Den danske U21-landstræner Albert Capellas satte mandag navn på de 23 spillere, der skal med til U21-slutrundens indledende gruppespil, der spilles i slutningen af marts, og der var flere interessante navne, han ikke nævnte.
Mikkel Damsgaard, Jonas Wind og Andreas Skov Olsen – reelt hele den danske offensiv – er med A-landsholdet, og så var der et par markante fravalg længere tilbage på banen, hvor midtbanespiller Mads Emil Madsen – der er fast mand i østrigske LASK – ikke kom med, mens Jacob “Lungi” Sørensen – der spiller venstre back for Championship-topholdet Norwich og har fået masser af minutter i denne sæson – ej heller skal med.
Om de to sidstnævnte siger Albert Capellas:
– Sagen er den, at jeg normalt ikke taler om dem, der ikke er med. Der er mange, der kunne have været med, og de fortjener jo sådan set at være det, men jeg kan kun udtage 23. Jeg gør det, der er bedst for holdet, og det handler om, hvordan de spiller, hvilken position, og hvor mange minutter de har fået. Og så hvordan vi kan bruge dem. Det har været svært for mig, men de andre fortjener jo også at komme med. Det er vores job og lod at vælge 23, og så vælger man desværre nogle fra, siger Albert Capellas til tipsbladet.dk.
Om de førstnævnte er den spanske U21-landstræner omvendt positiv.
– Jeg er glad for, at de er på A-landsholdet. Det er et stort kompliment til dem, og de fortjener det. En fantastisk chance. U21 er jo også kun et skridt på vejen, og det glæder mig, at Hjulmand kigger på vores hold efter løsninger for at gøre sit eget stærkere.
– Som træner er jeg en, der altid vil det bedste for spillerne, og så stoler de også mere på os. At de er med A-landsholdet, giver mulighed for de næste. Nu er der nye spillere, der kommer ind på holdet og får chancen, siger Albert Capellas.
Spanieren har fortsat Jacob Bruun Larsen i truppen, og han ventes at blive fast mand i de tre kampe, og så har han udtaget et par spændende offensive spillere i form af Wahid Faghir og Nikolai Baden Frederiksen, også kendt som “Futte”, der er udlejet til WSG Wattens.
– Vi skal bruge målscorere. Andreas Skov scorede mål for vores hold, og han er nu med A-landsholdet. Faghir spiller alle kampe, og det er en spiller, der gør det godt i en ung alder og får masser af erfaring i Superligaen. Han har en stor fremtid. Vi ville gerne give ham muligheden, siger Albert Capellas.
Det er en atypisk slutrunde, der i stedet for at blive spillet til sommer allerede afvikles i løbet af marts, men selv om optakten er anderledes, og selv om Albert Capellas er uden flere store profiler, er han fuld af fortrøsning forud for turneringen.
– Jeg er meget begejstret. Det bliver stort – ikke mindst for spillerne. Vores opgave er at hjælpe dem, så de kan præstere. Vi kommer med et ungt hold, hvor 10 spillere faktisk kunne være med på et andet U-landshold. Det er et stort kompliment og bevis på, at vi har et godt niveau på holdet, siger han.
Danmark indleder den 25. marts U21-EM med et opgør mod Frankrig, inden der tre dage senere venter en kamp mod Island. Man slutter af den 31. marts med et opgør mod Rusland. De to bedste lande fra gruppespillet går videre til kvartfinalen og den resterende del af turneringen, der afvikles i juni.
LIVE
LIVE: Hvad så, Riemer? Han bliver ikke klar
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Vender han retur? Lasse Schöne åben
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
FC København-krisen fortsætter
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
FC Nordsjælland vinder i egen hule
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Barcelona tager smal sejr
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
