U21-EM nærmer sig: Det kan være på spil

U21-landsholdets Victor Jensen er bevidst om, at der er mange øjne rettet mod den kommende U21-slutrunde.



Den første del af U21-EM venter lige om hjørnet, hvor Danmark er i gruppe med Frankrig, Island og Rusland, hvor den første kamp er mod franskmændene 25. marts. Traditionelt er det en turnering, som givetvis alle klubber med respekt for sig selv følger med i.

Det er også noget, som U21-holdets Victor Jensen, der er lejet af FC Nordsjælland fra Ajax i denne sæson, er opmærksom på. 

– Der er mange øjne til sådan en U21-slutrunde. Især nu hvor folk ikke kan komme på stadion, så tror jeg, at der er mange, der følger med hjemmefra, siger han i et interview på U21-landsholdets Facebook-side og fortsætter:

–  Så jeg tror, at der er meget omtale om den turnering, og jeg tror, at helt bestemt, at hvis man præsterer godt, så tror jeg hurtigt, at man kan komme ud og få en masse interesse forskellige steder fra, så det er klart, at det er et stort udstillingsvindue. At gøre det godt i sådan en stor turnering er kun med til at vise sig selv mere frem, tror jeg, lyder det fra Victor Jensen.

Danmark er desuden et af de få hold, som gik igennem kvalifikationen uden at tabe, og mulighederne for at stå med guldmedaljer om halsen til sidst er da til stede, fastslår midtbanespilleren.

– Det kan vi jo godt. Alt er muligt. Vi er med af en grund, kan man sige. Vi har vist godt spil, og det er klart at gå efter finalen og pokalen allerede nu, det kan vi godt håbe og drømme om, men først og fremmest er der tre kampe i gruppen, som er utroligt vigtige – og så er det lidt et sjovt koncept med, at man først spiller de sidste kampe i juni, hvis man går videre, siger den udlejede Ajax-spiller.

Hele interviewet kan ses nederst i artiklen.

Foruden Victor Jensen er en spiller som Vejles 17-årige angriber Wahid Faghir også udtaget. Læs mere om den unge spillers udtagelse her.





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer