Den første del af U21-EM venter lige om hjørnet, hvor Danmark er i gruppe med Frankrig, Island og Rusland, hvor den første kamp er mod franskmændene 25. marts. Traditionelt er det en turnering, som givetvis alle klubber med respekt for sig selv følger med i.
Det er også noget, som U21-holdets Victor Jensen, der er lejet af FC Nordsjælland fra Ajax i denne sæson, er opmærksom på.
– Der er mange øjne til sådan en U21-slutrunde. Især nu hvor folk ikke kan komme på stadion, så tror jeg, at der er mange, der følger med hjemmefra, siger han i et interview på U21-landsholdets Facebook-side og fortsætter:
– Så jeg tror, at der er meget omtale om den turnering, og jeg tror, at helt bestemt, at hvis man præsterer godt, så tror jeg hurtigt, at man kan komme ud og få en masse interesse forskellige steder fra, så det er klart, at det er et stort udstillingsvindue. At gøre det godt i sådan en stor turnering er kun med til at vise sig selv mere frem, tror jeg, lyder det fra Victor Jensen.
Danmark er desuden et af de få hold, som gik igennem kvalifikationen uden at tabe, og mulighederne for at stå med guldmedaljer om halsen til sidst er da til stede, fastslår midtbanespilleren.
– Det kan vi jo godt. Alt er muligt. Vi er med af en grund, kan man sige. Vi har vist godt spil, og det er klart at gå efter finalen og pokalen allerede nu, det kan vi godt håbe og drømme om, men først og fremmest er der tre kampe i gruppen, som er utroligt vigtige – og så er det lidt et sjovt koncept med, at man først spiller de sidste kampe i juni, hvis man går videre, siger den udlejede Ajax-spiller.
Hele interviewet kan ses nederst i artiklen.
Foruden Victor Jensen er en spiller som Vejles 17-årige angriber Wahid Faghir også udtaget. Læs mere om den unge spillers udtagelse her.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
