Danmark får første sejr i 2024 efter trist omgang

Pierre-Emile Højbjerg og Mohamed Daramy scorede, da Danmark slog Færøerne 2-0. Daramy blev båret skadet ud.



Det danske herrelandshold i fodbold har hentet sin første sejr i 2024.

Tirsdag aften levede danskerne op til forventningerne og slog Færøerne med 2-0 i en testkamp og bevarer fodboldhåneretten i Rigsfællesskabet.

Pierre-Emile Højbjerg udnyttede en færøsk foræring tidligt i første halvleg, mens indskiftede Mohamed Daramy øgede føringen i begyndelsen af anden halvleg. Senere måtte en knæskadet Daramy bæres ud af Brøndby Stadion.

Hele otte spillere var nye i startopstillingen på det afbudsramte danske hold, hvis man sammenligner med de startende i lørdagens noget vanskeligere testkamp mod Schweiz.

Niveauforskellen på Danmark og Færøerne var dog så stor, at den massive udskiftning ikke kunne rokke ved det forventede kampbillede med Danmark som konsekvent spilstyrende hold.

Indledningen på kampen gav lovning på mere underholdning, end de 17.332 tilskuere kunne se tilbage på efter slutfløjt.

Allerede efter to minutter havde Kasper Dolberg et nærgående forsøg, og en håndfuld minutter senere lå bolden i nettet for første gang.

Færingerne forærede Anders Dreyer bolden, og med en førstegangsaflevering fandt han Pierre-Emile Højbjerg inde foran mål. Den vikarierende anfører kunne nemt omsætte den store chance med en kraftfuld afslutning.

Højbjerg havde også første halvlegs bedste bud på en 2-0-scoring, men den normale Fredericia-målmand Mathias Lamhauge afviste forsøget med en god redning midt i første halvleg.

Herefter fulgte Færøernes bedste periode, og de undertippede gæster var tæt på at udligne. Frederik Rønnow og Elias Jelert snakkede forbi hinanden, men Victor Nelsson kom den klodsede duo til undsætning med en redning på stregen.

Christian Eriksen og Mohamed Daramy blev bragt ind til anden halvlegs start for at sætte fut i offensiven, og det lykkedes de hurtigt med. Duoen stod således bag 2-0-målet syv minutter efter pausen, det faldt blot minuttet efter en annulleret Dreyer-scoring.

Eriksen tog et perfekt dybdeløb, og med et præcist indlæg fandt han Daramy ved bageste stolpe. Kantspilleren kastede sig frem og scorede sit første landskampsmål. Han måtte dog vente to minutter på at juble, da der i første omgang var vinket offside.

Kort efter burde den indskiftede debutant Gustav Isaksen have øget føringen, men han formåede ikke at omsætte endnu et perfekt Eriksen-indlæg.

Midt i anden halvleg indfandt kampens mest ærgerlige hændelse set med danske briller.

Mohamed Daramy kolliderede med stolpen og blødte fra knæet. Efter lidt behandling blev han fragtet ned i omklædningsrummet på en båre, men havde trods en smertefuld mine overskud til at gengælde publikums klapsalver.

Matt O'Riley noterede sig også for en stor brændt chance, mens Frederik Rønnow tog sig af Færøernes bedste bud på en reducering i den anden ende.

Som ofte før i afgjorte testkampe ebbede intensiteten på både banen og lægterne ud i slutfasen. De danske spillere skulle ikke risikere at pådrage sig yderligere skader under tre måneder før EM, mens færingerne slap med et hæderligt nederlag.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vil du være multimillionær?’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Stor profil glad for Brøndby

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sendt hjem fra FC København-træning

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Det er en gave for Danmark’

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Højbjerg overvejer stor beslutning

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Spår: Her ender Mohamed Salah

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår