DBU (Tipsbladet): 0 minutter er det blevet til i Leicester for Jannik Vestergaard siden februar, men den danske forsvarsspiller er alligevel at finde i den danske landsholdstrup til testkampene mod Nordirland og Litauen.
Og hvorfor er han så det?
Jo, Brian Riemer lægger ikke skjul på, at han har gjort en undtagelse for at få den 32-årige forsvarsspiller med i landsholdstruppen.
– Jeg har sagt fra start af, at jeg vil have formstærke spillere – men der er altid undtagelser. Der er ikke noget, der er sort og hvidt. Formstærke spillere er blandt andet det, du ser med Anders Dreyer, Gustav Isaksen, Victor Froholdt og så videre.
– Så er der det de exceptionelle tilfælde, siger Brian Riemer til Tipsbladet og den fremmødte presse mandag og tilføjer:
– Jeg har 20 markspillere med. To af dem er ikke i den kategori, der hedder formstærke. Det er Christian Eriksen, der har spillet okay, men ikke fast. Han kan komme højere op. Og så er der Vestergaard, som slet ikke har spillet.
– Under normale omstændigheder ville han ikke blive udtaget til landsholdet. Det ligger fast. Nu er vi i en situation, hvor ikke vælter os i midtstoppere på internationalt niveau. Samtidig ser jeg den her forberedelse frem mod september.
– Jeg satser på, at vores gode ven Jannik enten finder sig et sted, hvor han spiller fast, eller begynder at spille fast i sin klub, så han er en faktor, når vi skal spille kvalifikationen. Derfor investerer jeg i ham denne gang.
‘Det er meget frustrerende’
En af de forsvarsspillere, som Danmark har i international topklasse, er Andreas Christensen fra FC Barcelona, men han har døjet med skader stort set hele sæsonen. Han er ikke med i truppen, og det glæder selvsagt ikke landstræneren.
– Jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at han ikke kommer, men jeg forstår problematikken. Hvis jeg skal stå nu og vælge, om jeg vil have “AC” med til denne samling med en vis risiko eller gå sikkert til værks og have ham med til VM-kvalifikationen i september, så ved jeg godt, hvad jeg vælger 100 ud af 100 gange, siger Brian Riemer og tilføjer, at “AC” er i gang med at bygge kroppen op igen.
Du har ikke kunnet udtage ham endnu. Hvor frustrerende er det, at du har skullet forholde dig til det hver gang indtil videre?
– Det er meget frustrerende. Jeg synes jo, at i vore sidste samling havde vi et midterforsvar, der gjorde det fremragende, så det er positivt. Men jeg har sagt min mening om “AC”, og i topform er han en af verdens bedste forsvarsspillere.
– Det er et stykke tid siden, at vi har set det. På et hold som Barcelona finder du ikke nogle meget bedre end ham. For mig er han helt perfekt – i hvert fald til det, jeg gerne vil. Det er ærgerligt, at jeg har skullet stå så mange gange og undvære ham. Men det er en præmis i fodbold for alle hold. Der er skader, slår landstræneren fast.
Danmark møder Nordirland i Parken den 7. juni. Den 10. juni venter et opgør i Odense mod Litauen.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
LIVE
LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Rasmus Højlund har ikke set det før
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Kæmpe stjerne besøger København
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Pinligt! Danmark brænder på stribe
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED