Wieghorst tager et år uden løn: Jeg er i en heldig situation

Morten Wieghorst er ansat som assistenttræner for Danmarks landshold, men først fra sommeren 2020. Indtil da får han ingen løn, men skal nok klare sig, forsikrer han



I går var en begivenhedsrid dag i DBU. Her blev det offentliggjort, at Åge Hareide ikke får forlænget sin kontrakt, og dermed stopper som dansk landstræner senest til sommeren 2020. Det blev samtidig meddelt, at Kasper Hjulmand overtager trænersædet, mens Morten Wieghorst bliver assistentræner.

Hvor den kommende cheftræner i forvejen er ansat som konsulent i DBU, har Morten Wieghorst stået uden job siden, han blev fyret i i Superligaklubben AaB i november 2018. Og med et job i udsigt næste sommer, kommer han derfor til at gå i lidt mere end et år mere uden at få en månedlig løn. 

Morten Wieghorst fortæller ifølge Ritzau, at han nemlig ikke har planer om at tage et andet trænerjob inden, han starter på landsholdet. Han påpeger dog samtidig, at man ikke skal være bekymret for ham af den grund.

– Det er meget personligt, men jeg er i en heldig situation, så jeg skal nok klare mig, lyder det beroligende fra den kommende assistentræner, der samtidig fortæller, at han glæder mig meget til at arbejde sammen med Kasper Hjulmand igen.

Trænerduoen har tidligere udgjort trænerteamet i FC Nordsjælland, dengang dog med Wieghorst som cheftræner og Hjulmand som assistent. Næste år bliver rollerne byttet om, og Kasper Hjulmand er meget beæret over, at Wieghorst har takket ja til jobbet som assistentræner. Det kan du læse mere om her.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Offentliggøres i dag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører samtale med Roony Bardghji

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’