HELSINGØR (Tipsbladet): Han har været vidt omkring i sin karriere, men Rasmus Nissen Kristensen er nu i Eintracht Frankfurt, hvor den danske landsholdsspiller virkelig har fået vist sig godt frem.
Torsdag aften var han med til at lukke helt ned for Portugal, da Danmark hentede en imponerende 1-0-sejr i Parken, og fredag mødte Rasmus Nissen Kristensen Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.
Her blev forsvarsspilleren spurgt, om han selv føler, at han lige nu er det bedste sted hidtil i karrieren.
– Det kan man selvfølgelig diskutere, men det er jeg nok. Det er klart, at når man har fundet den balance uden for fodbolden, som det også giver at blive far, og når ens familie har det godt, så betyder fodbolden måske lige fem procent mindre, og det har måske frigjort nogle ting oppe i mit hoved, som har gjort, at jeg bare kunne køre på og nyde at spille fodbold 100 procent, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen, der samtidig pegede på, at han uden for banen er begyndt at arbejde endnu mere professionelt:
– Jeg kan i hvert fald mærke, at min egen tilgang er anderledes. Jeg har også ændret nogle ting fysisk og kostmæssigt, som har givet mig nogle fordele. Jeg har det rigtigt godt.
– Jeg arbejder med min egen individuelle fysiske træner, som har ændret nogle småting, hvilket også giver det der kick og den der selvtillid i sin krop, at det kan flytte på nogle ting. Jeg er et godt sted nu, både som menneske og som fodboldspiller.
– Det har været en del sæsoner med mange klubskifter og op og ned, og jeg har egentlig gjort det godt, men det har måske også en lidt svær situation, og så er det gået mindre godt og sådan noget, så det har været rart at være et sted, hvor det kun er gået godt.
Rasmus Nissen Kristensen
- 2024-25: Eintracht Frankfurt (leje)
- 2023-24: AS Roma (leje)
- 2022-23: Leeds United
- 2019-22: RB Salzburg
- 2018-19: Ajax
- 2016-18: FC Midtjylland
- 25 landskampe for Danmark
Rasmus Nissen Kristensen blev herefter spurgt om, hvad han konkret har ændret i forhold til sine kostvaner.
– Jeg spiser bare mindre og jeg spiser lidt anderledes. Jeg spiser på de rigtige tidspunkter, og jeg spiser ikke på de forkerte tidspunkter, lød det fra ‘NK’, der samtidig afviste, at han førhen har været en ‘snacker’.
– Næh, det har jeg sådan set ikke. Det er mere i forhold til, hvornår du skal have dit store kulhydrat-indtag og hvornår du skal have mere protein, og hvad for noget protein du spiser dagen før kamp. Det er ikke sådan, at jeg har levet uprofessionelt før, jeg har bare fintunet nogle ting, som passer rigtigt godt til min krop.
Vil gerne blive i Frankfurt
Rasmus Nissen Kristensen har i denne sæson været fast mand hos Eintracht Frankfurt, der aktuelt ligger til at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. Den danske landsholdsspiller er dog fortsat ejet af Leeds United, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2027.
Derfor kan han heller ikke afvise, at han til sommer kan ryge retur til den engelske klub, der aktuelt ligger på førstepladsen i Championship.
– Jeg er stadig ejet af Leeds, så det scenarie er jeg nødt til at arbejde i. Det er jo fakta.
Den 27-årige forsvarsspiller vil dog rigtig gerne fortsætte karrieren i Eintracht Frankfurt, hvor han er faldet godt til.
– Ja, det vil jeg gerne, og det har jeg heller ikke lagt skjul på. Det er et sted, hvor jeg og min familie har det godt. Jeg håber, at vi kan finde en løsning på det, men hvis ikke, så må man jo få det godt et andet sted.
I første omgang venter der søndag en vigtig returkamp mod Portugal i Lissabon, hvor Rasmus Nissen Kristensen og Danmark skal forsøge at booke billetten til Final Four i Nations League.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
Her kan du se AGF mod Sabah FK
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TIPSBLADET SPECIAL