– Vi håber men skal ikke regne med det!

Landsholdsstjernerne skal spille tålmodigt mod Nordmakedonien, som formentlig vil gå defensivt til værks.



De danske fodboldfans skal ikke som udgangspunkt forvente en magtdemonstration, når det torsdag aften gælder Danmarks VM-skæbnebrag mod Nordmakedonien i Parken.

Landstræner Brian Riemer forventer nemlig en meget defensivt indstillet modstander, som ikke bare lige bliver brudt ned.

– Det er en kunst i moderne fodbold at nedbryde en mur. Det ser man hver eneste uge for åben skærm. Heldigvis står mange af vores spillere til daglig i de samme situationer og skal løse de samme opgaver.

– Så det handler om tålmodighed, og når vi går på banen, pålægger vi ikke os selv et pres, der handler om, at tingene skal være afgjort efter 20 minutter.

– Det håber vi, men jeg tror ikke, vi skal regne med det. Vi skal nok i stedet regne med, at det kan blive i de sidste minutter, at det bliver afgjort, siger Riemer.

Får Danmark ikke hul på bylden tidligt, er det vigtigt, at de danske spillere er i stand til at modstå den desperation, der kan blusse op i den slags situationer.

– Det, at vi ikke lader os stresse, bliver utrolig vigtigt. Hvis man får hul på bylden, sker der noget med en fodboldkamp, og hvis man ikke gør, hvilket ofte sker for mange hold, kræver det tålmodighed.

– Vi har kvaliteterne, og hvis vi kan holde den disciplin og det mindset, så synes jeg, vi står godt. Det er noget, vi har brugt tid på at tale om og arbejde med, siger Brian Riemer.

Kampen torsdag aften skal afgøres, og derfor kan den også ende i straffesparkskonkurrence. Brian Riemer har forsikret, at de danske spillere har fået mulighed for at træne spark fra 11 meter.

Taber Danmark, er VM-billetten væk. Vinder Danmark, venter en afgørende kamp om VM-billetten på udebane mod enten Irland eller Tjekkiet.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”