Landshold Mikkel Fuhr Nielsen

Vil spille VM for Danmark: Det her kan hjælpe mig

Foto: Getty Images

Engelske Matt O'Riley har en drøm om at repræsentere Danmark ved VM, og han tror på, at Champions League-fodbold i næste sæson vil øge hans chancer.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Engelsk-danske Matt O'Riley er på vej mod mesterskabet i Skotland, hvor Ange Postecoglous tropper blot mangler tre point for at kunne lade sig krone som mestre.

Midtbanespilleren vil således have stor andel i bedriften, da han har imponeret siden vinterens skifte fra MK Dons til Celtic. Han har imponeret så meget, at han også har fået debut for Danmark.

Matt O'Riley er født og opvokset i England, men har danske rødder på grund af sin mor. Derfor var han med det danske U21-landshold ved seneste landsholdssamling. Du kan iøvrigt læse Matt O'Rileys første interview med danske medier her.

Selvom det dufter af et skotsk mesterskab, og han er inde omkring Jesper Sørensens ungdomslandshold, så drømmer den 21-årige midtbanespiller stort. Han vil gerne med til VM for Danmark, og det håber han, at Champions League-deltagelse i næste sæson vil hjælpe ham med at opnå.

- Det tror jeg på. Jeg tror, at det vil hjælpe alle der spiller Champions League, og forhåbentlig gør det på et højt niveau, siger Matt O'Riley til Celtic TV ifølge Celts Are Here.

Vinder Celtic ligaen, så vil de med Ruslands udelukkelse fra europæiske turneringer, stryge direkte ind i Champions League-gruppespillet. Senere lørdag kan de sikre sig den bedrift og klubbens mesterskab nummer 52, hvis de besejrer Hearts. 

Engelsk-danske Matt O'Riley har siden skiftet fra MK Dons optrådt 14 gange for Celtic i ligasammenhæng. Han er startet klubbens seneste to kampe i mesterskabsspillet, og blev for nyligt hædret med prisen for månedens mål i april.