Holland måtte fredag aften nøjes med uafgjort, da de mødte Ungarn på Puskás Aréna i Budapest.
Udeholdet kom ellers til kampen som storfavorit, men favoritværdigheden blev allerede sat over styr i første halvleg, da Ungarn kom foran på en scoring af Galatasaray-spilleren Roland Sallai, der dukkede op ved hollændernes bagstolpe.
Derfra skulle Ronald Koemans tropper jagte det udlignende mål, der ville fastholde hollænderne på andenpladsen i gruppen efter Tyskland. Det blev ikke nemmere, da landsholdsanfører Virgil van Dijk fik to gule kort på få minutter i kampens slutfase.
Heldigvis for forsvarsspilleren scorede Denzel Dumfries kort efter til kampens slutresultat 1-1.
– Det hjalp helt klart, det fik mig til at falde en smule ned. Man ønsker aldrig at blive udvist, og slet ikke på den måde," sagde Virgil van Dijk efter kampen til NOS.
– Men jeg er stolt af, at drengene stadigvæk præsterede at få et resultat med herfra. Jeg er ikke typen, der ofte får gule kort, så jeg har aldrig oplevet det her før.
Virgil van Dijk fik tildelt den første advarsel, efter at han brokkede sig til kampens dommer, Lucas Fendrich. Ironisk nok ville han have dommeren til at udvise en af de ungarske forsvarspillere for at lave en nødbremse på Donyell Malen.
– Jeg forstår virkelig ikke det første gule kort, som jeg fik. Som anfører må jeg gerne tale med dommeren. Jeg luntede op til ham, fordi vi var bagud, men jeg protesterede på en respektfuld måde.
– Jeg fortalte ham, at Donyell Malen var kommet alene igennem mod deres mål, og at deres forsvarsspiller ikke havde nogen intention om at spille bolden, da han nedlagde ham.
Blot et minut senere gik det galt igen for Virgil van Dijk, da han kom for sent i en tackling, hvilket gjorde, at Lucas Fendrich måtte udvise ham fra kampen.
Med det røde kort blev Virgil van Dijk historisk for Oranje. Liverpool-stjernen blev nemlig den første hollandske anfører nogensinde til at få et rødt kort i en landskamp for Holland.
Selvom Virgil van Dijk ikke kan deltage i kampen mod Tyskland i næste uge, tager anføreren ikke hjem til Liverpool, men flyver med til München for at støtte sine landsmænd i jagten på førstepladsen i Nations League-gruppen.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
UEFA med vild ændring
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT