Van Dijk med historisk udvisning for Holland

Virgil van Dijk blev fredag aften udvist for Holland i kampen mod Ungarn. Med udvisningen blev van Dijk historisk på det hollandske landshold.



Holland måtte fredag aften nøjes med uafgjort, da de mødte Ungarn på Puskás Aréna i Budapest.

Udeholdet kom ellers til kampen som storfavorit, men favoritværdigheden blev allerede sat over styr i første halvleg, da Ungarn kom foran på en scoring af Galatasaray-spilleren Roland Sallai, der dukkede op ved hollændernes bagstolpe.

Derfra skulle Ronald Koemans tropper jagte det udlignende mål, der ville fastholde hollænderne på andenpladsen i gruppen efter Tyskland. Det blev ikke nemmere, da landsholdsanfører Virgil van Dijk fik to gule kort på få minutter i kampens slutfase.

Heldigvis for forsvarsspilleren scorede Denzel Dumfries kort efter til kampens slutresultat 1-1.

– Det hjalp helt klart, det fik mig til at falde en smule ned. Man ønsker aldrig at blive udvist, og slet ikke på den måde," sagde Virgil van Dijk efter kampen til NOS.

– Men jeg er stolt af, at drengene stadigvæk præsterede at få et resultat med herfra. Jeg er ikke typen, der ofte får gule kort, så jeg har aldrig oplevet det her før.

Virgil van Dijk fik tildelt den første advarsel, efter at han brokkede sig til kampens dommer, Lucas Fendrich. Ironisk nok ville han have dommeren til at udvise en af de ungarske forsvarspillere for at lave en nødbremse på Donyell Malen.

– Jeg forstår virkelig ikke det første gule kort, som jeg fik. Som anfører må jeg gerne tale med dommeren. Jeg luntede op til ham, fordi vi var bagud, men jeg protesterede på en respektfuld måde.

– Jeg fortalte ham, at Donyell Malen var kommet alene igennem mod deres mål, og at deres forsvarsspiller ikke havde nogen intention om at spille bolden, da han nedlagde ham.

Blot et minut senere gik det galt igen for Virgil van Dijk, da han kom for sent i en tackling, hvilket gjorde, at Lucas Fendrich måtte udvise ham fra kampen.

Med det røde kort blev Virgil van Dijk historisk for Oranje. Liverpool-stjernen blev nemlig den første hollandske anfører nogensinde til at få et rødt kort i en landskamp for Holland.

Selvom Virgil van Dijk ikke kan deltage i kampen mod Tyskland i næste uge, tager anføreren ikke hjem til Liverpool, men flyver med til München for at støtte sine landsmænd i jagten på førstepladsen i Nations League-gruppen.





I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Slut: FC København vinder intenst derby

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Andreas Christensen i chokskifte?

Pogba er lettet

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Superliga-legende stråler som 41-årig

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Biereth og Dolberg bryder måltørke

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

– Korthuset er væltet

Sønderjyske – FC Midtjylland

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

FC København – Brøndby IF

Brøndby-spiller afviser

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Kongesæson – de køber Pep Biel

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget