Holland måtte fredag aften nøjes med uafgjort, da de mødte Ungarn på Puskás Aréna i Budapest.
Udeholdet kom ellers til kampen som storfavorit, men favoritværdigheden blev allerede sat over styr i første halvleg, da Ungarn kom foran på en scoring af Galatasaray-spilleren Roland Sallai, der dukkede op ved hollændernes bagstolpe.
Derfra skulle Ronald Koemans tropper jagte det udlignende mål, der ville fastholde hollænderne på andenpladsen i gruppen efter Tyskland. Det blev ikke nemmere, da landsholdsanfører Virgil van Dijk fik to gule kort på få minutter i kampens slutfase.
Heldigvis for forsvarsspilleren scorede Denzel Dumfries kort efter til kampens slutresultat 1-1.
– Det hjalp helt klart, det fik mig til at falde en smule ned. Man ønsker aldrig at blive udvist, og slet ikke på den måde," sagde Virgil van Dijk efter kampen til NOS.
– Men jeg er stolt af, at drengene stadigvæk præsterede at få et resultat med herfra. Jeg er ikke typen, der ofte får gule kort, så jeg har aldrig oplevet det her før.
Virgil van Dijk fik tildelt den første advarsel, efter at han brokkede sig til kampens dommer, Lucas Fendrich. Ironisk nok ville han have dommeren til at udvise en af de ungarske forsvarspillere for at lave en nødbremse på Donyell Malen.
– Jeg forstår virkelig ikke det første gule kort, som jeg fik. Som anfører må jeg gerne tale med dommeren. Jeg luntede op til ham, fordi vi var bagud, men jeg protesterede på en respektfuld måde.
– Jeg fortalte ham, at Donyell Malen var kommet alene igennem mod deres mål, og at deres forsvarsspiller ikke havde nogen intention om at spille bolden, da han nedlagde ham.
Blot et minut senere gik det galt igen for Virgil van Dijk, da han kom for sent i en tackling, hvilket gjorde, at Lucas Fendrich måtte udvise ham fra kampen.
Med det røde kort blev Virgil van Dijk historisk for Oranje. Liverpool-stjernen blev nemlig den første hollandske anfører nogensinde til at få et rødt kort i en landskamp for Holland.
Selvom Virgil van Dijk ikke kan deltage i kampen mod Tyskland i næste uge, tager anføreren ikke hjem til Liverpool, men flyver med til München for at støtte sine landsmænd i jagten på førstepladsen i Nations League-gruppen.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL