Vil spille VM for Danmark: Det her kan hjælpe mig

Engelske Matt O’Riley har en drøm om at repræsentere Danmark ved VM, og han tror på, at Champions League-fodbold i næste sæson vil øge hans chancer.



Engelsk-danske Matt O’Riley er på vej mod mesterskabet i Skotland, hvor Ange Postecoglous tropper blot mangler tre point for at kunne lade sig krone som mestre.

Midtbanespilleren vil således have stor andel i bedriften, da han har imponeret siden vinterens skifte fra MK Dons til Celtic. Han har imponeret så meget, at han også har fået debut for Danmark.

Matt O’Riley er født og opvokset i England, men har danske rødder på grund af sin mor. Derfor var han med det danske U21-landshold ved seneste landsholdssamling. Du kan iøvrigt læse Matt O’Rileys første interview med danske medier her.

Selvom det dufter af et skotsk mesterskab, og han er inde omkring Jesper Sørensens ungdomslandshold, så drømmer den 21-årige midtbanespiller stort. Han vil gerne med til VM for Danmark, og det håber han, at Champions League-deltagelse i næste sæson vil hjælpe ham med at opnå.

– Det tror jeg på. Jeg tror, at det vil hjælpe alle der spiller Champions League, og forhåbentlig gør det på et højt niveau, siger Matt O’Riley til Celtic TV ifølge Celts Are Here.

Vinder Celtic ligaen, så vil de med Ruslands udelukkelse fra europæiske turneringer, stryge direkte ind i Champions League-gruppespillet. Senere lørdag kan de sikre sig den bedrift og klubbens mesterskab nummer 52, hvis de besejrer Hearts. 

Engelsk-danske Matt O’Riley har siden skiftet fra MK Dons optrådt 14 gange for Celtic i ligasammenhæng. Han er startet klubbens seneste to kampe i mesterskabsspillet, og blev for nyligt hædret med prisen for månedens mål i april.





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Sort uheld’ i Viborg

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

– Han har en “grim” side

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Smadrer transferrekord

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Spændende transfermelding om Maxsø

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Donald Trump bekræfter

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen