Vil spille VM for Danmark: Det her kan hjælpe mig

Engelske Matt O’Riley har en drøm om at repræsentere Danmark ved VM, og han tror på, at Champions League-fodbold i næste sæson vil øge hans chancer.



Engelsk-danske Matt O’Riley er på vej mod mesterskabet i Skotland, hvor Ange Postecoglous tropper blot mangler tre point for at kunne lade sig krone som mestre.

Midtbanespilleren vil således have stor andel i bedriften, da han har imponeret siden vinterens skifte fra MK Dons til Celtic. Han har imponeret så meget, at han også har fået debut for Danmark.

Matt O’Riley er født og opvokset i England, men har danske rødder på grund af sin mor. Derfor var han med det danske U21-landshold ved seneste landsholdssamling. Du kan iøvrigt læse Matt O’Rileys første interview med danske medier her.

Selvom det dufter af et skotsk mesterskab, og han er inde omkring Jesper Sørensens ungdomslandshold, så drømmer den 21-årige midtbanespiller stort. Han vil gerne med til VM for Danmark, og det håber han, at Champions League-deltagelse i næste sæson vil hjælpe ham med at opnå.

– Det tror jeg på. Jeg tror, at det vil hjælpe alle der spiller Champions League, og forhåbentlig gør det på et højt niveau, siger Matt O’Riley til Celtic TV ifølge Celts Are Here.

Vinder Celtic ligaen, så vil de med Ruslands udelukkelse fra europæiske turneringer, stryge direkte ind i Champions League-gruppespillet. Senere lørdag kan de sikre sig den bedrift og klubbens mesterskab nummer 52, hvis de besejrer Hearts. 

Engelsk-danske Matt O’Riley har siden skiftet fra MK Dons optrådt 14 gange for Celtic i ligasammenhæng. Han er startet klubbens seneste to kampe i mesterskabsspillet, og blev for nyligt hædret med prisen for månedens mål i april.







LIVE

VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Historisk Messi rykker forbi Klose

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Her kan du se Argentina mod Østrig

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Her kan du se Norge mod Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Frankrig – Irak

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Conrad Harder får argentinsk chef

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Et skridt tættere Englands største stadion



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal