Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!

Danmark har ikke skabt så mange expected goals mod et tophold, som de gjorde mod Portugal, i al den tid, Opta har ført statistik.



Gustav Isaksen var blændende, Jesper Lindstrøm var i hopla, og Rasmus Højlund kom på tavlen for anden kamp i træk. 

Ja, det kørte for den danske offensiv mod Portugal torsdag aften, og faktisk er den aldrig set farligere mod et tophold. 

I hvert fald ikke i de mange år, hvor analysefirmaet Opta har analyseret fodboldkampe. Det viser tal, som Opta har indsamlet for Tipsbladet.

Danmark skabte således imponerende 3.0 i expected goals, selvom det blot blev til en enkelt scoring.

Det har Danmark ikke gjort, siden EM-kvalifikationskampen mod San Marino på hjemmebane, hvor Kasper Hjulmands mandskab skabte 3.2 expected goals. 

Foruden kampene mod Portugal og San Marino skal vi tilbage til kampe som mod Moldova og Israel i VM-kvalifikationskampe 2021 og EM-kvalifikationskampe mod Gibraltar og Georgien i 2019 for at finde opgør, hvor Danmark skabte mere end 3.0 expected goals. 

Artiklen fortsætter efter tabellen…

San Marino, Gibraltar og Georgien har alle det til fælles, at de langt fra tilhører toppen af landsholdsfodbold. I modsætning til Portugal.

Og derfor er Optas konklusion da også klar: 

– Vi tracker det for alle Danmarks kampe, og det er første gang, hvor de har haft sådan en offensiv eksplosion i forhold til expected goals mod et elitehold. 

Ingen har givet Portugal sådan en røvfuld
Det er heller ikke hverdag, at et hold skaber så meget mod Portugal.

Faktisk er det kun sket fire gange inden for de seneste fem år, at et hold har skabt over 2.5 expected goals mod Portugal. Foruden Danmark havde Kroatien 3.2 expected goals mod Portugal i sommer, Tyskland havde 2.6 til EM i 2021, og Frankrig havde 3.5 i Nations League i 2021.

Ingen af de hold holdt dog Portugal til så få expected goals, som Danmark gjorde, nemlig 0.5. 

Danmark skabte dermed 2.5 expected goals mere end Portugal, og så stor en margin var der ikke i de andre kampe. Frankrig kom tættest med 1.8 expected goals mere end Portugal i deres kamp i Nations League i 2020. 

Danmark skal forsøge at gentage succesen mod Portugal søndag, hvor der er returkamp i Portugal. 





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Monstrøs PL-transfer tæt på

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Anton Gaaei-handel meldes død

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”