FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha har scoret mål på samlebånd for ungdomsholdene i FC København – nu har kometen også fået netmaskerne til at blafre i en kamp for førsteholdet.
Endda hele to gange.
Torsdag blev den 18-årige angriber dagens mand i skysovs for FC København mod Istanbul Basaksehir, da han på blot 20 minutter formåede at score to kasser. Dermed sikrede han FCK 2-2 mod tyrkerne i Conference League.
– Det var et øjeblik, jeg havde drømt om, siden jeg kom til FCK som 11-årig. Her til morgen har alle været henne for at sige tillykke til mig, siger Amin Chiakha fredag eftermiddag til Tipsbladet – cirka 12 timer efter den vilde aften i Parken.
FCK-angriberens store aften blev overværet af både familie og venner, som var på plads i Parken.
– Min søster har fortalt mig, at min mor fik tårer i øjnene og begyndte at kramme min søster, som heller ikke kunne være i sig selv. Når jeg får sådan noget at vide, giver det lidt ekstra, og det giver mig motivation til at gøre det hele en gang til.
– Min familie har brugt så meget tid på at køre mig til Jylland, til Tyskland, til Sverige, til Holland for at se mig spille og gøre det, jeg elsker. Jeg ville ikke være her uden dem, det er 100 procent sikkert.
– Man har brug for støtte i livet, og jeg glemmer aldrig, da jeg var 10 år og gerne ville til en turnering i Holland, og de kørte mig hele vejen derned. Jeg vil aldrig kunne sætte ord på, hvor taknemmelig jeg er, fastslår Amin Chiakha.
Torsdag blev Amin Chiakha i øvrigt også udtaget til Algeriets A-landshold, som han har valgt at tørne ud for i stedet for Danmark.
Meget bedre bliver det ikke.
LIVE
TransferLIVE: Afviser Liverpool
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Han afløser Mourinho
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT