Van Dijk med historisk udvisning for Holland

Virgil van Dijk blev fredag aften udvist for Holland i kampen mod Ungarn. Med udvisningen blev van Dijk historisk på det hollandske landshold.



Holland måtte fredag aften nøjes med uafgjort, da de mødte Ungarn på Puskás Aréna i Budapest.

Udeholdet kom ellers til kampen som storfavorit, men favoritværdigheden blev allerede sat over styr i første halvleg, da Ungarn kom foran på en scoring af Galatasaray-spilleren Roland Sallai, der dukkede op ved hollændernes bagstolpe.

Derfra skulle Ronald Koemans tropper jagte det udlignende mål, der ville fastholde hollænderne på andenpladsen i gruppen efter Tyskland. Det blev ikke nemmere, da landsholdsanfører Virgil van Dijk fik to gule kort på få minutter i kampens slutfase.

Heldigvis for forsvarsspilleren scorede Denzel Dumfries kort efter til kampens slutresultat 1-1.

– Det hjalp helt klart, det fik mig til at falde en smule ned. Man ønsker aldrig at blive udvist, og slet ikke på den måde," sagde Virgil van Dijk efter kampen til NOS.

– Men jeg er stolt af, at drengene stadigvæk præsterede at få et resultat med herfra. Jeg er ikke typen, der ofte får gule kort, så jeg har aldrig oplevet det her før.

Virgil van Dijk fik tildelt den første advarsel, efter at han brokkede sig til kampens dommer, Lucas Fendrich. Ironisk nok ville han have dommeren til at udvise en af de ungarske forsvarspillere for at lave en nødbremse på Donyell Malen.

– Jeg forstår virkelig ikke det første gule kort, som jeg fik. Som anfører må jeg gerne tale med dommeren. Jeg luntede op til ham, fordi vi var bagud, men jeg protesterede på en respektfuld måde.

– Jeg fortalte ham, at Donyell Malen var kommet alene igennem mod deres mål, og at deres forsvarsspiller ikke havde nogen intention om at spille bolden, da han nedlagde ham.

Blot et minut senere gik det galt igen for Virgil van Dijk, da han kom for sent i en tackling, hvilket gjorde, at Lucas Fendrich måtte udvise ham fra kampen.

Med det røde kort blev Virgil van Dijk historisk for Oranje. Liverpool-stjernen blev nemlig den første hollandske anfører nogensinde til at få et rødt kort i en landskamp for Holland.

Selvom Virgil van Dijk ikke kan deltage i kampen mod Tyskland i næste uge, tager anføreren ikke hjem til Liverpool, men flyver med til München for at støtte sine landsmænd i jagten på førstepladsen i Nations League-gruppen.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Her begynder næste sæson i Superligaen



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højbjerg overvejer stor beslutning

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spion? ‘Han kan høre dig’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘FC København var en mulighed’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Spår: Her ender Mohamed Salah

Brøndby får stor bøde

Hvem holder partilederne med i fodbold?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet