Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!

Danmark har ikke skabt så mange expected goals mod et tophold, som de gjorde mod Portugal, i al den tid, Opta har ført statistik.



Gustav Isaksen var blændende, Jesper Lindstrøm var i hopla, og Rasmus Højlund kom på tavlen for anden kamp i træk. 

Ja, det kørte for den danske offensiv mod Portugal torsdag aften, og faktisk er den aldrig set farligere mod et tophold. 

I hvert fald ikke i de mange år, hvor analysefirmaet Opta har analyseret fodboldkampe. Det viser tal, som Opta har indsamlet for Tipsbladet.

Danmark skabte således imponerende 3.0 i expected goals, selvom det blot blev til en enkelt scoring.

Det har Danmark ikke gjort, siden EM-kvalifikationskampen mod San Marino på hjemmebane, hvor Kasper Hjulmands mandskab skabte 3.2 expected goals. 

Foruden kampene mod Portugal og San Marino skal vi tilbage til kampe som mod Moldova og Israel i VM-kvalifikationskampe 2021 og EM-kvalifikationskampe mod Gibraltar og Georgien i 2019 for at finde opgør, hvor Danmark skabte mere end 3.0 expected goals. 

Artiklen fortsætter efter tabellen…

San Marino, Gibraltar og Georgien har alle det til fælles, at de langt fra tilhører toppen af landsholdsfodbold. I modsætning til Portugal.

Og derfor er Optas konklusion da også klar: 

– Vi tracker det for alle Danmarks kampe, og det er første gang, hvor de har haft sådan en offensiv eksplosion i forhold til expected goals mod et elitehold. 

Ingen har givet Portugal sådan en røvfuld
Det er heller ikke hverdag, at et hold skaber så meget mod Portugal.

Faktisk er det kun sket fire gange inden for de seneste fem år, at et hold har skabt over 2.5 expected goals mod Portugal. Foruden Danmark havde Kroatien 3.2 expected goals mod Portugal i sommer, Tyskland havde 2.6 til EM i 2021, og Frankrig havde 3.5 i Nations League i 2021.

Ingen af de hold holdt dog Portugal til så få expected goals, som Danmark gjorde, nemlig 0.5. 

Danmark skabte dermed 2.5 expected goals mere end Portugal, og så stor en margin var der ikke i de andre kampe. Frankrig kom tættest med 1.8 expected goals mere end Portugal i deres kamp i Nations League i 2020. 

Danmark skal forsøge at gentage succesen mod Portugal søndag, hvor der er returkamp i Portugal. 





TransferLIVE: Spurs præsenter tredje køb




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Brøler sender Mexico videre

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Skotland – Marokko

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Her er AGF’s Champions League-modstander