Holland måtte fredag aften nøjes med uafgjort, da de mødte Ungarn på Puskás Aréna i Budapest.
Udeholdet kom ellers til kampen som storfavorit, men favoritværdigheden blev allerede sat over styr i første halvleg, da Ungarn kom foran på en scoring af Galatasaray-spilleren Roland Sallai, der dukkede op ved hollændernes bagstolpe.
Derfra skulle Ronald Koemans tropper jagte det udlignende mål, der ville fastholde hollænderne på andenpladsen i gruppen efter Tyskland. Det blev ikke nemmere, da landsholdsanfører Virgil van Dijk fik to gule kort på få minutter i kampens slutfase.
Heldigvis for forsvarsspilleren scorede Denzel Dumfries kort efter til kampens slutresultat 1-1.
– Det hjalp helt klart, det fik mig til at falde en smule ned. Man ønsker aldrig at blive udvist, og slet ikke på den måde," sagde Virgil van Dijk efter kampen til NOS.
– Men jeg er stolt af, at drengene stadigvæk præsterede at få et resultat med herfra. Jeg er ikke typen, der ofte får gule kort, så jeg har aldrig oplevet det her før.
Virgil van Dijk fik tildelt den første advarsel, efter at han brokkede sig til kampens dommer, Lucas Fendrich. Ironisk nok ville han have dommeren til at udvise en af de ungarske forsvarspillere for at lave en nødbremse på Donyell Malen.
– Jeg forstår virkelig ikke det første gule kort, som jeg fik. Som anfører må jeg gerne tale med dommeren. Jeg luntede op til ham, fordi vi var bagud, men jeg protesterede på en respektfuld måde.
– Jeg fortalte ham, at Donyell Malen var kommet alene igennem mod deres mål, og at deres forsvarsspiller ikke havde nogen intention om at spille bolden, da han nedlagde ham.
Blot et minut senere gik det galt igen for Virgil van Dijk, da han kom for sent i en tackling, hvilket gjorde, at Lucas Fendrich måtte udvise ham fra kampen.
Med det røde kort blev Virgil van Dijk historisk for Oranje. Liverpool-stjernen blev nemlig den første hollandske anfører nogensinde til at få et rødt kort i en landskamp for Holland.
Selvom Virgil van Dijk ikke kan deltage i kampen mod Tyskland i næste uge, tager anføreren ikke hjem til Liverpool, men flyver med til München for at støtte sine landsmænd i jagten på førstepladsen i Nations League-gruppen.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
TRANSFER