Engelsk-danske Matt O’Riley er på vej mod mesterskabet i Skotland, hvor Ange Postecoglous tropper blot mangler tre point for at kunne lade sig krone som mestre.
Midtbanespilleren vil således have stor andel i bedriften, da han har imponeret siden vinterens skifte fra MK Dons til Celtic. Han har imponeret så meget, at han også har fået debut for Danmark.
Matt O’Riley er født og opvokset i England, men har danske rødder på grund af sin mor. Derfor var han med det danske U21-landshold ved seneste landsholdssamling. Du kan iøvrigt læse Matt O’Rileys første interview med danske medier her.
Selvom det dufter af et skotsk mesterskab, og han er inde omkring Jesper Sørensens ungdomslandshold, så drømmer den 21-årige midtbanespiller stort. Han vil gerne med til VM for Danmark, og det håber han, at Champions League-deltagelse i næste sæson vil hjælpe ham med at opnå.
– Det tror jeg på. Jeg tror, at det vil hjælpe alle der spiller Champions League, og forhåbentlig gør det på et højt niveau, siger Matt O’Riley til Celtic TV ifølge Celts Are Here.
Vinder Celtic ligaen, så vil de med Ruslands udelukkelse fra europæiske turneringer, stryge direkte ind i Champions League-gruppespillet. Senere lørdag kan de sikre sig den bedrift og klubbens mesterskab nummer 52, hvis de besejrer Hearts.
Engelsk-danske Matt O’Riley har siden skiftet fra MK Dons optrådt 14 gange for Celtic i ligasammenhæng. Han er startet klubbens seneste to kampe i mesterskabsspillet, og blev for nyligt hædret med prisen for månedens mål i april.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Revser FC København: ‘Arrogant’
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Surt show – dumpet!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
