifølge Steffen Højer har Danmark, Wales, Island og Tjekkiet også spillemæssigt været meget jævnbyrdige.
Gruppevinderen kvalificerer sig direkte til EM. En andenplads kan give en EM-billet, men mere sandsynligt blot adgang til playoffkampe. Kvalifikationsgruppens øvrige hold går glip af EM.
Selv om Danmark jagter en sejr over Tjekkiet, er uafgjort ingen katastrofe. Heller ikke selv om Danmark potentielt spiller gruppeskæbnen ud af egne hænder.
– Der er mange indbyrdes kampe tilbage i gruppen, så det er umuligt at svare på, om mindre end seks point er nok til at vinde den. Derfor kigger vi kun på, hvordan vi kan slå Tjekkiet, for det skal vi forsøge på, med alt vi har.
– Men det er selvfølgelig yderst kostbart, hvis vi taber til tjekkerne, så hvis stillingen er lige inden de sidste ti minutter, så skal vi også have den vurdering med i ligningen, inden vi beslutter, hvor meget vi satser. Men udgangspunktet er, at vi skal vinde kampen, siger Steffen Højer.
Da holdene i oktober sidste år mødtes i Tjekkiet, var Danmark i overtal i over 50 minutter, men måtte nøjes med 0-0, fordi danskerne ikke evnede at bringe tjekkernes solide forsvar i ubalance.
Hvis det tirsdag skal blive til en dansk sejr, skal danskerne undgå at lave samme mængde fejl, som det var tilfældet i fredags ude mod Island.
Og så skal Oliver Sørensen, Mathias Kvistgaarden og de øvrige danske spillere være klar på, at der nu venter en fysisk endnu stærkere modstander, som til gengæld spiller mere primitivt.
– Tjekkiet kan godt minde lidt om Island, men tjekkerne er endnu stærkere, så vi har virkelig fået en advarsel i fredags.
– Jeg forventer, at tjekkerne fysisk virkelig går til den og prøver at sætte os under pres med flere lange bolde og en masse bolde ind i feltet. Den fysik skal vi kunne stå imod, for så har vi gode forudsætninger for at vinde.
– Selv om vi havde svært ved at nedbryde dem sidst, er vi bedre i det åbne spil end dem, siger Steffen Højer.
U21-landskampen i Vejle begynder tirsdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: På vej mod chokskifte?
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Danskerklub fyrer træneren
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr