HELSINGØR (Tipsbladet): Han har været vidt omkring i sin karriere, men Rasmus Nissen Kristensen er nu i Eintracht Frankfurt, hvor den danske landsholdsspiller virkelig har fået vist sig godt frem.
Torsdag aften var han med til at lukke helt ned for Portugal, da Danmark hentede en imponerende 1-0-sejr i Parken, og fredag mødte Rasmus Nissen Kristensen Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.
Her blev forsvarsspilleren spurgt, om han selv føler, at han lige nu er det bedste sted hidtil i karrieren.
– Det kan man selvfølgelig diskutere, men det er jeg nok. Det er klart, at når man har fundet den balance uden for fodbolden, som det også giver at blive far, og når ens familie har det godt, så betyder fodbolden måske lige fem procent mindre, og det har måske frigjort nogle ting oppe i mit hoved, som har gjort, at jeg bare kunne køre på og nyde at spille fodbold 100 procent, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen, der samtidig pegede på, at han uden for banen er begyndt at arbejde endnu mere professionelt:
– Jeg kan i hvert fald mærke, at min egen tilgang er anderledes. Jeg har også ændret nogle ting fysisk og kostmæssigt, som har givet mig nogle fordele. Jeg har det rigtigt godt.
– Jeg arbejder med min egen individuelle fysiske træner, som har ændret nogle småting, hvilket også giver det der kick og den der selvtillid i sin krop, at det kan flytte på nogle ting. Jeg er et godt sted nu, både som menneske og som fodboldspiller.
– Det har været en del sæsoner med mange klubskifter og op og ned, og jeg har egentlig gjort det godt, men det har måske også en lidt svær situation, og så er det gået mindre godt og sådan noget, så det har været rart at være et sted, hvor det kun er gået godt.
Rasmus Nissen Kristensen
- 2024-25: Eintracht Frankfurt (leje)
- 2023-24: AS Roma (leje)
- 2022-23: Leeds United
- 2019-22: RB Salzburg
- 2018-19: Ajax
- 2016-18: FC Midtjylland
- 25 landskampe for Danmark
Rasmus Nissen Kristensen blev herefter spurgt om, hvad han konkret har ændret i forhold til sine kostvaner.
– Jeg spiser bare mindre og jeg spiser lidt anderledes. Jeg spiser på de rigtige tidspunkter, og jeg spiser ikke på de forkerte tidspunkter, lød det fra ‘NK’, der samtidig afviste, at han førhen har været en ‘snacker’.
– Næh, det har jeg sådan set ikke. Det er mere i forhold til, hvornår du skal have dit store kulhydrat-indtag og hvornår du skal have mere protein, og hvad for noget protein du spiser dagen før kamp. Det er ikke sådan, at jeg har levet uprofessionelt før, jeg har bare fintunet nogle ting, som passer rigtigt godt til min krop.
Vil gerne blive i Frankfurt
Rasmus Nissen Kristensen har i denne sæson været fast mand hos Eintracht Frankfurt, der aktuelt ligger til at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. Den danske landsholdsspiller er dog fortsat ejet af Leeds United, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2027.
Derfor kan han heller ikke afvise, at han til sommer kan ryge retur til den engelske klub, der aktuelt ligger på førstepladsen i Championship.
– Jeg er stadig ejet af Leeds, så det scenarie er jeg nødt til at arbejde i. Det er jo fakta.
Den 27-årige forsvarsspiller vil dog rigtig gerne fortsætte karrieren i Eintracht Frankfurt, hvor han er faldet godt til.
– Ja, det vil jeg gerne, og det har jeg heller ikke lagt skjul på. Det er et sted, hvor jeg og min familie har det godt. Jeg håber, at vi kan finde en løsning på det, men hvis ikke, så må man jo få det godt et andet sted.
I første omgang venter der søndag en vigtig returkamp mod Portugal i Lissabon, hvor Rasmus Nissen Kristensen og Danmark skal forsøge at booke billetten til Final Four i Nations League.

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Færdig efter pinligt nederlag

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

Nedtur for Robert Skov

Kæmpeklub lurer på Victor Froholdt

Zidane flirter med kæmpe job

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Her er Simon Pytlicks nye klub

Danmarks største rival skriver historie

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Forrygende afsluttende runde af Nicolai Højgaard

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Klar til at købe Marcus Rashford

Kun 18,8 procents chance

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

– Har aldrig set noget lignende før!

Kæmpe eufori – Færøerne skaber fodboldmirakel

Priske-fyring kostede 82 millioner

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Dansk stortalent slået på stregen

Kæmpe nedtur

– Norge er et af de to bedste landshold i Europa

Riemer erkender: Én position giver hovedbrud

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM

Vigtig sejr til Danmark – VM-livline sikret

Dansk komet jubler over kæmpe resultat

Fantastisk for Sebulonsen

I vildrede: ‘Ideen er vanvid’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

‘Amok over ham’
