Uvis fremtid: ‘Jeg håber vi kan finde en løsning’

Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med Leeds frem til 2027, men danskeren vil gerne fortsætte i Eintracht Frankfurt.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han har været vidt omkring i sin karriere, men Rasmus Nissen Kristensen er nu i Eintracht Frankfurt, hvor den danske landsholdsspiller virkelig har fået vist sig godt frem.

Torsdag aften var han med til at lukke helt ned for Portugal, da Danmark hentede en imponerende 1-0-sejr i Parken, og fredag mødte Rasmus Nissen Kristensen Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.

Her blev forsvarsspilleren spurgt, om han selv føler, at han lige nu er det bedste sted hidtil i karrieren.

– Det kan man selvfølgelig diskutere, men det er jeg nok. Det er klart, at når man har fundet den balance uden for fodbolden, som det også giver at blive far, og når ens familie har det godt, så betyder fodbolden måske lige fem procent mindre, og det har måske frigjort nogle ting oppe i mit hoved, som har gjort, at jeg bare kunne køre på og nyde at spille fodbold 100 procent, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen, der samtidig pegede på, at han uden for banen er begyndt at arbejde endnu mere professionelt:

– Jeg kan i hvert fald mærke, at min egen tilgang er anderledes. Jeg har også ændret nogle ting fysisk og kostmæssigt, som har givet mig nogle fordele. Jeg har det rigtigt godt. 

– Jeg arbejder med min egen individuelle fysiske træner, som har ændret nogle småting, hvilket også giver det der kick og den der selvtillid i sin krop, at det kan flytte på nogle ting. Jeg er et godt sted nu, både som menneske og som fodboldspiller.

– Det har været en del sæsoner med mange klubskifter og op og ned, og jeg har egentlig gjort det godt, men det har måske også en lidt svær situation, og så er det gået mindre godt og sådan noget, så det har været rart at være et sted, hvor det kun er gået godt. 

Rasmus Nissen Kristensen

  • 2024-25: Eintracht Frankfurt (leje)
  • 2023-24: AS Roma (leje)
  • 2022-23: Leeds United
  • 2019-22: RB Salzburg
  • 2018-19: Ajax
  • 2016-18: FC Midtjylland
  • 25 landskampe for Danmark

Rasmus Nissen Kristensen blev herefter spurgt om, hvad han konkret har ændret i forhold til sine kostvaner.

– Jeg spiser bare mindre og jeg spiser lidt anderledes. Jeg spiser på de rigtige tidspunkter, og jeg spiser ikke på de forkerte tidspunkter, lød det fra ‘NK’, der samtidig afviste, at han førhen har været en ‘snacker’.

– Næh, det har jeg sådan set ikke. Det er mere i forhold til, hvornår du skal have dit store kulhydrat-indtag og hvornår du skal have mere protein, og hvad for noget protein du spiser dagen før kamp. Det er ikke sådan, at jeg har levet uprofessionelt før, jeg har bare fintunet nogle ting, som passer rigtigt godt til min krop. 

Vil gerne blive i Frankfurt
Rasmus Nissen Kristensen har i denne sæson været fast mand hos Eintracht Frankfurt, der aktuelt ligger til at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. Den danske landsholdsspiller er dog fortsat ejet af Leeds United, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2027.

Derfor kan han heller ikke afvise, at han til sommer kan ryge retur til den engelske klub, der aktuelt ligger på førstepladsen i Championship.

– Jeg er stadig ejet af Leeds, så det scenarie er jeg nødt til at arbejde i. Det er jo fakta. 

Den 27-årige forsvarsspiller vil dog rigtig gerne fortsætte karrieren i Eintracht Frankfurt, hvor han er faldet godt til.

– Ja, det vil jeg gerne, og det har jeg heller ikke lagt skjul på. Det er et sted, hvor jeg og min familie har det godt. Jeg håber, at vi kan finde en løsning på det, men hvis ikke, så må man jo få det godt et andet sted.

I første omgang venter der søndag en vigtig returkamp mod Portugal i Lissabon, hvor Rasmus Nissen Kristensen og Danmark skal forsøge at booke billetten til Final Four i Nations League.





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Vejle Boldklub – OB

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over ny Brøndby-chef

Færdig? Manchester City har udset afløser

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Nu dukker første historie op



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Liverpool vender dobbeltopgøret

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant