Wieghorst tager et år uden løn: Jeg er i en heldig situation

Morten Wieghorst er ansat som assistenttræner for Danmarks landshold, men først fra sommeren 2020. Indtil da får han ingen løn, men skal nok klare sig, forsikrer han



I går var en begivenhedsrid dag i DBU. Her blev det offentliggjort, at Åge Hareide ikke får forlænget sin kontrakt, og dermed stopper som dansk landstræner senest til sommeren 2020. Det blev samtidig meddelt, at Kasper Hjulmand overtager trænersædet, mens Morten Wieghorst bliver assistentræner.

Hvor den kommende cheftræner i forvejen er ansat som konsulent i DBU, har Morten Wieghorst stået uden job siden, han blev fyret i i Superligaklubben AaB i november 2018. Og med et job i udsigt næste sommer, kommer han derfor til at gå i lidt mere end et år mere uden at få en månedlig løn. 

Morten Wieghorst fortæller ifølge Ritzau, at han nemlig ikke har planer om at tage et andet trænerjob inden, han starter på landsholdet. Han påpeger dog samtidig, at man ikke skal være bekymret for ham af den grund.

– Det er meget personligt, men jeg er i en heldig situation, så jeg skal nok klare mig, lyder det beroligende fra den kommende assistentræner, der samtidig fortæller, at han glæder mig meget til at arbejde sammen med Kasper Hjulmand igen.

Trænerduoen har tidligere udgjort trænerteamet i FC Nordsjælland, dengang dog med Wieghorst som cheftræner og Hjulmand som assistent. Næste år bliver rollerne byttet om, og Kasper Hjulmand er meget beæret over, at Wieghorst har takket ja til jobbet som assistentræner. Det kan du læse mere om her.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klar til at gå shopamok

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte