Wieghorst tager et år uden løn: Jeg er i en heldig situation

Morten Wieghorst er ansat som assistenttræner for Danmarks landshold, men først fra sommeren 2020. Indtil da får han ingen løn, men skal nok klare sig, forsikrer han



I går var en begivenhedsrid dag i DBU. Her blev det offentliggjort, at Åge Hareide ikke får forlænget sin kontrakt, og dermed stopper som dansk landstræner senest til sommeren 2020. Det blev samtidig meddelt, at Kasper Hjulmand overtager trænersædet, mens Morten Wieghorst bliver assistentræner.

Hvor den kommende cheftræner i forvejen er ansat som konsulent i DBU, har Morten Wieghorst stået uden job siden, han blev fyret i i Superligaklubben AaB i november 2018. Og med et job i udsigt næste sommer, kommer han derfor til at gå i lidt mere end et år mere uden at få en månedlig løn. 

Morten Wieghorst fortæller ifølge Ritzau, at han nemlig ikke har planer om at tage et andet trænerjob inden, han starter på landsholdet. Han påpeger dog samtidig, at man ikke skal være bekymret for ham af den grund.

– Det er meget personligt, men jeg er i en heldig situation, så jeg skal nok klare mig, lyder det beroligende fra den kommende assistentræner, der samtidig fortæller, at han glæder mig meget til at arbejde sammen med Kasper Hjulmand igen.

Trænerduoen har tidligere udgjort trænerteamet i FC Nordsjælland, dengang dog med Wieghorst som cheftræner og Hjulmand som assistent. Næste år bliver rollerne byttet om, og Kasper Hjulmand er meget beæret over, at Wieghorst har takket ja til jobbet som assistentræner. Det kan du læse mere om her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’