Uvis fremtid: ‘Jeg håber vi kan finde en løsning’

Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med Leeds frem til 2027, men danskeren vil gerne fortsætte i Eintracht Frankfurt.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han har været vidt omkring i sin karriere, men Rasmus Nissen Kristensen er nu i Eintracht Frankfurt, hvor den danske landsholdsspiller virkelig har fået vist sig godt frem.

Torsdag aften var han med til at lukke helt ned for Portugal, da Danmark hentede en imponerende 1-0-sejr i Parken, og fredag mødte Rasmus Nissen Kristensen Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.

Her blev forsvarsspilleren spurgt, om han selv føler, at han lige nu er det bedste sted hidtil i karrieren.

– Det kan man selvfølgelig diskutere, men det er jeg nok. Det er klart, at når man har fundet den balance uden for fodbolden, som det også giver at blive far, og når ens familie har det godt, så betyder fodbolden måske lige fem procent mindre, og det har måske frigjort nogle ting oppe i mit hoved, som har gjort, at jeg bare kunne køre på og nyde at spille fodbold 100 procent, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen, der samtidig pegede på, at han uden for banen er begyndt at arbejde endnu mere professionelt:

– Jeg kan i hvert fald mærke, at min egen tilgang er anderledes. Jeg har også ændret nogle ting fysisk og kostmæssigt, som har givet mig nogle fordele. Jeg har det rigtigt godt. 

– Jeg arbejder med min egen individuelle fysiske træner, som har ændret nogle småting, hvilket også giver det der kick og den der selvtillid i sin krop, at det kan flytte på nogle ting. Jeg er et godt sted nu, både som menneske og som fodboldspiller.

– Det har været en del sæsoner med mange klubskifter og op og ned, og jeg har egentlig gjort det godt, men det har måske også en lidt svær situation, og så er det gået mindre godt og sådan noget, så det har været rart at være et sted, hvor det kun er gået godt. 

Rasmus Nissen Kristensen

  • 2024-25: Eintracht Frankfurt (leje)
  • 2023-24: AS Roma (leje)
  • 2022-23: Leeds United
  • 2019-22: RB Salzburg
  • 2018-19: Ajax
  • 2016-18: FC Midtjylland
  • 25 landskampe for Danmark

Rasmus Nissen Kristensen blev herefter spurgt om, hvad han konkret har ændret i forhold til sine kostvaner.

– Jeg spiser bare mindre og jeg spiser lidt anderledes. Jeg spiser på de rigtige tidspunkter, og jeg spiser ikke på de forkerte tidspunkter, lød det fra ‘NK’, der samtidig afviste, at han førhen har været en ‘snacker’.

– Næh, det har jeg sådan set ikke. Det er mere i forhold til, hvornår du skal have dit store kulhydrat-indtag og hvornår du skal have mere protein, og hvad for noget protein du spiser dagen før kamp. Det er ikke sådan, at jeg har levet uprofessionelt før, jeg har bare fintunet nogle ting, som passer rigtigt godt til min krop. 

Vil gerne blive i Frankfurt
Rasmus Nissen Kristensen har i denne sæson været fast mand hos Eintracht Frankfurt, der aktuelt ligger til at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. Den danske landsholdsspiller er dog fortsat ejet af Leeds United, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2027.

Derfor kan han heller ikke afvise, at han til sommer kan ryge retur til den engelske klub, der aktuelt ligger på førstepladsen i Championship.

– Jeg er stadig ejet af Leeds, så det scenarie er jeg nødt til at arbejde i. Det er jo fakta. 

Den 27-årige forsvarsspiller vil dog rigtig gerne fortsætte karrieren i Eintracht Frankfurt, hvor han er faldet godt til.

– Ja, det vil jeg gerne, og det har jeg heller ikke lagt skjul på. Det er et sted, hvor jeg og min familie har det godt. Jeg håber, at vi kan finde en løsning på det, men hvis ikke, så må man jo få det godt et andet sted.

I første omgang venter der søndag en vigtig returkamp mod Portugal i Lissabon, hvor Rasmus Nissen Kristensen og Danmark skal forsøge at booke billetten til Final Four i Nations League.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Lyon forhandler med dansk profil

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Harry Maguire i chok

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Fortryder FC Barcelona-transfer