U21-landstræner mærker stort pres før nøglekamp

Steffen Højer sender Danmark på banen for at slå Tjekkiet, men medgiver, at uafgjort kan bruges i tæt gruppe.



Det danske U21-landshold i fodbold kan tirsdag aften tage et stort skridt mod næste års EM-slutrunde i Slovakiet, men danskerne kan også havne i en problematisk situation før kvalifikationens sidste spillerunde.

Modstanderen i Danmarks næstsidste kvalifikationskamp er Tjekkiet, og efter at have kvajet sig med 2-4-nederlaget til Island i fredags kan U21-landsholdet næppe tåle endnu et nederlag.

For selv om Danmark aktuelt fører sin EM-kvalifikationsgruppe, er den så tæt, at fire hold stadig kan vinde den. Det er ikke tilfældet i nogen af de andre kvalifikationsgrupper.

U21-landstræner Steffen Højer mærker et øget pres på sig selv og sine spillere, men han finder ro i, at Danmarks trods alt selv kan sikre en EM-billet ved at vinde over Tjekkiet tirsdag og Island i oktober. Begge er hjemmekampe i Vejle.

– Vi var i en meget fin situation, inden vi mødte Island i fredags, og nu er vi så havnet i en situation, hvor der er et meget stort pres på os.

– Vi kan stadigvæk selv afgøre skæbnen med to sejre i de to sidste kampe, og det er det allervigtigste. Det pres, vi er under nu, skal spillerne lære af, for de skal bruge det, når de forhåbentlig en dag kommer op på A-landsholdet, siger Steffen Højer.

I toppen af gruppen har Danmark og Wales 11 point for seks kampe, mens Island og Tjekkiet har henholdsvis 8 og 9 point, men spillet en kamp færre. I tilfælde af pointlighed er indbyrdes resultater afgørende.

Ifølge Steffen Højer har Danmark, Wales, Island og Tjekkiet også spillemæssigt været meget jævnbyrdige.

Gruppevinderen kvalificerer sig direkte til EM. En andenplads kan give en EM-billet, men mere sandsynligt blot adgang til playoffkampe. Kvalifikationsgruppens øvrige hold går glip af EM.

Selv om Danmark jagter en sejr over Tjekkiet, er uafgjort ingen katastrofe. Heller ikke selv om Danmark potentielt spiller gruppeskæbnen ud af egne hænder.

– Der er mange indbyrdes kampe tilbage i gruppen, så det er umuligt at svare på, om mindre end seks point er nok til at vinde den. Derfor kigger vi kun på, hvordan vi kan slå Tjekkiet, for det skal vi forsøge på, med alt vi har.

– Men det er selvfølgelig yderst kostbart, hvis vi taber til tjekkerne, så hvis stillingen er lige inden de sidste ti minutter, så skal vi også have den vurdering med i ligningen, inden vi beslutter, hvor meget vi satser. Men udgangspunktet er, at vi skal vinde kampen, siger Steffen Højer.

Da holdene i oktober sidste år mødtes i Tjekkiet, var Danmark i overtal i over 50 minutter, men måtte nøjes med 0-0, fordi danskerne ikke evnede at bringe tjekkernes solide forsvar i ubalance.

Hvis det tirsdag skal blive til en dansk sejr, skal danskerne undgå at lave samme mængde fejl, som det var tilfældet i fredags ude mod Island.

Og så skal Oliver Sørensen, Mathias Kvistgaarden og de øvrige danske spillere være klar på, at der nu venter en fysisk endnu stærkere modstander, som til gengæld spiller mere primitivt.

– Tjekkiet kan godt minde lidt om Island, men tjekkerne er endnu stærkere, så vi har virkelig fået en advarsel i fredags.

– Jeg forventer, at tjekkerne fysisk virkelig går til den og prøver at sætte os under pres med flere lange bolde og en masse bolde ind i feltet. Den fysik skal vi kunne stå imod, for så har vi gode forudsætninger for at vinde.

– Selv om vi havde svært ved at nedbryde dem sidst, er vi bedre i det åbne spil end dem, siger Steffen Højer.

U21-landskampen i Vejle begynder tirsdag klokken 18.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Flere Superliga-kamp rykkes

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ecuador – Curacao

Skotland – Marokko