Engelsk-danske Matt O’Riley er på vej mod mesterskabet i Skotland, hvor Ange Postecoglous tropper blot mangler tre point for at kunne lade sig krone som mestre.
Midtbanespilleren vil således have stor andel i bedriften, da han har imponeret siden vinterens skifte fra MK Dons til Celtic. Han har imponeret så meget, at han også har fået debut for Danmark.
Matt O’Riley er født og opvokset i England, men har danske rødder på grund af sin mor. Derfor var han med det danske U21-landshold ved seneste landsholdssamling. Du kan iøvrigt læse Matt O’Rileys første interview med danske medier her.
Selvom det dufter af et skotsk mesterskab, og han er inde omkring Jesper Sørensens ungdomslandshold, så drømmer den 21-årige midtbanespiller stort. Han vil gerne med til VM for Danmark, og det håber han, at Champions League-deltagelse i næste sæson vil hjælpe ham med at opnå.
– Det tror jeg på. Jeg tror, at det vil hjælpe alle der spiller Champions League, og forhåbentlig gør det på et højt niveau, siger Matt O’Riley til Celtic TV ifølge Celts Are Here.
Vinder Celtic ligaen, så vil de med Ruslands udelukkelse fra europæiske turneringer, stryge direkte ind i Champions League-gruppespillet. Senere lørdag kan de sikre sig den bedrift og klubbens mesterskab nummer 52, hvis de besejrer Hearts.
Engelsk-danske Matt O’Riley har siden skiftet fra MK Dons optrådt 14 gange for Celtic i ligasammenhæng. Han er startet klubbens seneste to kampe i mesterskabsspillet, og blev for nyligt hædret med prisen for månedens mål i april.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
OPTAKT
Brasilien – Haiti
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
