Engelsk-danske Matt O’Riley er på vej mod mesterskabet i Skotland, hvor Ange Postecoglous tropper blot mangler tre point for at kunne lade sig krone som mestre.
Midtbanespilleren vil således have stor andel i bedriften, da han har imponeret siden vinterens skifte fra MK Dons til Celtic. Han har imponeret så meget, at han også har fået debut for Danmark.
Matt O’Riley er født og opvokset i England, men har danske rødder på grund af sin mor. Derfor var han med det danske U21-landshold ved seneste landsholdssamling. Du kan iøvrigt læse Matt O’Rileys første interview med danske medier her.
Selvom det dufter af et skotsk mesterskab, og han er inde omkring Jesper Sørensens ungdomslandshold, så drømmer den 21-årige midtbanespiller stort. Han vil gerne med til VM for Danmark, og det håber han, at Champions League-deltagelse i næste sæson vil hjælpe ham med at opnå.
– Det tror jeg på. Jeg tror, at det vil hjælpe alle der spiller Champions League, og forhåbentlig gør det på et højt niveau, siger Matt O’Riley til Celtic TV ifølge Celts Are Here.
Vinder Celtic ligaen, så vil de med Ruslands udelukkelse fra europæiske turneringer, stryge direkte ind i Champions League-gruppespillet. Senere lørdag kan de sikre sig den bedrift og klubbens mesterskab nummer 52, hvis de besejrer Hearts.
Engelsk-danske Matt O’Riley har siden skiftet fra MK Dons optrådt 14 gange for Celtic i ligasammenhæng. Han er startet klubbens seneste to kampe i mesterskabsspillet, og blev for nyligt hædret med prisen for månedens mål i april.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
